Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Kauza Altner probouzí v sociálních demokratech bojovnost

USA

  10:04
Advokát Zdeněk Altner pomohl v roce 2000 ČSSD vysoudit Lidový dům. Odměnu dostal, ale chtěl 18,5 milionu navíc. Po 16 letech soud 31. března částku Altnerovi přiznal, zbytek do 337 milionů jsou penále. Rozsudek je pravomocný a pro ČSSD před senátními a krajskými volbami na podzim bolestný.

Sjezd ČSSD v Praze. foto: Petr TopičMAFRA

Za loňský rok sociální demokraté na příjmech nashromáždili necelých 175 milionů korun. Potřebovali by však skoro dvojnásobek, aby zvládli zaplatit částku, kterou straně ve čtvrtek 31. března pravomocně vyměřil soud v kauze, která se vleče dlouhých 16 let. Jde v ní o smlouvu, pod níž je coby předseda oranžových ještě podepsaný nynější prezident Miloš Zeman.

Částku vymáhal advokát Zdeněk Altner, který ČSSD pomohl v roce 2000 vysoudit Lidový dům. Odměnu dostal, ale pak chtěl ještě 18,5 milionu navíc, protože pro ČSSD zajistil dluh za dřívější pronájem domu, kde strana sídlí. Soud částku Altnerovi přiznal, zbytek do 337 milionů jsou nastřádaná penále.

Ta dělala 0,3 procenta denně, což už Zemanův následník Jiří Paroubek svého času označil za sazbu v „rozporu s dobrými mravy“. Rozsudek je pravomocný, před úhradou stranu nezachrání ani oznámené dovolání. Nemá odkladný účinek.

Advokát Zdeněk Altner.

Plán úspor

Následky nevýhodné smlouvy s Altnerem kvůli vleklému soudu nedopadnou na Miloše Zemana, který ji v roce 1997 podepsal. Více než 337 milionů musí najít tým nynějšího předsedy strany a premiéra Bohuslava Sobotky. „Kauza Altner je neblahým dědictvím z 90. let, se kterým se nyní ČSSD musí vypořádat. Budeme postupovat s respektem k rozhodnutí soudu. Sociální demokracii nyní čekají závažná rozhodnutí týkající se jejího hospodaření,“ napsal LN premiér ze své zahraniční cesty v USA.

Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka už nařídil místopředsedovi pro hospodaření Martinu Starcovi, aby sepsal plán úspor

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček LN sdělil, že Miloš Zeman nebude věc komentovat do výsledku dovolání. Nicméně z jeho slov je patrný distanc od nynějších problémů Zemanovy bývalé strany: „Jde o věc mezi ČSSD a panem advokátem. Klíčové je si připomenout, že v 90. letech hrozilo, že ČSSD nebude navrácen Lidový dům a přilehlé objekty. Tato hrozba nebyla naplněna.“

Ztráta Lidového domu není ve hře ani teď, ale třísetmilionový výdaj je pro ČSSD bolestná zpráva ve chvíli, kdy se nechce v senátních a krajských volbách na podzim nechat převálcovat marketingově i finančně zabezpečeným hnutím ANO. Sobotka už nařídil místopředsedovi pro hospodaření Martinu Starcovi, aby sepsal plán úspor.

Lidový dům, sídlo ČSSD v Hybernské ulici v Praze

Obrovský problém

Nejde přitom jenom o dvoje letošní volby, v příštím roce čekají na ČSSD ještě důležitější – sněmovní, v nichž by ráda obhájila vítězství z těch posledních. Do toho příští rok propukne také kampaň k dalšímu výběru prezidenta. O tom, že situace je vážná, svědčí i slova vlivného podnikatele blízkého vedení ČSSD. „Je to obrovský problém pocházející z dob Zemana. Aby nám tu nakonec nezbylo jen hnutí ANO,“ glosoval byznysmen pod příslibem anonymity nastalou situaci.

Pro sociální demokraty je zděděný dluh a obrovské penále problémem, který se jí zrovna teď pramálo hodí

Koaliční partner ČSSD je současně její největší rival ve všech nadcházejících bojích o voličskou přízeň. Pro sociální demokraty je zděděný dluh a obrovské penále problémem, který se jí zrovna teď pramálo hodí. Starosti jsou patrné i z vyjádření Bohuslava Sobotky, byť věří, že strana tuto zkoušku ustojí: „Ve více než 130leté historii strany jsme už museli čelit mnohem větším rizikům a ohrožením, přesto je sociální demokraté dokázali pokaždé zvládnout, a o to budeme usilovat i nyní s podporou našich členů a sympatizantů.“

Někteří členové jsou ale naštvaní, že ještě začátkem předminulého týdne je místopředseda pro hospodaření Starec uklidňoval, že finanční kondice strany je dobrá, loňské hospodaření v přebytku 27 milionů a o hrozbě soudního verdiktu pomlčel. Ve zveřejněné výroční zprávě naopak zaznívají uklidňující slova, že Altner už řadu soudů se svými nároky na ČSSD pravomocně prohrál.

Hospodaření ČSSD

  • V roce 2015 měla ČSSD příjmy ze státního rozpočtu 133,3 milionu korun, 18,4 milionu korun tvořily členské příspěvky, sponzorské dary byly 1,8 milionu korun a z nájmů, služeb a ostatních činností plynulo straně 21 milionů korun.
  • Výdaje na provoz a činnost ČSSD činily loni 81,1 milionu korun. Na mzdy odešlo 65,7 milionu korun.
  • Přebytek hospodaření se pohyboval ve výši 0,6 milionu korun. Dlouhodobé závazky byly dle výroční zprávy sníženy o 30 milionů korun.

Citlivá situace

Většina oranžových politiků nechce kauzu Altner komentovat s tím, že situace je citlivá. Nechtějí si zároveň kazit pozici před dovoláním k Nejvyššímu soudu. Výjimkou je v tom dlouholetý poslanec a zkušený pražský sociální demokrat Karel Šplíchal, který situaci označuje za kritickou a zlobí se na vedení strany, že členskou základnu dost neinformovala.

Většina oranžových politiků nechce kauzu Altner komentovat s tím, že situace je citlivá. Nechtějí si zároveň kazit pozici před dovoláním k Nejvyššímu soudu.

„Závěr soudu je pro nás strašně nepříjemný a pro straníky překvapivý. Členská základna se v drtivé většině domnívala, že problém je vyřešený. Částka, kterou máme platit, je vyloženě nebezpečná,“ řekl LN bývalý člen předsednictva Šplíchal s tím, že vysvětlení by rád slyšel aspoň teď.

Že nervozita sociálních demokratů je oprávněná, souhlasí i finanční analytik a právník Tomáš Hlaváč. „V účetnictví strany by měly být vytvořeny opravné položky, jinými slovy jakási rezerva pro případ, jaký se nyní ČSSD stal. Jejich eventuální nevytvoření by případně mohlo mít pro odpovědné funkcionáře jak trestněprávní, tak občanskoprávní důsledky. Pro politickou stranu taková situace může být velkým finančním problémem,“ sdělil LN Hlaváč, který v minulosti působil ve společnosti Škofin či bance Credit Suisse.

Neúspěšný Jiří Paroubek

V roce 2000, když Ústavní soud přiznal Lidový dům sociálním demokratům, vypadal výkon advokáta Altnera jako velké vítězství pro obě strany. Altner se rázem proslavil, ČSSD uhájila svůj majetek. K zastupování strany v tomto sporu Altnera přivedl exministr financí ČSSD Ivo Svoboda, později odsouzený na pět let vězení za vytunelování firmy Liberta.

Situaci se intenzivně snažil řešit Jiří Paroubek, na rozdíl od svých předchůdců. Snažil se s Altnerem dohodnout a nabídl mu vyrovnání v podobě 126 milionů, ale jednání skončila neúspěchem.

Svoboda coby místopředseda strany je pod smlouvou s Altnerem podepsaný také. Svého času se spekulovalo, že si oranžoví dost neohlídali, jak si právník nastavil odměnu, protože moc nevěřili, že by mohli s nárokem na Lidový dům uspět. Situaci se intenzivně snažil řešit Jiří Paroubek, na rozdíl od svých předchůdců. Snažil se s Altnerem dohodnout a nabídl mu vyrovnání v podobě 126 milionů, ale jednání skončila neúspěchem. Také Paroubek hodně a rád připomínal, že toto břemeno straně zbylo po předsedovi Zemanovi.

Ještě v roce 2007 se Altner po ČSSD domáhal bezmála 20 miliard a částku denně přifukoval o 8,5 milionu na pokutách a penále. Dvakrát se pokusil nechat na stranu vyhlásit konkurz, což se nepovedlo. Z tohoto pohledu je verdikt pro ČSSD ještě únosný, 337 milionů jí ztíží život, ale na rozdíl od 20 miliard ji zcela nezruinuje.

K 337 milionům nevede cesta nazpět

Budeme se nepříznivému verdiktu bránit všemi dostupnými prostředky, zní ze sociální demokracie. Ta ve čtvrtek 31. března pravomocně prohrála spor s právníkem Zdeňkem Altnerem, který pro ni v roce 2000 vysoudil její sídlo Lidový dům, a má mu vyplatit více než 337 milionů korun. V tichosti ovšem špičky ČSSD podle zjištění LN počítají s tím, že stamiliony, které si navíc strana bude muset půjčit, jsou nenávratně ztraceny.

„Když už jednou ty peníze vyplatíme, je jasné, že i kdyby se v budoucnu podařilo díky dovolání k Nejvyššímu soudu verdikt zvrátit nebo zmírnit, už je těžko z Altnera vymůžeme zpátky. Vždyť s nimi může kdykoliv zmizet,“ popsal LN jeden z účastníků nočního grémia špiček sociální demokracie, které řešilo situaci strany po čtvrtečním verdiktu Městského soudu v Praze.

Nový úvěr

A platit budou muset sociální demokraté velmi záhy. Až jim soudkyně Irena Saralievová rozsudek doručí, což by mělo být nejpozději do 30 dní, má ČSSD jen tři dny na srovnání dluhu. Dovolání k Nejvyššímu soudu, které strana plánuje, na to nemá odkladný účinek. Altnerův advokát Václav Veselý už ale předeslal, že vzhledem k tomu, že strana avizuje, že zaplatí, nebude na extrémně krátké lhůtě trvat.

V podstatě jedinou cestou, jak tak rychle může ČSSD sehnat peníze, je vzít si nový úvěr. „Budeme muset jít cestou přeúvěrování strany. V současné situaci to rozhodně nebude problém. Sociální demokracie je strana s rozsáhlým majetkem a nahrává nám i fakt, že jsou úrokové sazby nízko, tudíž peníze se dají sehnat levně,“ uvedl pro LN statutární místopředseda „oranžové“ partaje Milan Chovanec, který čtvrteční grémium za nepřítomného předsedu Bohuslava Sobotku řídil.

Sociální demokracii vysoká platba podle jejích představitelů na životě neohrozí. Navzdory tomu partajníci chystají úspory. Plán, jak šetřit, má předložit šéf stranického hospodaření Martin Starec. Vedení počítá jak s úsporami na provoz, tak s nižšími rozpočty pro nadcházející krajské a příští rok i parlamentní volby. Pro dnes nejsilnější vládní stranu představuje více než 300milionová platba necelé dva roční rozpočty. Loni podle aktuální výroční zprávy hospodařila s příjmy přesahujícími 380 milionů. Hospodaření pak uzavřela se ziskem.

Podle informací LN se navíc na prohru postupně připravovala. Na rozdíl od jiných sporů, které se k získání Lidového domu vztahují, si nebyli totiž právníci ČSSD tolik jisti „v kramflecích“. Což se potvrdilo. Socialisté proto od doby, kdy je vede Sobotka, tedy od roku 2010, snižovali dluhy, aby si byli schopní v případě nutnosti snadno opatřit nový úvěr. Aktuálně uvádějí výši bankovních úvěrů něco málo přes 200 milionů korun.

Další spory

ČSSD je pak dle informací LN odhodlána v dovolání napadat především to, že má platit smluvní pokutu za celou dobu trvání sporu. Pokuta se totiž počítá od července 2000 a původní částku 18,5 milionu korun, o niž se Altner soudil, několikanásobně zvýšila. Přitom trvání procesu primárně ovlivnil bývalý advokát sociální demokracie. Rozhodování protahoval například tím, že nezaplatil soudní poplatek a následně musel u soudů vybojovat pokračování procesu.

„Není možné, aby se straně, která obstruuje, ještě tyto obstrukce vyplatily. To pak chceme z pozice vládní strany řešit s ministerstvem spravedlnosti, že je třeba upravit zákony, aby se toto v českém soudnictví nemohlo stávat,“ sdělil místopředseda Chovanec. Kromě toho chtějí právníci Lidového domu argumentovat třeba tím, že nebyly vyslyšeny jejich námitky podjatosti v prvoinstančním řízení.

Že by jeho klient proces záměrně zdržoval, advokát Veselý odmítl. A jeho slova podporuje i jeho předchůdce. „Naopak obstrukcím čelil pan Altner ze strany ČSSD. Předložil jednoznačnou dokumentaci, obsáhlou smlouvu a nová garnitura ve straně jen nechtěla dodržovat závazky svých předchůdců,“ řekl LN královéhradecký advokát Jaroslav Čapek, který Altnera v minulosti ve sporu s ČSSD zastupoval.

Spory kvůli odměnám za „dobývání“ Lidového domu z rukou státu pro sociální demokracii ale nekončí. Běží spor s právníkem Václavem Halbichem, v němž má v květnu u soudu vypovídat i prezident Miloš Zeman. Halbich si totiž nárokuje část odměny, kterou ČSSD hned v roce 2000 po vítězství nad státem Altnerovi přiznala. Šlo o 51 milionů korun. Samotnému Altnerovi vyplatila ale jen třetinu, zbylých asi 33 milionů dala do soudní úschovy, protože se o část peněz za svůj podíl ve sporu přihlásili další dva právníci. Kromě notáře Halbicha ještě advokát Zdeněk Hájek.

Adam Junek

Transparentní účet

V devadesátých letech dokázali Čechoslováci za rok vybrat sto milionů korun na proslulém kontu Míša, a tím pomohli zachránit život dvanáctiletému chlapci. Obdobnou solidaritu mezi svými členy a sympatizanty teď potřebuje sociální demokracie, která také brzy spustí transparentní účet. Jde o jedno z opatření, jímž se chce ČSSD vypořádat s více než třemi sty miliony korun, které musela do pondělí 11. března zaplatit advokátovi Zdeňku Altnerovi, jenž straně na přelomu tisíciletí vysoudil Lidový dům.

Celkem chtějí sociální demokraté letos ušetřit a nastřádat 55 milionů korun, podobnou částku pak i příští rok. Kdyby tempo udrželi, budou mít 337 milionů pro Altnera zahlazených za šest let. Jelikož se advokát odmítl bavit o splátkovém kalendáři, vezme si ČSSD na částku úvěr. K tomu, že má sbírka smysl, přivedly obyvatele Lidového domu reakce, které se začaly spontánně scházet, zejména od zasloužilých sociálních demokratů, již pomáhali stranu po revoluci obnovovat. Sami nabízeli, že přispějí.

Snížení plánovaných výdajů

„Členové ČSSD budou mít dobrovolnou možnost pomoci, já sám jsem připraven poskytnout mimořádný dar ve výši 50 tisíc korun. Považuji to tak trochu za paralelu sbírky po požáru Národního divadla,“ shrnul včera na svém facebookovém profilu jihomoravský hejtman Michal Hašek. Sociální demokraté při spouštění transparentního konta myslí na to, co se dělo u prezidentských voleb.

Lidé na účty kandidátů posílali korunové dary, které po odečtení bankovních poplatků znamenaly ztrátu, a vepisovali do zprávy pro příjemce hanlivé vzkazy. Účet ČSSD bude transparentní a dárci veřejní, ale nikdo nebude moci poslat příspěvek na účet sám. Každý sepíše s ČSSD darovací smlouvu, až pak peníze půjdou na účet.

Uskromnit se musejí oranžoví také ve výdajích na kampaně, ale k radikálním řezům se nechystají. Protože kampaň znamená hlasy voličů ve volbách, hlasy znamenají mandáty a mandáty znamenají peníze, z nichž se dá dluh splácet. „Musíme mít alespoň elementární prostor, abychom mohli konkurovat ostatním politickým stranám,“ uvedl předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka poté, co předminulý týden soud ČSSD pravomocně nařídil, aby Altnerovi zaplatila 18milionový dluh i mnohonásobně vyšší penále.

Pro letošní kampaň před krajskými a senátními volbami to znamená snížení plánovaných výdajů o 14 milionů, ČSSD tak vydá něco přes 80 milionů. Zároveň se počítá s tím, že straníci budou více spoléhat na přímý kontakt s lidmi, možnosti internetu a vlastní spolufinancování kampaní. Jak po včerejším ranním jednání stranického grémia uvedl senátor Zdeněk Škromach, kterého obhajoba mandátu letos také čeká, v důsledku to může být pozitivní. Sociální demokraté tak budou víc nuceni, aby před volbami vyvíjeli vlastní aktivitu a vyráželi na náměstí či do kulturních sálů.

Scénář úspor

Místopředseda pro hospodaření Martin Starec vypracoval 20bodový scénář úspor, díky nimž se má strana s třísetmilionovou ranou vyrovnat. Že zvládne spořit, si už dokázala – pod hospodářským dohledem Starce a Sobotkovým vedením se ČSSD zbavila velké části dluhů, které jí zanechala velkolepá kampaň exšéfa Jiřího Paroubka.

Starec splnil to, co avizoval – a sice že se úsporný balíček dotkne všeho a všech. V rámci výdajů proškrtal jednotlivé položky, jako jsou náklady na reprezentaci. Redukce padne i na mzdy, ČSSD má 150 zaměstnanců, jejichž odměny loni vycházely na 65,7 milionu. Na mzdách se má letos ušetřit něco přes deset milionů a škrty se dotknou třetiny pracovníků. Nepůjde o plošné snižování stavů, důležitá bude dohoda s jednotlivými okresy. Mnohde se spíš sníží úvazky a zohlední se, kolik zaměstnanců se blíží důchodovému věku.

Prověrkou projdou i kancelářské prostory, aby se případně stranické orgány mohly sestěhovat pod jednu střechu, a uvolněné nemovitosti pak mohou začít vydělávat na pronájmech. Rozhodně se nepočítá s tím, že by začal rozprodej majetku nebo že by se rušily okresní sekretariáty strany. V menších městech fungují jako komunitní centrum, kde se lidé scházejí a povídají si, a ČSSD na nich staví část svojí tradice. K opačné cestě se uchýlila například ODS, která po debaklu v posledních sněmovních volbách zahájila drastické úspory a některé oblastní kanceláře zavřela.

Kateřina Surmanová

Starcův úsporný balíček

Kampaně

Letošní výdaje před krajskými a senátními volbami na propagaci se měly blížit stovce milionů, budou zhruba o 14 milionů nižší.

Mzdové náklady

Šetření se dotkne třetiny zaměstnaneckých pozic (loni měla ČSSD 150 zaměstnanců), nebude se ale paušálně propouštět, především se budou zavádět zkrácené úvazky.

Sbírka

Pro členy a sympatizanty, kteří chtějí s dluhem pomoci, strana otevře transparentní účet.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!