Lidovky.cz

Kauza kampeličky WPB Capital: Policie zabavila nemovitosti

  9:36
Detektivové z protikorupčního útvaru pokročili ve vyšetřování případu, který souvisí s krachem jedné z větších družstevních záložen na českém trhu. Na konci ledna vydali zajišťovací příkazy, jimiž zabavili majetek za více než miliardu korun – zástavy, které sloužily jako protihodnota k úvěrům poskytnutým WPB Capital před jejím pádem.

Spotřební družstvo WPB Capital. foto: wpb.cz

Zanedlouho uplynou dva roky, co WPB Capital, jedna z větších družstevních záložen na českém trhu, přišla za podivných okolností o licenci a de facto zkrachovala. Důvodem, alespoň podle centrální banky, měly být úvěry poskytované síti schránkových firem, které ve skutečnosti ovládali manažeři stojící za kampeličkou.

Policie tehdy obvinila 17 lidí, od té doby se ale případ příliš neposunul, přestože Fond pojištění vkladů již musel vyplatit klientům záložny zhruba tři miliardy korun. Navíc existuje možnost, že se k této částce, kterou by měl nyní po padlé kampeličce vymáhat, nikdy nedostane. Na světě je totiž rozhodčí nález, podle nějž většina majetku záložny náleží londýnské schránkové firmě.

Nyní ale detektivové z protikorupčního útvaru rázně zasáhli. Na konci ledna vydali několik zajišťovacích příkazů, jimiž zabavili nemovitosti v miliardové hodnotě. Jde o zástavy, které sloužily jako protihodnota k úvěrům poskytnutým WPB před jejím pádem. Stručně řečeno jde o výraznou část jmění, které v kampeličce zůstalo, a její věřitelé, například právě Fond pojištění vkladů, by ho v budoucnu mohli vymáhat.

Nejasné zajištění

Zda zajištění majetku souvisí přímo s vyšetřováním obviněných manažerů WPB, či jde o jinou větev případu, není jasné. Protikorupční útvar nechtěl k zákroku doplňovat podrobnosti. „Opravdu žádné informace poskytovat nebudeme,“ uvedl jeho mluvčí Jaroslav Ibehej.

Zda zajištění majetku souvisí přímo s vyšetřováním obviněných manažerů WPB, či jde o jinou větev případu, není jasné

Nabízí se i souvislost se zmiňovaným rozhodčím nálezem, o kterém LN v minulosti informovaly. Dokument z poloviny roku 2014 je od bývalého děkana plzeňských práv Milana Kindla a určuje, že pohledávky kampeličky ve výši několika miliard korun mají přejít do vlastnictví londýnské společnosti Llanfair Caereinion Cwni Daliannol Ltd. Proti nálezu se už tehdy ostře postavila centrální banka a jí dosazený likvidátor záložny Jiří Švihla. Společně se jej snaží soudně zrušit.

ČNB dokonce upozornila na protiprávní jednání a tvrdí, že za Llanfairem stojí neznámá vlastnická struktura. „Smlouva, včetně následných dodatků, která byla uzavřena mezi WPB a zmiňovanou anglickou entitou, je více než podezřelá, pochybná, postrádající jakýkoliv ekonomický smysl a efekt,“ uvedl tehdy likvidátor Jiří Švihla, který nebyl k zastižení.

Soudní spor, jímž se Švihla společně s ČNB pokouší zrušit Kindlův nález, se stále odehrává. Podle zdrojů LN se do řízení připojilo několik zahraničních společností, opět s neznámou vlastnickou strukturou, které délku řízení protahují.

Pestrý seznam

Ale zpět k poslednímu kroku protikorupční policie. Seznam zajištěného majetku je pestrý. Jde především o nemovitosti včetně několika realitních projektů, zejména na území hlavního města, a to v různém stadiu dokončení. Zajištěny ale byly i rodinné domy či byty fyzických osob, dlužníků WPB Capital. Zajímavé je, že jde často o cizince vietnamské nebo lotyšské národnosti. Analýzou zabaveného majetku podle údajů z katastru nemovitostí LN dospěly k částce 1,25 miliardy korun. Taková je i hodnota pohledávek, k nimž nemovitosti slouží jako zástavy.

Seznam zajištěného majetku je pestrý. Jde především o nemovitosti včetně několika realitních projektů, zejména na území hlavního města, a to v různém stadiu dokončení.

Pád WPB Capital doprovázela řada spekulací a ostrých slovních přestřelek. Bývalé představenstvo záložny dokonce zažalovalo Českou republiku o náhradu škody ve výši 1,6 miliardy korun a nadále se snaží zvrátit téměř dva roky staré rozhodnutí centrální banky o odebrání licence. Na pozadí krachu kampeličky se přitom odehrávala poměrně tvrdá bitva mezi podnikatelem Pavlem Petrovičem, který záložnu dříve spoluvlastnil, a jeho bývalými partnery včetně expředsedy představenstva Patrika Bugana.

WPB Capital byla zároveň součástí větší podnikatelské skupiny, která mimo jiné poskytovala zřízení a spravování firem v daňových rájích (zejména pomoci sesterské společnosti Akont).

Kampelička WPB

15. březen 2013

ČNB vydává předběžné opatření. Kampelička tudíž nesmí disponovat majetkem, poskytovat další úvěry ani přijímat nové vklady.

10. květen 2013

Londýnská firma Trowmart Limited, podle ČNB spojená s kampeličkou, využívá opční právo na základě více než deset let staré smlouvy. Pohledávky WPB Capital ve výši několika miliard tak mají patřit právě jí. Lidově řečeno, majetek má zmizet za hranicemi.

25. duben 2014

Na WPB je podán insolvenční návrh, a to hned ke dvěma soudům – v Praze a Brně. O úpadku kampeličky dodnes není rozhodnuto.

2. červen 2014

Rozhodčí soud při Hospodářské komoře vydává jménem Milana Kindla rozsudek, podle kterého pohledávky skutečně patří britské firmě.

25. červen 2014

WPB Capital přichází o bankovní licenci. Do záložny vstupuje likvidátor Jiří Švihla. Policie stíhá 17 jejích představitelů.

26. srpen 2014

Česká národní banka se připojuje k žalobě, kterou se domáhá zrušení rozhodčího nálezu Milana Kindla.

Leden 2015

Protikorupční policie zajišťuje majetek z úvěrů ve WPB Capital.

  • Zhruba 5 miliard činily vklady v záložně v době jejího pádu.
  • Tři miliardy korun nyní bude chtít po kampeličce Fond pojištění vkladů. Zhruba tolik totiž vyplatil jejím klientům.
  • Tři miliardy je ale zároveň hodnota pohledávek WPB, které podle rozhodčího nálezu soudce Kindla patří londýnské firmě Trowmart Limited (dnes přejmenována na Llanfair Caereinion Cwni Daliannol Ltd).
  • 1,25 miliardy korun je přibližná hodnota zástav WPB, které nyní zajistila protikorupční policie.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.