Lidovky.cz

Kauza Bárta: Co všechno prošlo rukama zadrženého plukovníka Petržílka?

  9:05

Pokud Vít Bárta vsadil na spolupráci s Janem Petržílkem, našel si uvnitř elitního protikorupčního útvaru nejužší bod informačního trychtýře.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Nejprve agent Bezpečnostní informační služby, který měl na starosti ochranu důležitých ekonomických zájmů České republiky, od března 2012 vedoucí klíčového odboru Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) a nakonec jeden ze dvou zadržených v kauze exposlance Věcí veřejných Víta Bárty. To je stručná vizitka plukovníka Jana Petržílka, kterého ve čtvrtek v podvečer zadržela Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), jež se zabývá trestnou činností policistů.

Ačkoli není známo, proč Petržílek v roce 2011 z BIS odešel (web Aktuálně.cz spekuluje, že šlo o důsledek úniku odposlechů mezi Pavlem Bémem a Romanem Janouškem), v protikorupční policii se rázem stal jedním z nejdůležitějších lidí, ne-li vůbec tím nejdůležitějším. Na jaře, kdy z funkce ředitele odešel Tomáš Martinec, se o něm dokonce spekulovalo jako o možném řediteli ÚOKFK.

O jak významný „úlovek“ orgánů činných v trestním řízení jde, svědčí i přehled toho, k jakým informacím měl Petržílek v rámci svého zařazení přístup. ČESKÁ POZICE  ho sestavila na základě rozhovorů s experty z bezpečnostní komunity.

  • Coby vedoucí odboru analytiky a informatiky viděl do systému elektronického trestního řízení, v němž se evidují informace o případech. Jeho odborem procházely všechny podněty, kterými se v ÚOKFK zabývají. Analytici mají totiž za úkol lustrovat podezřelé osoby v policejních databázích.

Připomeňme, že protikorupční policie se zabývá těmi nejzávažnějšími kauzami z politiky a byznysu. Patřila sem i takzvaná obálková aféra, v níž figurovali „véčkařští“ poslanci Bárta, Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí. Petržílek tedy mohl vědět, které osoby a kvůli čemu skončili v hledáčku detektivů.

  • Dalším důležitým momentem práce Petržílkových podřízených bylo vypracovávání analýz a přehledů na požádání jednotlivých vyšetřovatelů ÚOKFK. V praxi to funguje tak, že pokud hlavní vyšetřovatel případu potřebuje ke své práci přehled vztahů prověřované osoby, požádá o podporu právě odbor analytiky a informatiky. Výstupem jeho práce je pak přehledná vztahová síť. „Mají výkonné počítače a kvalitní tiskárny, které umožňuji tisk velkoformátových schémat,“ řekl ČESKÉ POZICI důvěryhodný zdroj, jenž je s detaily práce odboru obeznámen. (A rovněž poukázal na fakt, že nezvyklé bylo již jmenování Petržílka do takto vysoké a citlivé funkce. Nebývá totiž zvykem, aby se na tento post dostal bývalý zpravodajec.)

Jak detailní informace mohl mít k dispozici? Petržílkovi podřízení díky získaným poznatkům dokážou zmapovat telefonní kontakty mezi lustrovanými osobami, které promítnou na časovou osu, a to včetně používaných telefonních čísel.

  • Petržílkův odbor, v němž je dle našich informací zaměstnáno zhruba deset analytiků a další detektivové pracují na krajských expoziturách, má možnost sehnat si pro zpracování analýz i informace z policejních archivů. Při své práci využívají informační systémy Topic a AISU, s nimiž operují rovněž tajné služby.
  • Dle dalšího důvěryhodného zdroje z bezpečnostní komunity se odbor analýz a informatiky ÚOKFK dostane i do databází, do nichž zanášejí poznatky „operativci“, tedy policisté, kteří informace sbírají v terénu.
  • Není bez zajímavosti zmínit dále fakt, že se Petržílek, který v úterý dle webu Lidovky.cz dostal medaili (na poradě protikorupčního útvaru se rozdávaly při příležitosti 10. výročí založení útvaru), účastnil porad vedení ÚOKFK, kde se řešily i otázky spojené s organizací plánovaných zátahů (v policejní hantýrce „realizací“).
Ideální „krtek“

Pokud tedy Vít Bárta, jenž byl ve čtvrtek zadržen příslušníky GIBS, vsadil na spolupráci s „krtkem“ Petržílkem, našel si uvnitř elitního útvaru nejužší bod pomyslného informačního trychtýře. O to cennější je proto skutečnost, že se GIBS vůbec případ podařilo odhalit. A doufejme, že Městské státní zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, bude mít před případným soudem lidově řečeno nabito. O vzetí obou zadržených do vazby by měl soud rozhodovat v sobotu.

Citlivost celé kauzy charakterizuje i to, že si její vyšetřovatel vymínil, aby byl případ kryt zákonem o ochraně utajovaných skutečností, čímž se výrazně omezuje riziko úniku informací z právě probíhajícího šetření.

Nejmenovaný bývalý zpravodajec komentoval zadržení Petržílka pro ČESKOU POZICI slovy: „To je v Monaku a U Myšáka asi smutno...“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.