Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Kauza Drake: Oprávněný únik informací

  15:23

Thomas Drake čelil závažnému obvinění ze špionáže, když upozornil média na korupci v agentuře NSA. Od soudu odejde s podmínkou.

 

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

V poslední době se vedou diskuse vážící se na pojem „whistleblowing“. Toto původně varovné pískání se stalo synonymem pro anonymizovaná upozornění na nepravosti. V české společnosti má tento problém specifický rozměr. Po generaci se již – k odvrácení pozornosti od většinové podpory obyvatelstva minulému režimu – hlavně jeho protagonisté snaží svalit vinu za „zločiny minulého režimu“ na tajné policisty a jejich informátory.

Vzniklá hysterie účinně mate obyvatelstvo, které je zpochybněno při rozhodování, zda a kdy a jak vystoupit proti současným nepravostem, aby se nedostalo do jedné řady s oněmi opovrhovanými „práskači“. Není pak divu, že se v tomto prostředí extrémně daří korupci, což je nakonec i objektivně potvrzováno jak průzkumy, tak i mírou zahraničních investic.

Zkorumpovaná špionážní agentura

Ve Spojených státech amerických začal v pátek proces s bývalým pracovníkem National Security Agency (NSA), špionážní agentury technického typu disponující daleko největším rozpočtem za všech zpravodajských služeb na světě. Obžalovaný Thomas A. Drake původně čelil obvinění ze špionáže podle zákona z první světové války. To je samo o sobě velkou podivností, která přitahuje bližší pozornost, o co vlastně jde.

Drake spolu s několika svými kolegy došel k názoru, že v programu Trailblazer za 2,1 miliardy dolarů dochází v NSA ke korupci. Zhrozil se nad tím, že NSA bez povolení soudu rozjíždí masivní program shromažďování mailů a telefonních hovorů, aby tento „data prosévající“ program nakrmila.

Drake spolu s několika svými kolegy došel k názoru, že v programu Trailblazer za 2,1 miliardy dolarů dochází v NSA ke korupci

Drake však odmítl obvinění, že by předal utajované informace listu The Baltimore Sun, který publikoval články o porušení zákona v NSA. A nakonec těsně před zahájením procesu souhlasil s návrhem obžaloby, jenž se netýkal utajovaných informací. Podle něj se měl dopustit pouze méně závažného provinění – neoprávněného sdílení informací z vnitřní počítačové sítě (intranetu) NSA s neoprávněnou osobou (to je odkaz na osobu z médií). Drake připustil konzultaci s novinářkou Siobhan Gormanovou (nyní The Wall Street Journal), když psala o technologických programech NSA. Za mřížemi tak s největší pravděpodobností neskončí.

Jde o výsledky předchozích procesních kroků, kdy soudce odmítl utajovat odkazy na chráněné technologie, protože by to poškodilo Drakeova práva na obhajobu. Obžaloba byla proto stažena a přepracována. Byly z ní vypuštěny klíčové argumenty, podle nichž byl Drake žalován z porušení onoho starobylého protišpionážního zákona. Ten je podle kritiků pro stíhání původců úniků informací vhodný asi jako obouruční meč tam, kde by se měl použít skalpel. Drakeovi podle tohoto zákona hrozilo 35 let vězení.

Ještě před počátkem soudního jednání tedy bylo zřejmé, že Drake dosáhne znamenitého výsledku, aniž by musel „obchodovat s pravdou“, jak se vyjádřil. Dohoda s obžalobou, která ustoupila od obvinění ze zneužití utajovaných informací, znamená, že nebude uvězněn, ani finančně sankcionován. Podmínečné odsouzení pak nebude na déle než jeden rok.

Přesně podle mustru

Drake bude podmíněně odsouzen, což mu pravděpodobně znemožní zastávat současnou funkci

Podstatnou okolností celé kauzy je to, že Drake se snažil věci, které vnímal jako velmi problematické, řešit nejprve přesně podle služebních postupů. Sdělil je svým nadřízeným, potom generálnímu inspektorovi NSA, Radě NSA a nakonec i generálnímu inspektorovi Pentagonu. S novinářkou Gormanovou mluvil až poté, kdy na jeho podání vůbec nikdo nezareagoval.

Lze někdy uznat, že únik interních (ale i utajovaných) informací do médií byl oprávněný? Soudím, že toto je přesně ten případ, protože splňuje následující podmínky:

  • Únik se týkal nesporně společensky závažného protiprávního stavu.
  • Únik nepřinesl jeho autorovi (kromě morální satisfakce) žádný prospěch, ba naopak ho vystavil riziku reálných sankcí.
  • Únik byl učiněn až v situaci, kdy byly úplně všechny prostředky nápravy neúčinné.

Proto také byl implicitně i žalobcem respektován a došlo k dohodě, která obsahuje i jisté preventivní opatření, byť se zdá tvrdé. Drake bude podmíněně odsouzen, což mu pravděpodobně znemožní zastávat současnou funkci. I to patří k vzorovému způsobu řešení úniku informací, který se v posledku ukáže jako společensky prospěšnější, než ony právem kritizované (a vlastně neprávem utajované) skutečnosti. Dotyčný, který únik způsobil, byť nebude trestně postižen, přijde o své místo, aby nemohl únik zopakovat. Jedině tak lze na druhou stranu varovat ty, kteří by chtěli tímto cestou řízených úniků informací řešit své osobní problémy na pracovišti, či zvýšit šanci na naplnění svých ambicí.

Autor: