Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kauza Appian: Miliardy utopené v modrém máku

  9:56
Případ má kořeny už v roce 2005. Manželé Marcela a Josef Stavjaníkovi se tehdy rozhodli, že zkusí zbohatnout na obchodu s modrým mákem. Záměrem Stavjaníkových bylo rozjet obchod s touto komoditou ve velkém a ovládnout tuzemský trh. Aby takového cíle dosáhli, potřebovali sehnat silného investora...

mák, koruna foto: Česká pozice

Psal se podzim roku 2011 do skladů firmy Agrobyškovice nečekaně přišli manažeři z investorské společnosti a hledali tam hromady máku, na kterém chtěli zbohatnout. Uskladněno ho tam mělo být úctyhodných 67 tisíc tun v hodnotě více než 2,3 miliardy korun. Inventura však odhalila, že deklarované zboží ve skladu není. Případ později dospěl k soudu. Někteří podnikatelé skončili ve vězení.

S vyprázdněným skladem však souvisí i další pátrání. A sice po původu peněz, které byly na nákup modrého máku určeny. Přibližně miliarda korun z Fynerdale odtekla na účty firem, v nichž figurují právníci z advokátní kanceláře Šachta & Partners (dnes MSB Legal), blízké podnikateli Ivu Rittigovi. Co se týká modrého máku, policie a Finanční analytický útvar (FAÚ) tvrdí, že 1,8 miliardy korun poskytla společnost Fynerdale Holdings. Tuto holandskou firmu podle dřívějších zjištění ČESKÉ POZICE kvůli podezřelým miliardovým tokům už vyšetřují kriminalisté.

V souvislosti s obřím obchodem s modrým mákem se šetření FAÚ zaměřilo na toky peněz z účtu Fynerdale do firem Ytrix a Poppyseed. Z analýzy finančních expertů vyplývá, že holandská firma těmto společnostem poskytla úvěr a na jejich konta v letech 2009 až 2010 zaslala celkem 810 milionů korun. Analytici k jedné z transakcí ve zprávě FAÚ napsali: „Peněžní prostředky byly převedeny na další bankovní účty a měly být použity dalším subjektem, dle předloženého daňového dokladu k nákupu máku.“

Pražská kriminálka (odbor hospodářské kriminality), která se na základě zprávy z FAÚ začala obchodem s mákem zabývat, dohledala ještě další toky peněz z účtu Fynerdale na konta firem Ytrix a Poppyseed. Když všechny částky policisté sečetli, vyšla jim závratná suma 1 873 500 000 korun, kterou formou úvěru poskytla firma Fynerdale zmiňovaným dvěma společnostem.

Zrodil se plán

Případ s mákem má kořeny už v roce 2005. Manželé Marcela a Josef Stavjaníkovi se tehdy rozhodli, že zkusí zbohatnout na obchodu s modrým mákem. Podle Agrární komory jde o „mimořádně chuťově hodnotné olejnaté semeno“ a český mák byl v té době ve světě vyhlášený. Záměrem Stavjaníkových bylo rozjet obchod s touto komoditou ve velkém a ovládnout tuzemský trh. Aby takového cíle dosáhli, potřebovali sehnat silného investora.

Manželé cítili příležitost, že kdyby trh ovládli, mohli by nakupovat mák od zemědělců za nižší ceny. Vydělávat měli na vývozu máku do zahraničí – v jejich plánu byly trhy v Rusku, na Ukrajině, v Polsku či Německu.

Měli štěstí, jelikož v té době již několik let spolupracovali s Liborem Laichmanem z investiční společnosti Newton Management. Její hlavní tváří je Petr Kraus, loni na podzim ve Švýcarsku nepravomocně odsouzený uhlobaron v kauze MUS. Laichmanovi se vize Stavjaníkových zalíbila a oslovil Krausova kolegu uhlobarona – miliardáře Marka Čmejlu ze skupiny Appian. Ten zprostředkoval kontakt s holandskou firmou Fynerdale, která terén českého byznysu znala díky zkušenostem z podnikání v tuzemském zdravotnictví, a ta se rozhodla makový projekt podpořit.

Čmejla dobře věděl, jakými možnostmi tato firma disponuje. Přišel s ní do kontaktu díky angažmá ve společnosti Medicon, kterou společnost Fynerdale do konce loňského roku vlastnila a v níž působil jako předseda představenstva. Především ale – jak ukázala již zmiňovaná zpráva FAÚ – Čmejlův Appian na konto Fynerdale v letech 2009 až 2011 odeslal zhruba dvě miliardy korun.

Jak v listopadu 2013 upozornila MF DNES, do obchodu s mákem se v roce 2011 rozhodl zapojit i další miliardář – Karel Komárek ze společnosti KKCG. Pro tyto účely byla založena firma Ravileta Estates, která do obchodu s mákem vložila několik stovek milionů korun.

Letadlo se zřítilo

Základním stavebním kamenem struktury výše uvedeného byznys plánu bylo vytvoření společnosti Ytrix, jež měla skupovat mák od tuzemských dodavatelů – zejména společností AIDA Export-Import a Bohemia Profiinvest, kontrolovaných Josefem Stavjaníkem a zemědělským podnikatelem Josefem Pospíšilem. V orgánech Ytrixu usedli Stavjaníková, Laichman a jako reprezentant Fynerdale i advokát Marek Stubley z kanceláře Šachta &Partners (dnes MSB Legal), spolupracující s Ivem Rittigem.

Fynerdale schéma

Následně měla mák od Ytrixu nakupovat firma Poppyseed Limited, do které kvůli obchodu s touto komoditou nalévala Fynerdale stovky milionů korun. Mák se pak měl pročistit, uskladnit a připravit k prodeji v zařízeních firmy Agrobyškovice, patřící zemědělci Pospíšilovi. Prodej do zahraničí měla mít na starosti společnost Tadorna, již vlastnil tentýž Pospíšil.

Podle policie obchod fungoval do roku 2009, pak se projekt zhroutil. Vzhledem k tomu, že všechny důležité články řetězce – nákup, sklady, prodej – kontrolovala skupina Stavjaníková-Stavjaník-Pospíšil, neměli investoři dle detektivů do chodu obchodu příliš vhled. Po kontrole skladů Agrobyškovice, iniciované Komárkovou firmou Ravileta Estates v roce 2011, se zjistilo, že desetitisíce tun máku chybějí. Ytrix a Poppyseed navíc nesplácely vypůjčené miliardy korun od Fynerdale a Ravilety Estates. Braly si úvěry, aby splatily předchozí úvěry. Klasické letadlo.

„Po vzájemné dohodě vystavovali (míněni manželé Stavjaníkovi a Josef Pospíšil – pozn. red.) či nechali vystavit fiktivní faktury, dodací listy a jiné fiktivní účetní doklady zdánlivě prokazující probíhající úspěšné a ziskové obchody s mákem modrým,“ píše se v policejním usnesení ze srpna 2012 k obvinění manželů Stavjaníkových a Pospíšila kvůli spáchání zvlášť závažného zločinu podvodu.

Kauza loni v březnu dospěla k soudu, který poslal manžele Stavjaníkovi do vězení a Pospíšilovi udělil podmínku. Nikdo však dodnes neví, kde například 1,8 miliardy korun investovaných do máku společností Fynerdale skončilo. Zboží, které se mělo za tyto peníze pořídit, se nedohledalo.

Dvojí smůla

Celý příběh může mít i jiné rozuzlení. V kauze bylo podáno několik trestních oznámení – jak ze strany miliardáře Komárka, tak Čmejly a Fynerdale –, kterými se policie stále zabývá. V jednom z trestních spisů se nacházejí dokumenty z FAÚ, jež mapují toky peněz z Appianu.

Tudíž nejenže se podnikatelům ze skupiny Fynerdale, respektive Appian,vmáku rozplynuly bezmála dvě miliardy korun, ale trestním oznámením a jím spuštěným vyšetřováním nevědomky upozornili na toky peněz, u nichž by možná uvítali, kdyby se o nich raději nevědělo. Vždyť experti z FAÚ již detektivy upozornili, že není jisté, zda protočené miliardy byly řádně zdaněny.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...