Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kauza Huawei: Zemanova kritika bezpečnostních sil byla zavádějící

  10:29
Prezident Miloš Zeman se v kritice Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Bezpečnostní informační služby (BIS), protože kampaní proti Huaweii ohrozili ekonomické zájmy Česka, dopustil tří omylů. Před technologiemi Huawei nevaroval první NÚKIB, ale BIS, nepřesný byl také o odvetných opatřeních a číslech.

Miloš Zeman a čínský prezident Si Ťin-pching se setkali již šestkrát. Jedno z jejich setkání se odehrálo před dvěma lety v Praze. foto:  Dan Materna, MAFRA

Prezident Miloš Zeman, který je znám svou náklonností ke značce „Made in China“, si s komentováním prosincového varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před technologiemi společností Huawei a ZTE dal na čas. Teprve ve čtvrtek 10. ledna večer se obořil na šéfa úřadu Dušana Navrátila a zkritizoval při té příležitosti i ředitele civilní kontrarozvědky BIS Michala Koudelku.

Oba podle něho kampaní proti Huaweii ohrozili ekonomické zájmy Česka. Podle informací LN, jež v uplynulých týdnech hovořily s desítkou expertů z bezpečnostních složek, IT operátory i s vysoce postavenými státními úředníky, však vrchní velitel ozbrojených sil Zeman vycházel při své kritice ze zavádějících podkladů.

První varovala BIS

Před technologiemi Huawei a ZTE nevaroval první NÚKIB, nýbrž BIS, a to již ve výroční zprávě vydané v roce 2014. V čele kontrarozvědky tehdy nestál Michal Koudelka, ale Jiří Lang. Koudelku jmenoval šéfem premiér Bohuslav Sobotka až v srpnu 2016. V loni vydané zprávě sice BIS před čínskými špionážními aktivitami varovala, konkrétní firmu ale neuvedla. Prezident si vybral ke kritice BIS, ačkoli na utajeném jednání vlády, kde padaly důvody, proč NÚKIB formuloval své varování, Koudelka nehrál prim.

V loni vydané zprávě sice BIS před čínskými špionážními aktivitami varovala, konkrétní firmu ale neuvedla. Prezident si vybral ke kritice BIS, ačkoli na utajeném jednání vlády, kde padaly důvody, proč NÚKIB formuloval své varování, Koudelka nehrál prim.

„Když se zeptáte Navrátila, odkud má důkazy, že Huawei je bezpečnostní riziko, odkáže na Koudelku z BIS, a když se zeptáte Koudelky, odpoví, že žádné důkazy nemá,“ prohlásil Zeman. Jenže události, jak je zrekonstruovaly LN, se zřejmě odehrály jinak. „Když o situaci jednala vláda, Navrátil se neodvolával na BIS, ale na Vojenské zpravodajství,“ řekl LN důvěryhodný zdroj ze zpravodajské branže. Z výroční zprávy vojenských špionů, pod něž spadá specializovaná kybernetická jednotka, lze snadno dovodit, že i pro ně představují nezákonné aktivity na síti vážný problém.

Vojáci ale nejmenovali přímo Čínu. Obecně konstatovali: „V roce 2017 pokračovala zvýšená aktivita některých vojensky významných států v kyberprostoru. Ty využívaly své kybernetické kapacity zejména v rámci kybernetických špionážních operací, kampaní a útoků. Jejich typickým zaměřením byly prvky kritické informační infrastruktury, infrastruktury významných vládních institucí, bezpečnostních subjektů a soukromých společností.“

Další dva fauly

Zdánlivě ještě vážnější jsou Zemanova slova o odvetných opatřeních, k nimž se údajně chystá Peking přistoupit. Na tapetě mají být firmy PPF a Škoda Auto z německého koncernu VW či Tatra Trucks. Ředitelé NÚKIB a BIS podle prezidenta ohrozili ekonomické zájmy Česka, o čemž prý vědí někteří členové vlády. To však neladí s prohlášením premiéra Andreje Babiše. „Nemám informaci, že by čínská strana chtěla přistoupit k nějakým opatřením,“ uvedl.

Zdánlivě ještě vážnější jsou Zemanova slova o odvetných opatřeních, k nimž se údajně chystá Peking přistoupit. To však neladí s prohlášením premiéra Andreje Babiše. Prezident Zeman ve své „chladné analýze“, jak ji nazval, zřejmě popletl i čísla.

„Nic oficiálního ministři o odvetě nemají. Ministryně průmyslu Marta Nováková má pouze indicie od Home Creditu (ze skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera – pozn. red.),“ upozornil LN vysoce postavený úředník. Pokud Zeman hovoří o ohrožení ekonomických zájmů českých firem, není od věci připomenout, že holdingová společnost celé skupiny PPF sídlí v nizozemském Amsterdamu.

Prezident Zeman ve své „chladné analýze“, jak ji nazval, zřejmě popletl i čísla. Konkurenti Huaweie, což jsou evropské firmy Ericsson a Nokia, prý „vyrábějí počítačové sítě za cenu čtyřikrát vyšší“. Podklady od NÚKIB ovšem ministrům a poslancům poskytly jiný obrázek. Technologie Huaweie pro sítě 5G jsou sice o 20 procent levnější, ale pokud by je operátoři museli měnit kvůli bezpečnosti, vyšlo by je to na čtyřnásobek.

Huawei v kostce

  • Firma byla založena v roce 1987.
  • Sídlí v Šen-čenu.
  • Jejími aktivitami jsou: návrh, výroba a výstavba telekomunikačních sítí, poskytování služeb, produktů a řešení pro podnikové zákazníky, výroba komunikačních zařízení pro spotřebitele.
  • Zaměstnává přes 180 tisíc lidí.
  • V loňském žebříčku Best Global Brands obsadila značka Huawei 68. Příčku.
  • Vlastní přes 70 tisíc patentů.
  • Působí ve více než 170 zemích.
Autor: