Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kauza H-System: Šance poškozených na nějaké odškodnění opět mizí

  18:07
Při jednání o areálu u slapské přehrady, který patřil majiteli H-Systemu Petru Smetkovi, nejsou poškození klienti v postavení účastníka řízení. U Obvodního soudu pro Prahu 2 v úterý 17. dubna si přitom vyslechli rozsudek, který na ně má obrovský dopad. Soudkyně odmítla zabrat nemovitosti, z jejichž prodeje by mohli být odškodněni.

Petr Smetka u soudu žádá o propuštění na svobodu foto: Jakub HněvkovskýMAFRA

Sedí namačkaní v jednací síni Obvodního soudu pro Prahu 2. V rukou třímají transparenty, které popisují jejich pocity marného dovolávání se spravedlnosti. „Chce stát poslat 60 podvedených rodin na ulici? Kde to žijeme?“ píše se na jednom z nich. To je také to jediné, co mohou.

Při jednání o osudu areálu u slapské přehrady, který patřil majiteli H-Systemu, nejsou poškození klienti v postavení účastníka řízení. Na jednání v úterý 17. dubna si přitom vyslechli rozsudek, který na ně má obrovský dopad. Soudkyně odmítla zabrat nemovitosti, z jejichž prodeje by se mohli poškození odškodnit. Desítkám rodin tak šance dostat alespoň část mnohdy celoživotních úspor zpět opět mizí z dohledu.

Výnos z trestné činnosti

Případ se táhne hluboko do historie. V roce 1993 založil Petr Smetka firmu, která uzavřela se stovkami zájemců smlouvu o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. O čtyři roky později ale firma zkrachovala. Do té doby stihla postavit jen 34 domů. Kvůli krachu H-Systemu přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 milionů korun. Nad Smetkou byl vynesen dvanáctiletý trest odnětí svobody. Ten si celý odseděl a na podzim 2016 věznici opustil. Poškozeným klientům společnosti musí Smetka ještě doplatit zhruba tři čtvrtě miliardy na odškodném.

Kvůli průtahům byla ale všechna trestní stíhání promlčena. Státní zástupce však trval na tom, že koupě areálu je výnosem z trestné činnosti, a proto chtěl, aby stát majetek ochránil.

Státní zástupce Boris Havel se proto snažil soud přesvědčit, aby byl zabrán areál v Rabyni u slapské přehrady, který dříve patřil Smetkovi. Areál ale v dražbě získal podnikatel Luděk Fabinger. Dražba proběhla v době, kdy byla nemovitost obstavena policií a měla připadnout právě poškozeným klientům. Areál za tehdejší odhadní cenu 60 milionů získal Fabinger za 29 milionů. Nejen státní zástupce je tak přesvědčen, že aukce byla zinscenovaná a že Fabinger získal majetek nelegálně.

„Když jsem se dozvěděla, že nemovitost změnila vlastníka, okamžitě jsem podala řadu trestních oznámení,“ řekla LN advokátka Hana Marvanová, která zastupovala poškozené klienty. Kvůli průtahům byla ale všechna trestní stíhání promlčena. Státní zástupce však trval na tom, že koupě areálu je výnosem z trestné činnosti, a proto chtěl, aby stát majetek ochránil. „Trestná činnost se nesmí vyplácet,“ uvedl u soudu žalobce.

Žádost o pomoc

Soudkyně ovšem neshledala spojitost mezi Smetkou, Fabingerem a exekutorem Danielem Týčem, který dražbu organizoval. „Přitom v policejním spise je zaznamenána výpověď Fabingera, který přesně popsal, jak se na všem domlouvali,“ dodala Marvanová. Státní zástupce podal proti rozhodnutí soudu stížnost. O té bude v následujících týdnech rozhodovat Městský soud v Praze.

Klienti H-Systemu se obrátili s žádostí o pomoc na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana

Klienti H-Systemu se mezitím obrátili s žádostí o pomoc na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. LN mají tento podnět k dispozici. „Domníváme se, že v právním státě nemůže a nesmí zmizet zajištěný majetek, který měl sloužit k odškodnění obětem trestných činů, a není možné legalizovat nezákonné a protiprávní kroky pachatele a popřít tak práva jejich obětí,“ píší poškození klienti H-Systemu.