Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Kauza Beretta: Utajované informace mohly skončit u advokáta Brože

  10:38
Ve výbušné kauze Beretta se nyní rozhoduje, zda zamíří k soudu. A na policii vypovídal advokát Jiří Brož, partner advokátní kanceláře Brož, Sedlatý, jež radí ministerstvu obrany s největší armádní zakázkou na nákup pásových obrněnců za 53 miliard korun. Brož tvrdí, že v případu rozsáhlých úniků z policejních spisů figuruje jako oběť.

Policejní vyšetřování v kauze Beretta. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Ve výbušné kauze Beretta, která se týká rozsáhlého vynášení z policejních spisů, se objevilo zajímavé jméno. Část utajovaných informací mohla podle vyšetřovatelů skončit u Jiřího Brože, partnera advokátní kanceláře Brož, Sedlatý. Ta nyní radí ministerstvu obrany s historicky největší armádní zakázkou na nákup pásových obrněnců za 53 miliard korun. Advokát Brož v kauze Beretta vypovídal na policii. Podle svých slov vypovídal jako oběť.

V kauze Beretta před třemi lety vyšetřovatelé obvinili Radka Holuba, bývalého vrcholného důstojníka z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK), soukromého detektiva Igora Gáboríka, vlivnou pražskou žalobkyni Dagmar Máchovou, celníka Pavla Šímu a loni exdetektiva protikorupční policie Vladimíra Zmrhala. Nyní se rozhoduje, zda případ zamíří k soudu.

Žádný rozpor se zákonem

Vyšetřovatelé tvrdí, že při sledování skupiny přišli na to, že Gáborík měl eminentní zájem o informace, které se týkaly lukrativní smlouvy o pronájmu reklamních ploch mezi pražským dopravním podnikem a společností Rencar Praha z roku 1997. Kancelář Brož, Sedlatý poskytovala právní rady Dopravnímu podniku hlavního města Praha, který vlastní minoritní podíl v Rencar. Kriminalisté z protikorupční jednotky na základě trestních oznámení kvůli podezřelé smlouvě zahájili 11. ledna 2016 skryté prověřování.

Na dotaz, jak se ocitl v roli poškozeného, když policie popisovala jeho zájem na získání tajných informací, advokát Jiří Brož odkázal na policii. A dodal, že soukromého detektiva Igora Gáboríka ani představitele společnosti Rencar nezná. Policie u Brože ani u advokáta Martina Řandy, který zastupoval Rencar Praha, žádný rozpor se zákonem během vyšetřování případu nenašla. Žádného z advokátů neobvinila.

Odboru korupce na ÚOKFK tehdy velel detektiv Holub. Hned druhý den prozradil podrobnosti soukromému detektivu Igoru Gáboríkovi. Nevěděl, že ho sledují vyšetřovatelé Beretty. „Plukovník Radek Holub při schůzce dne 12. ledna 2016 sdělil Igoru Gáboríkovi informace z trestních oznámení, kdy mu bylo známo, že tyto předá odpovědným osobám obou subjektů, a to konkrétně Martinu Řandovi a Jiřímu Brožovi,“ konstatovali policisté v obvinění Beretty. Nemělo to být zadarmo.

„Na základě sdělení Igora Gáboríka si byl (Holub) vědom, že za poskytnutí záznamu o zahájení úkonů je ochoten jeho konečný příjemce – právní zástupce společnosti Rencar Praha připlatit,“ upozornili detektivové. Advokát Řanda, který zastupoval Rencar Praha, už v minulosti odmítl, že by o tajné informace od policie usiloval. Jiří Brož LN přiznal, že na policii v kauze Beretta sice vypovídal, ale prý v docela jiné roli. „Policii jsem ve vámi tázané věci poskytoval součinnost jako poškozený, tedy oběť trestného činu,“ uvedl Brož.

Na dotaz, jak se ocitl v roli poškozeného, když policie popisovala jeho zájem na získání tajných informací, odkázal na policii. „Ohledně vašeho dotazu se budete muset obrátit na Policii ČR, jelikož jsem byl v této souvislosti policií požádán, abych nesděloval nic o průběhu vyšetřování,“ dodal s tím, že Gáboríka ani představitele společnosti Rencar nezná. Policie u Brože ani u advokáta Řandy žádný rozpor se zákonem během vyšetřování případu nenašla. Žádného z advokátů neobvinila.

Odložení kauzy Rencar

Jádro kauzy Rencar se týkalo smlouvy o pronájmu reklamních ploch a její následné úpravy, „na základě které došlo k prodloužení platnosti smluvního ujednání o patnáct let a tím znemožnění dosáhnutí lepších podmínek pro Dopravní podnik hlavního města Praha v reklamní společnosti a zvýhodnění Rencar Praha na úkor DPP“, domnívali se detektivové. Prověřování poukazovalo na spáchání několika trestných činů – porušování povinnosti při správě cizího majetku, porušování předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušování závazných pravidel hospodářského styku.

Prověřování kauzy Rencar poukazovalo na spáchání několika trestných činů – porušování povinnosti při správě cizího majetku, porušování předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Loni v listopadu však městské státní zastupitelství případ odložilo. Kauzu Rencar Praha měla na starosti podle vyšetřovatelů státní zástupkyně Dagmar Máchová. Ta byla v Berettě obviněna a přišla kvůli tomu o talár žalobkyně.

Loni v listopadu však městské státní zastupitelství případ odložilo. „Část věci týkající se prověřovaného jednání byla odložena, neboť nešlo o podezření z trestného činu. Dalším důvodem pro odložení byla skutečnost, kdy trestní stíhání bylo promlčeno,“ sdělil LN mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala. Jak moc a zda vůbec výsledek vyšetřování ovlivnily úniky vyšetřované v operaci Beretta, anebo šlo o účelově vykonstruovaný případ, známo není. Kauzu Rencar Praha měla na starosti podle vyšetřovatelů státní zástupkyně Dagmar Máchová. Ta byla v Berettě obviněna a přišla kvůli tomu o talár žalobkyně.

Dva týdny po schůzkách Gáboríka s Holubem v lednu 2016 nařídila policii zajistit důkazy – šlo o účetnictví Rencar Praha za roky 2007 až 2015. Rencar skutečně policisté navštívili 26. ledna 2016. Z dovolené to tehdy okomentoval Pavel Slabý, generální ředitel JCDecaux, která ovládá 72 procent akcií Rencar Praha (zbylých 28 procent akcií patří Dopravnímu podniku hlavního města Prahy).

„Rencar je dlouhodobě, pravidelně a detailně auditovaná firma. Všechny předchozí audity potvrdily nezávadnost hospodaření. Společnost Rencar není obeznámena s tím, čeho se šetření Policie ČR týká,“ sdělil tehdy médiím Slabý. Odpovědím k případu vynášení informací z policejních spisů se vyhnul. „To, na co se mne ptáte, není pro mne téma, obraťte se prosím na někoho jiného,“ napsal LN.

Obvinění a navádění

Peripetie pokračovaly. Dle vyšetřovatelů Beretty nastala další předávka interních policejních informací mezi Holubem a Gáboríkem 11. května 2016 v restauraci Giovanni v centru Prahy. „Šlo o dva listy formátu A4 s informacemi získanými podřízenými Radka Holuba, konkrétně P. K. a H. R., ze schůzkové činnosti vykonané dne 27. dubna 2016 v souvislosti s vedenou trestní věcí týkající se společnosti Rencar Praha a obchodní společnosti Dopravní podnik hl. m. Praha,“ popisují vyšetřovatelé.

Zatímco bývalý vrcholný důstojník z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Radek Holub čelí v Berettě obvinění za přečin zneužití pravomoci úřední osoby a za neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, soukromý detektiv Gáborík ho k tomu měl navést

Dle nich bylo vrcholnému policejnímu důstojníkovi Holubovi jasné, že může ohrozit účel trestního řízení. „Věděl, že informace budou předány neoprávněným subjektům vedeného trestního řízení či jejich právním zástupcům, a to konkrétně advokátovi Martinu Řandovi, který společnost Rencar Praha zastupoval v obchodních věcech,“ dodali. O advokátovi Brožovi se už nezmínili. Redakce se pokusila kontaktovat Gáboríkovy a Holubovy advokáty. Ani jeden však na dotazy neodpověděl.

Holubův advokát Vlastimil Rampula, až do roku 2011 šéf pražského vrchního státního zastupitelství, k obvinění klienta předloni pro web iRozhlas.cz pouze uvedl: „Můj klient s obviněním nesouhlasí.“ Zatímco Holub čelí v Berettě obvinění za přečin zneužití pravomoci úřední osoby a za neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací, soukromý detektiv Gáborík ho k tomu měl navést.

Vazby na kontroverzní postavy byznysu

Působení AK Brož, Sedlatý, která radila s tendry pražskému dopravnímu podniku, v minulosti provázelo podezření z vazeb na kontroverzní postavy pražského byznysu.Spolupracujícím advokátem kanceláře byl Vít Plichta, dříve koncipient u Šachta & Partners (dnes MSB Legal), jež je dvorní kanceláří lobbisty Ivo Rittiga. V únoru 2011 strávil advokát Brož golfovou dovolenou v Dubaji, a to ve společnosti politického podnikatele Romana Janouška nebo také šéfa dopravního podniku Martina Dvořáka.

Působení AK Brož, Sedlatý, která radila s tendry pražskému dopravnímu podniku, v minulosti provázelo podezření z vazeb na kontroverzní postavy pražského byznysu. V únoru 2011 strávil advokát Brož golfovou dovolenou v Dubaji, a to ve společnosti politického podnikatele Romana Janouška nebo také šéfa dopravního podniku Martina Dvořáka.

„Takové výlety mohou vyvolávat pochybnosti o serióznosti přidělování zakázek v dopravním podniku,“ řekl k tomu tehdy opoziční pražský zastupitel Tomáš Hudeček (TOP 09). O tři roky později zachytily advokáta Brože skryté kamery, jak se v jeho kanceláři schází Karel Březina, bývalý vlivný pražský politik ČSSD, či Jaroslav Ďuriš, tehdejší ředitel pražského dopravního podniku. Kvůli právnímu poradenství poslala do největší městské firmy kontrolu bývalá primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Prosazovala také ukončení smluv s kanceláří.

„Probíhá audit stávajících historických smluvních vztahů a přistupuje se k novému způsobu výběru poradců,“ řekla k tomu Krnáčová před čtyřmi lety. Výsledky auditu se LN nepodařilo získat. V právních kruzích je Brož považován za vlivnou postavu se zkušenostmi z oblasti soutěžního práva. Loni kancelář vyhrála cenu Právnická firma roku, které udílí záštitu ministerstvo spravedlnosti a Česká advokátní komora.

Podezřele nízká cena

Pro ministerstvo obrany, kde AK Brož, Sedlatý aktuálně radí s výběrem dodavatele pásových obrněnců, vazby kanceláře z minulosti nepředstavují problém. Právníky si resort vybral v tendru, kde jediným kritériem byla cena za hodinu služeb.

Právníci, kteří se tendru na ministerstvu obrany účastnili, poukazovali na podezřele nízkou cenu, za kterou bude AK Brož, Sedlatý radit – 949 korun na hodinu

„Advokátní kancelář Brož, Sedlatý je vedena v Seznamu advokátů České advokátní komory. Není jí pozastaven výkon advokacie ani není vyškrtnuta. Nepřísluší nám hodnotit morální ani jiný kredit předcházejících klientů advokátní kanceláře. Ctíme to, že v České republice je zaručeno právo osob na rovný přístup k právním službám,“ napsal LN Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Právníci, kteří se tendru na ministerstvu obrany účastnili, poukazovali na podezřele nízkou cenu, za kterou bude AK Brož, Sedlatý radit – 949 korun na hodinu.

„Pokud bych takto nízkou nabídku za naši kancelář podával, měl bych navíc obavu z toho, že mohu být podezírán z úmyslu nepravdivě navyšovat počet skutečně odpracovaných hodin nebo dokonce z korupčního úmyslu administrovat výběrové řízení nikoliv v zájmu klienta, ale ve skutečnosti ve prospěch některého z potenciálních dodavatelů,“ napsal už dříve LN Jaroslav Císař z AK Císař, Češka, Smutný. Vítězové vysvětlili nízkou cenu tím, že kancelář řídí efektivně a mají zkušené právníky, kteří nepotřebují zaučovat.

Kauza Beretta

  • 11. května 2016 spustil protimafiánský útvar Roberta Šlachty spolu s úřadem vrchní pražské žalobkyně Lenky Bradáčové (vlevo) akci s krycím názvem Beretta, pojmenovanou podle známé pistole vyráběné stejnojmennou italskou zbrojovkou. Kvůli podezření na vynášení informací z bezpečnostních složek za úplatu vyšetřovatelé obvinili důstojníka protikorupční policie Radka Holuba, bývalého příslušníka Celní správy Pavla Šímu a bývalého policistu a soukromého detektiva Igora Gáboríka.
  • Sám Šlachta dal kauzu Beretta do souvislosti s následnou bleskovou reorganizací policie, kvůli které odešel do civilu a zanikl jeho útvar. Případ nakonec vyšetřovala Národní protidrogová centrála.
  • V říjnu 2016 v síti vyšetřovatelů uvízla i pražská státní zástupkyně Dagmar Máchová. Vyslechla si obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku. O dva týdny později ji ministr spravedlnosti Robert Pelikán dočasně zbavil taláru žalobkyně.
  • V prosinci 2018 přibyl pátý obviněný, kterým se podle ČT stal bývalý protikorupční detektiv Vladimír Zmrhal.
  • V červenci oznámila policie, že po třech letech ukončila vyšetřování případu. Nyní Bradáčová rozhoduje, kdy a zda vůbec případ zamíří před soud.
  • V rámci rozkrývání kauzy policisté narazili na podezření, že část utajovaných informací měla skončit u advokátů Martina Řandy a Jiřího Brože z AK Brož, Sedlatý. Oba to ale odmítli. Brož tvrdí, že je v případu obětí.
Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...