Lidovky.cz

Kauza Key Investments: Advokáti radnic sledují aktiva Via Chemu

  8:25
Pro Prahu 6, Prahu 10 a město Sokolov bude schůze věřitelů padlého koncernu Via Chem Group 5. ledna zlomová. Jde totiž pravděpodobně o poslední příležitost, jak donutit insolvenční správkyni podat odpůrčí žaloby.

Kauza Key Investments: Via Chem a jeho věřitelé foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Bude to už skoro rok, co koncern Via Chem Group skončil v insolvenci. A hned v úvodu letošního roku se u Krajského soudu v Českých Budějovicích odehraje klíčová právní bitva, v níž se budou snažit domoci svých peněz ti, jimž skupina dluží stovky milionů korun. Jde o radnice, které prostřednictvím makléřské společnosti Key Investments nevědomky nakoupily dluhopisy Via Chemu.

Nadcházející schůzi věřitelů naplánovanou na 5. ledna ale nebudou sledovat jen radnice. Zajímat se o ni určitě bude i finančník Petr Sisák považovaný za vládce Via Chemu a nejspíš také Tomáš Pitr. Společnost Energy Ústí nad Labem, jejíž vlastnictví Pitrovi přisuzuje řada médií, přihlásila vůči Via Chemu pohledávku za více než 300 milionů korun.

Oprávněná snaha

Zejména pro Prahu 6, Prahu 10 a město Sokolov půjde o zlomovou událost. Jde totiž pravděpodobně o poslední příležitost jak donutit insolvenční správkyni podat odpůrčí žaloby. A těch mají právníci radnic v plánu podat hned několik. Pokud by se jim to povedlo, může jejich postup zpochybnit řadu velkých transakcí. Mimo jiné několik let starý prodej Setuzy koncernu Glencore.

Dnes toho v samotném Via Chemu příliš nezbylo, proto se radnice oprávněně snaží objevit cokoliv, z čeho by jim bývalý kolos mohl zaplatit stamilionové dluhy

„Primárním účelem je požadavek, aby insolvenční správce provedl nezbytná šetření a vyžádal si nezbytné podklady za účelem prověření majetkové účasti dlužníka (Via Chem Group – pozn. red.) ve třetích subjektech,“ píší ve společném podnětu právníci městských částí. Pod právnickou hantýrkou se skrývá víc, než by se mohlo na první pohled zdát.

Via Chem v minulosti ovládal rozsáhlý chemický a zemědělský byznys v Ústí nad Labem. Především velké chemičky Spolchemii a Setuzu. Dnes toho v samotném Via Chemu příliš nezbylo, proto se radnice oprávněně snaží objevit cokoliv, z čeho by jim bývalý kolos mohl zaplatit stamilionové dluhy. A při té příležitosti chtějí zpochybnit transakce, které se odehrály v uplynulých pěti letech.

Zpochybnění transakcí

Začněme se Spolchemií, která má podle znaleckého posudku hodnotu více než miliardu korun. Via Chem v ní nyní podle výročních zpráv vlastní 33 procent akcií. Ještě v roce 2012 měl ale dvakrát tolik. Kam se poděla chybějící třetina akcií, nikdo netuší. Podáním odpůrčí žaloby by se mohlo toto tajemství nejen odhalit, ale v krajním případě by se transakce mohla i zneplatnit.

Advokáti městských částí ve svém podání naznačují, že během některých obchodů nemusel Via Chem coby vlastník dostat zaplacenou odpovídající částku

Ještě zajímavější je případ Setuzy. Tu Via Chem ovládl v roce 2007, následně ji rozdělil na několik menších firem a postupně rozprodal. Olomoucká výroba mířila k americké společnosti ADM a ústecká do náruče švýcarského Glencoru.

Advokáti městských částí ale ve svém podání naznačují, že během některých obchodů – především při přesunech uvnitř koncernu – nemusel Via Chem coby vlastník dostat zaplacenou odpovídající částku. Zpochybnění transakcí by ohrozilo i následný prodej výrobních závodů Setuzy do zahraničí. Podle zdrojů ČESKÉ POZICE už švýcarský obr Glencore situaci v Česku napjatě sleduje a cítí se být obětí podvodu.

Převaha věřitelů spřízněných s dlužníkem

Advokáti se chtějí podívat i na další obchody. Například na prodej akcií dnes už zkrachovalého hokejového týmu HC Slovan Ústečtí Lvi. Na řadě je i Kovoprojekta Brno, projektová firma, která v minulosti patřila Spolchemii. Dnes ji ale spoluvlastní maltská společnost Ironside Limiteda Maxima Pojišťovna. Zdroje ČESKÉ POZICE tvrdí, že oba subjekty ovládal nebo stále ovládá právě Petr Sisák.

Mezi věřiteli Via Chemu, kteří o něm budou rozhodovat, je převaha těch přinejmenším vzdáleně spřízněných s dlužníkem

Advokáti postižených radnic mají nejspíš poslední příležitost prosadit podání odpůrčích žalob. Ty je totiž podle insolvenčního zákona možné vznést jen ve lhůtě dvanácti měsíců od začátku insolvence. Je ale velkou neznámou, zda se takový krok podaří. Mezi věřiteli Via Chemu, kteří o něm budou rozhodovat, je totiž převaha těch přinejmenším vzdáleně spřízněných s dlužníkem.

Jde o řadu offshorových firem s neznámými vlastníky, jako je belgická Taliatella Belgique, ale i o fyzické osoby. Například o zápasníky v thajském boxu známé z představenstev společností spojovaných s Petrem Sisákem.

Trpká výhra

Zatímco advokáti vedou zmíněné soudní spory už několik let, pro jejich zaměstnavatele jde o podstatně složitější situace. Jde o radní zmíněných městských částí, především Prahy 6, Prahy 10, Sokolova, ale také Města Lázně Bohdaneč. Ve vedení většiny radnic se totiž po komunálních volbách změnilo obsazení.

Vítězům volebního klání začíná pomalu docházet, že kvůli temnému dědictví po kauze Key Investments získává jejich výhra pořádně trpkou příchuť

A vítězům volebního klání začíná pomalu docházet, že kvůli temnému dědictví po kauze Key Investments získává jejich výhra pořádně trpkou příchuť. Bojovat o stamilionové jmění, které jejich radnice v kauze ztratily, totiž nebude jednoduché. Jak budou noví radní vymáhat peníze zpět, zatím ve většině případů netuší.

„Musíme provést analýzu, hledat odpovědnost a najít řešení, jak dostat alespoň část pohledávky zpět,“ říká Jaromír Vaculík, čerstvý radní Prahy 6 za vítěznou TOP 09, který odpovídá za ekonomiku a finanční a investiční politiku. Jeho městská část patří mezi ty, které služby makléřské společnosti Key Investments používaly nejdéle. První smlouvu na obhospodařování portfolia Praha 6 uzavřela roku 2003 a v době vládnutí ODS ji dále prodlužovala.

Uspokojování pohledávek

Potíže ale přišly až před čtyřmi lety. Tehdy vyšlo najevo, že tato firma s neznámými vlastníky nakoupila radnici (stejně jako dalším klientům) bez jejího vědomí nelikvidní dluhopisy spřízněných firem – společnosti Via Chem Group, Borsay a E Side Property. Dvě z nich jsou nyní v insolvenci. A právě v tomto zdlouhavém soudním řízení musí Praha 6 vymáhat alespoň zbytky své zmařené investice.

Patříme až do poslední skupiny věřitelů, na které se nemusí vůbec dostat při uspokojování pohledávek, říká radní Prahy 6 Jaromír Vaculík (TOP 09)

„Patříme až do poslední skupiny věřitelů, na které se nemusí vůbec dostat při uspokojování pohledávek. V krajním případě je možné, že dostaneme pouze zlomek z částky více než 156 milionů korun, za které máme podle složení portfolia nakoupené dluhopisy společnosti Via Chem Group,“ popisuje radní Vaculík. Jeho strana se přitom měla šanci na žehlení nelehkého problému poměrně dobře připravit. Za roky v opozici se kauza Key Investments stala terčem její ostré kritiky.

O něco složitější je situace na Praze 10, která vlastní dluhopisy všech tří zmíněných firem. Pro městskou část je navíc palčivým problémem i vlastnictví dluhopisů E Side Property, pod kterou spadá slávistický stadion v Edenu. Ještě před volbami řešilo reálně vedení radnice možnost, že by majetkově vstoupilo jak do stadionu, tak do fotbalového klubu Slavie.

Fantom znovu na scéně

Je otázkou, jak to s nedořešenými otázkami ohledně stadionu bude dál. Volby tu vyhrálo ANO v čele s předsedkyní jeho krajské organizace Radmilou Kleslovou. Její zvolení starostkou ale umožnili lidé, kteří byli ve vedení radnice i v minulých letech. Bývalý člen ODS a předchozí místostarosta Bohumil Zoufalík se dokonce stal členem rady. Novou starostku podpořily i hlasy ODS, která tu dlouho vládla.

Fantom Key Investments se může znovu zjevit i na Praze 13, jejíž vedení opět získal dlouholetý starosta David Vodrážka (ODS)

„Tato otázka není na pořadu dne. Rada nic takového v současné době neřeší,“ říká Kleslová k otázce majetkového vstupu do fotbalového stadionu, jehož vybudování umožnily i peníze z Key Investments, o něž radnice přišla. A jak chce nové vedení vymáhat peníze zpět? Plán opět neexistuje.

„Necháme si vypracovat a předložit novou právní analýzu přijatých opatření a uskutečněných kroků. Tento materiál bude v lednu radě předložen. Teprve na jeho základě stanovíme ve věci další postup,“ popisuje chystané kroky Kleslová.

Fantom Key Investments se může znovu zjevit i na Praze 13, jejíž vedení opět získal dlouholetý starosta David Vodrážka (ODS). Jeho městská část zázračným způsobem získala investované peníze zpět, když jí makléřská firma vrátila všech 200 milionů. Na transakci je ale už více než rok podaná žaloba kvůli upřednostňování věřitele. Zatím bez jakéhokoliv výsledku.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.