Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Případ Dalík: Proč bývalý velvyslanec USA nechce mluvit?

USA

  16:35
Loni v létě soudkyně Veronika Čeplová přerušila hlavní líčení s Markem Dalíkem obžalovaným z téměř půlmiliardového úplatku v kontraktu na obrněnce Pandur. Důvodem byla žádost vyslechnout bývalého ambasadora USA v Praze Richarda W. Grabera. Jenže tomu se vypovídat nechce.

Přátelé. Bývalý premiér Mirek Topolánek se svého poradce a lobbisty Marka Dalíka (vlevo) v souvislosti s pandury zastal i před soudem. Tvrdil, že se Dalík jen stal obětí zákulisních bojů kvůli faktu, že byl označován jako jeho kamarád. Na snímku z roku 2007 jsou oba muži na tenise. O dva roky později propukla tzv. Toskánská aféra, kdy byl Topolánek zastižen v pronajaté toskánské vile ve společnosti vlivných lobbistů. Mezi nimi nechyběl ani Dalík. foto: Lidové noviny

Od loňského července probíhá kvůli žádosti o výslech bývalého ambasadora v Praze Richarda W. Grabera mezi ministerstvy spravedlnosti v Praze a ve Washingtonu právní bitva. Právě tyto úřady mají v gesci vyřizování žádostí o právní pomoc. Soudkyně Městského soudu v Praze přesto dál trvá na svědectví diplomata.

„Paní předsedkyně měla vypracovat dodatek žádosti o právní pomoc. Ten vypracovala a dodala zpět na ministerstvo spravedlnosti. Shrnula v něm podrobně všechno, co bylo požadováno, i to, proč má dle názoru našeho soudu mít tento konkrétní svědek relevantní informace pro trestní řízení,“ řekla LN mluvčí městského soudu Markéta Puci.

Bez výpovědi...

Jak zjistily LN, výpověď bývalého velvyslance nepožadoval Dalíkův obhájce ani Vrchní státní zastupitelství v Praze, které vzneslo obžalobu. „Jelikož jsme nenavrhovali provedení tohoto důkazu před soudem, považujeme za korektní toto nekomentovat,“ řekla LN vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová na význam Grabera pro tuto trestní věc.

Výpověď bývalého velvyslance nepožadoval Dalíkův obhájce ani Vrchní státní zastupitelství v Praze, které vzneslo obžalobu

„Mně je to v zásadě jedno. Jednou slyším, že vyslechnut má být, jindy zase, že ne. Jsem odkázán na zprávy z médií,“ konstatoval Dalíkův advokát Tomáš Sokol.

Konkrétní důvody, proč by měla být zpověď Grabera, který v případu není korunním svědkem, výjimečná, nechce soud prozradit. „Dodatek právní pomoci určitě zveřejňovat nebudeme. To je součástí spisu. Paní předsedkyně se vyjadřovat nechce. Výslech svědka ale považuje za důležitý i s ohledem na to, že nebyl vyslechnut v přípravném řízení. Ona jeho výpověď nemá,“ řekla LN Puci.

Tajné depeše s odstupem

Čím může být tedy Graber pro trestní justici v kauze Dalík zajímavý? To se Česko nepřímo dozvědělo díky uniklým tajným depeším, které zveřejnil před třemi lety web WikiLeaks. „Během obnoveného vyjednávání o pandurech začátkem roku 2008 nám zástupce Steyru sdělil, že náměstek ministra Barták zorganizoval příležitost pro Topolánkova chráněnce Marka Dalíka s účelem získat značný úplatek od Steyru. Výměnou za to by byl kontrakt obnoven,“ napsala v únoru 2010 do Washingtonu charge d’affaires Mary Thompson-Jonesová, tehdy nejvyšší představitelka velvyslanectví v Praze.

Inkriminovaná konverzace, při níž si měl Marek Dalík říci o úplatek v souvislosti s kontraktem na pandury, údajně zazněla už v listopadu roku 2007

Z depeše vyplývá, že se s důvěrnou informací na Američany obrátil výrobce pandurů, rakouská firma Steyr, kterou vlastní americký zbrojní gigant General Dynamics. Bylo to právě v době, kdy funkci velvyslance USA vykonával Graber (od října 2006 do ledna 2009). Není však jasné, proč se o této věci ambasáda zmiňuje až s několikaletým odstupem.

Inkriminovaná konverzace, při níž si měl Marek Dalík říci o úplatek v souvislosti s kontraktem na pandury, údajně zazněla už v listopadu roku 2007 na setkání s manažery Steyru v pražské restauraci U Malířů. Jak ale už dříve napsala MF DNES, jedním z důležitých důkazů v případu je záznam, který bezprostředně po setkání sepsal jeden z jeho účastníků – Victor Jackovich, poradce zbrojovky Steyr a bývalý diplomat USA. A s citlivou informací se následně obrátil na ambasádu v Praze.

Tři důvody pro nechuť

Licitování s USA ohledně svědectví bývalého velvyslance se zdá být marné. Česká justice na Grabera do Ameriky nedosáhne. Explicitně to vyjádřilo samo ministerstvo spravedlnosti. „Z hlediska českého právního řádu není možnost, jak za současné situace donutit pana Grabera k podání svědecké výpovědi,“ napsala mluvčí úřadu Tereza Schejbalová.

Bývalý americký velvyslanec v Praze Richard Graber.

Podle informací LN existují minimálně tři důvody, proč se Graberovi nechce svědčit. Česká žádost naráží předevšímna mezinárodní smlouvy o výsadách a imunitách diplomatů. V jednom z článků vídeňské úmluvy o diplomatických stycích se přímo uvádí: „Diplomatický zástupce není povinen vypovídat jako svědek.“

Není to jediný argument. „Svědeckou výpovědí by v takto sledovaném procesu mohl ovlivnit vnitřní chod této země, což Američané oficiálně neradi dělají. Přivolali by tím na sebe kritiku,“ řekl LN pod podmínkou anonymity důvěryhodný zdroj z justice.

Třetí důvod Graberovy neochoty vypovídat před českou justicí může spočívat v obavě před odkrytím zdrojů

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o zvláštní přístup Američanů, neboť loni v březnu jiný bývalý velvyslanec USA v Praze – Graberův předchůdce William Cabaniss – před městským soudem vypovídal. Na základě jeho oznámení dokonce čelili obvinění z korupce při obchodu s armádními tatrovkami bývalý ministr obrany Martin Barták a zbrojař Michal Smrž. „Tam byl velvyslanec přímo účastníkem korupční nabídky. To je úplně jiná situace,“ vysvětlil zdroj z justice. Připomeňme, že v prosinci Vrchní soud v Praze definitivně zprostil Bartáka i Smrže obžaloby.

Třetí důvod Graberovy neochoty vypovídat před českou justicí může spočívat v obavě před odkrytím zdrojů. Diplomaté v cizích zemích získávají od svých občanů, ale i místních kontaktů důvěrné informace. Pokud by byli nuceni před soudem vysvětlovat původ konkrétních zpráv, narušilo by to důvěru v mlčenlivost ambasády.

Mimochodem, oficiální stanovisko, které se České republice v souvislosti s uniklými depešemi WikiLeaks dostalo, bylo následující: „Nemůžeme to potvrdit ani vyvrátit.“

Nabídl úplatek?

  • Marek Dalík čelí obžalobě za to, že si údajně řekl o vyplacení třikrát šesti milionů eur za pokračování kontraktu na nákup kolových obrněnců pro českou armádu. Požadavek měl zaznít na setkání v luxusním restaurantu U Malířů v listopadu 2007. Korunním svědkem v případu je Stephan Szücs, bývalý rakouský manažer firmy Steyr, který měl projekt s pandury na starosti.
  • Jednání se kromě Dalíka a Szücse zúčastnili zástupci Steyru Victor Jackovich a John Ulrich. Dále v restauraci byl ještě tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták a Miroslav Výboh, slovenský zbrojař a přítel slovenského premiéra Roberta Fica.
  • Česko koupilo celkem 107 pandurů za 14,4 miliardy korun. Dalík korupční požadavek u soudu vyloučil. Na jeho stranu se postavil i bývalý premiér Mirek Topolánek, který loni ve prospěch přítele svědčil.
Autor: