Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kauza Altner: Dědicové hodlají prodat dluh sociální demokracie

  9:44
Advokát Zdeněk Altner sice loni v listopadu zemřel, ale pro ČSSD tím problémy s úhradou 337 milionů korun, jež mu dluží, neskončily.

Zdeněk Altner foto: Lidové noviny

Sociální demokracii stále tíží 337 milionů korun, které dluží svému bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi. Ten sice loni v listopadu zemřel, ale pro ČSSD tím problémy neskončily. Vedení strany sice na březnovém sjezdu delegáty uklidňovalo, že do ukončení dědického řízení nemusí nic řešit, opak je ale pravdou. Zatímco Altner senior se tvrdošíjně bránil prodeji dluhu i mimosoudnímu vyrovnání s ČSSD, jeho děti jsou z jiného těsta. Plánují totiž pozůstalost prodat hned po zahájení dědického řízení, jak jim umožňuje zákon.

„V současnosti jednáme se třemi vážnými zájemci o koupi celé pozůstalosti,“ řekl LN advokát rodiny Václav Veselý. K prodeji by mohlo dojít ještě do léta a pozůstalost by mohla mít hodnotu až 200 milionů korun. Tedy mnohem více než 55 milionů, které loni v květnu nabízel slovenský miliardář Pavol Krúpa. Ten už o pohledávku zájem nemá. V blížící se předvolební kampani by se tak sociální demokraté kromě politických oponentů mohli potýkat i s mnohem silnějším věřitelem, než je Altnerova rodina.

Čekání na verdikt

ČSSD však nemá obavy, že by mohla dlužit jinému, mocnějšímu věřiteli. „Nadále platí, že prostředky má ČSSD připraveny, tudíž nehrozí žádné zahájení exekuce ani další problémy, ať už by se věřitelem stal kdokoli,“ sdělil LN Jiří Chvojka, mluvčí strany v případu Zdeňka Altnera. Strana s dědici nevyjednává, vyčkává na verdikt Nejvyššího soudu o dovolání. Sociální demokracie odmítá zaplatit 337 milionů korun, které podle pravomocného verdiktu Městského soudu v Praze z loňského března Altnerovi patřily za úspěšné zastupování ČSSD v kauze jejího sídla v Lidovém domě.

ČSSD nemá obavy, že by mohla dlužit jinému, mocnějšímu věřiteli. Strana s dědici nevyjednává, vyčkává na verdikt Nejvyššího soudu o dovolání.

V dovolání u Nejvyššího soudu strana rozporuje především smluvní pokutu tvořící drtivou většinu z 337 milionů. Altner původně žaloval jen 18 milionů, na dnešní výši dluh narostl kvůli smluvní pokutě ve výši 0,3 procenta denně, jež běžela celou dobu 16letého soudního sporu. Dle ČSSD je nemravná. „Rozhodnutí Městského soudu v Praze je v rozporu s judikaturou Nejvyššího soudu,“ uvedl mluvčí Chvojka. Jak LN informovaly, v praxi Nejvyššího soudu se ale ustálil názor, že pokuta 0,5 procenta denně je ještě obvykle přiměřená a není v rozporu s dobrými mravy.

Nejvyšší soud loni v červnu odložil vykonatelnost verdiktu pražského městského soudu, díky čemuž ČSSD až do finálního rozhodnutí nic platit nemusí. Nyní je řízení přerušeno kvůli Altnerově smrti. „Nejdříve musí být jisté, kdo nastupuje do práv a povinností zemřelého v rámci dědického řízení. Jinými slovy, někdo musí tu pohledávku zdědit. Až to bude jasné, s tím člověkem se bude pokračovat v řízení před Nejvyšším soudem,“ uvedl Aleš Pavel, ředitel kanceláře předsedy Nejvyššího soudu.

„Politická“ hodnota

„Před volbami se jistě najde řada zájemců o koupi tučného dluhu vůči nejsilnější vládní straně. Na místě rodiny bych se pokusil dluh co nejdříve prodat. Přišly by o starosti se soudním sporem. Může se táhnout roky a vůbec není jisté, že na konci budou úspěšní,“ domnívá se vlivný pražský advokát, který si nepřál být jmenován. Dle advokáta Václava Veselého o koupi pohledávky s dědici Zdeňka Altnera jednají tři vážní zájemci. Jejich identitu LN sice neznají, nabízíme ale několik scénářů, jak se případ může vyvíjet.

Je otázkou, zda má pohledávka vůči ČSSD nějakou ekonomickou hodnotu. Něco jiného je „politická“ hodnota pohledávky. Nový věřitel by mohl na stranu různými způsoby tlačit. Třeba už jen tím, že bude veřejně vystupovat jako věřitel ČSSD.

Prvním možným zájemcem by mohl být obchodník s pohledávkami, který by s dědictvím po Altnerovi dále spekuloval. Jeden takový o prodeji dluhu vůči ČSSD jedná již od loňského dubna. Český podnikatel, který zbohatl v oblasti reklamy a aktuálně žije v Monaku, je podle informací LN nejvážnějším kandidátem. Není ale jediným, koho Altnerovi potomci oslovili. „Chodí po trhu a ptají se, kdo by to koupil. Říkají, že mají kupce na 150, 170 i 200 milionů korun, ale to se mně příliš nezdá,“ říká zdroj LN dobře obeznámený s kauzou.

„Pochybuji totiž o tom, že Nejvyšší soud Altnerův dluh potvrdí. Spíše si myslím, že zpochybní jak smluvní pokutu, tak samotnou jistinu. Nejpravděpodobnější je, že se celé soudní řízení bude opakovat a potáhne se ještě řadu let. Je otázkou, zda má pohledávka vůči ČSSD vůbec nějakou ekonomickou hodnotu,“ dodává. Něco jiného je nicméně „politická“ hodnota pohledávky. Nový věřitel by mohl na stranu různými způsoby tlačit. Třeba už jen tím, že bude veřejně vystupovat jako věřitel ČSSD.

Dva skrytí zájemci

Další dva zájemci zůstávají spolu se svými záměry skryti – může jít o subjekty, které chtějí koupí pohledávky před volbami ČSSD pomoci či naopak hodlají stranu nebo její současné vedení v čele s Bohuslavem Sobotkou poškodit. První z nich je zastoupen špičkovou českou advokátní kanceláří, která odmítla sdělit jméno svého klienta dokonce i Altnerově rodině. Její právníci důkladně analyzují veškeré dokumenty, které se v uplynulých 20 letech ve sporu Altnera a ČSSD objevily.

Další dva zájemci zůstávají spolu se svými záměry skryti – může jít o subjekty, které chtějí koupí pohledávky před volbami ČSSD pomoci či naopak hodlají stranu nebo její současné vedení v čele s Bohuslavem Sobotkou poškodit

Trio zájemců pak uzavírá dvojice „tajemných“ mužů s detailními informacemi o kauze i aktuálním dění v ČSSD. Samotná sociální demokracie s dědici nejedná. Přitom nebezpečí, že by prostřednictvím pohledávky mohl někdo vyvíjet na stranu tlak, si uvědomoval i její bývalý šéf Jiří Paroubek. V roce 2008 Altnerovi za urovnání sporu nabídl 170 milionů. Ani na tuto nabídku však Altner nekývl. „On by nevzal ani sto miliard. Byl naprosto zatvrzelý a obával se, že jde o provokace tajných služeb,“ míní Veselý.

Součástí dědictví po Zdeňku Altnerovi je i další pohledávka vůči ČSSD. Jde o 72 milionů korun, které měl právník dostat jako odměnu za poradenství při prodeji nemovitostí. Pohledávka je ale promlčená. Altner ji sice v roce 2008 zažaloval, ale neměl peníze na zaplacení soudního poplatku, a proto soud řízení zastavil. V názoru, zda je promlčena i smluvní pokuta, se sociální demokracie s právníkem rodiny rozcházejí. „Tato pohledávka je celá promlčená, včetně všech úroků,“ tvrdí Jiří Chvojka.

Advokát Veselý ale tvrdí opak: „Můj klient byl svým dlužníkem (ČSSD – pozn. red.) záměrně uveden v tíseň, kdy neměl prostředky na zaplacení soudního poplatku. V takovém případě rozhodovací praxe soudů promlčení vylučuje.“ „Pokud bude v řízení dosaženo stejného úspěchu jako v soudním řízení o 18 milionů korun, bude se k dnešnímu dni jednat o astronomickou částku přesahující 1,8 miliardy korun,“ uvedl Patrik Altner, syn zemřelého právníka. I o této kauze bude rozhodovat Nejvyšší soud.

Průběh sporu

  • Původně se advokát Zdeněk Altner soudil s ČSSD o 18 milionů, 16 let trvající spor tuto částku zvedl na 337 milionů korun.
  • květen 1997

Předseda ČSSD Miloš Zeman uzavírá se Zdeňkem Altnerem smlouvu o právní pomoci. Jeho úkolem je vysoudit pro stranu Lidový dům.

  • leden 2000

Altner uspěl u Ústavního soudu, který potvrdil, že vlastníkem Lidového domu je ČSSD.

  • červen 2000

Altner vyúčtoval svoje služby pro ČSSD. Strana mu zaplatila jen malou část, zbytek zpochybnila.

  • prosinec 2000

Jelikož advokát svoji odměnu nedostal, podává k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 žalobu na zaplacení 18 milionů korun.

  • březen 2016

Městský soud v Praze ukládá ČSSD povinnost zaplatit 18 milionů korun plus smluvní pokutu. Dohromady jde o 337 milionů korun. Strana plnit odmítla.

  • červen 2016

Nejvyšší soud rozhoduje o odkladu vykonatelnosti rozhodnutí Městského soudu v Praze. ČSSD nemusí platit nic až do rozhodnutí o dovolání.

  • listopad 2016

Zdeněk Altner umírá ve věku 69 let. Jeho majetek mají zdědit jeho dva synové Zdeněk a Patrik a dcera Veronika.

  • leden 2017

Altnerovi dědici začínají jednat se zájemci o koupi celé pozůstalosti.