Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kauza Altner: ČSSD sází na dovolání. Zaplatí přes 337 milionů?

  9:49
Vítěz sporu s ČSSD Zdeněk Altner požádal soud, aby straně zakázal nakládat s penězi na účtech. Soud žádost odmítl, protože Altner nezaplatil včas jistinu. Sociální demokraté trvají na tom, že mají velkou šanci uspět u Nejvyššího soudu s dovoláním. Altner žádostí na předběžné opatření překvapil i vlastního advokáta Václava Veselého.

Zdeněk Altner foto: Lidové noviny

Žádost bývalého advokáta ČSSD Zdeňka Altnera, aby soud zablokoval politické straně veškeré peníze, měla jepičí život. Obvodní soud pro Prahu 1 ji obdržel v pondělí 18. dubna ráno. Už odpoledne ji odmítl, protože Altner nezaplatil potřebných deset tisíc, jimiž se žádost musí doprovodit. Jde o další kolo sporu mezi sociálními demokraty a Altnerem o 337 milionů korun, které mají oranžoví na základě pravomocného rozsudku svému bývalému advokátovi zaplatit.

Altner žádostí na předběžné opatření nepřekvapil jen vlastníky Lidového domu, který jim pomohl v roce 2000 vysoudit. Zaskočil i vlastního advokáta Václava Veselého. Ten ještě v pátek 15. Dubna říkal, že počká do pondělí 18. dubna, aby viděl, jestli ČSSD pošle peníze na určené švýcarské konto. Jeho klient nečekal, už v pátek dodal návrh na zablokování účtů. „Já jsem nic takového nepodával,“ reagoval Veselý na dotaz ČTK.

Celá akce se bude velmi pravděpodobně opakovat, protože serveru Aktuálně.cz sdělil Altnerův syn Patrik, že soudní jistinu zaplatili. Jen to udělali pozdě a soud o žádosti rozhodl dřív, než deset tisíc obdržel.

Správný postup

Všeobecně se počítalo, že se Altner vydá cestou exekuce, jíž by oranžové přinutil platit. „Pan Altner má řadu způsobů, jak se domoci výkonu rozhodnutí, ale zákonné opatření to podle našeho názoru není. Je to spíš způsob, jak nám zabránit, abychom zaplatili jeho věřitelům,“ sdělil LN Jiří Chvojka, který ČSSD v kauze mediálně zastupuje.

Správný postup by měl být takový, že ČSSD by peníze předala Altnerovi, a kdyby pak Nejvyšší soud ustanovil, že vykonatelnost odkládá, zase by se miliony vrátily na účet ČSSD, kde by zůstaly do chvíle, než Nejvyšší soud rozhodne o dovolání v kauze

Po vynesení rozsudku se v Lidovém domě sešly požadavky asi 20 věřitelů, kterým dluží Altner. Strana a její právníci se rozhodli, že nejdřív naposílají peníze těmto lidem a zbylou částku nechají na svém kontě. Mezitím sociální demokraté čekají, jak rozhodne Nejvyšší soud o jejich návrhu, aby se vykonatelnost rozsudku odložila.

Správný postup by měl být takový, že ČSSD by peníze předala Altnerovi, a kdyby pak Nejvyšší soud ustanovil, že vykonatelnost odkládá, zase by se miliony vrátily na účet ČSSD, kde by zůstaly do chvíle, než Nejvyšší soud rozhodne o dovolání v kauze. V dovolání ČSSD namítá proti výši penále. Dluh je 18,5 milionu a zbytek do 337 milionů představuje penále.

I soudkyně Irena Saralievová, která sociálním demokratům pravomocně nařídila platit, ve verdiktu uznává, že Altner je jedinou osobou, jejímž přičiněním se spor táhl tak dlouho. A za každý den, co se táhl, naskočilo k sumě 0,3 procenta z dlužné částky. Sociální demokraté proto věří, že jim Nejvyšší soud alespoň část pokuty odpustí.

Nárůst účtu

Správného postupu, kdy by peníze šly tam a zase zpět, se v ČSSD nechtějí držet. Nevěří, že by se cesta zpátky konala, i kdyby jim dal Nejvyšší soud za pravdu. Mají za to, že Altner peníze vyvede z dosahu české jurisdikce. Přesvědčení vzrostlo, když minulý týden Altner do Lidového domu vzkázal, že vysouzené stamiliony prosí zaslat do švýcarské banky.

Pokud se v ČSSD pletou a Nejvyšší soud jim nedá za pravdu, účet pro Altnera naroste. Naskákaly by úroky z prodlení, za měsíc asi tři miliony. Odměna pro případného exekutora by činila dalších zhruba sedm milionů.

„Není trestným činem, když dlužník nezaplatí. Je to věc manažerského uvážení. Pokud má strana obavu, že věřitel peníze někam schová, je to pochopitelné. Zároveň na sebe bere riziko dalších nákladů spojených s možnou exekucí,“ říká František Korbel, partner advokátní kanceláře Havel, Holásek& Partners. Podobně to vidí i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). „To je prostě takový specifický postup, který je možný, a přináší ČSSD riziko. Pokud jí Nejvyšší soud nevyhoví, bude ji to stát o dost navíc,“ řekl včera.

S rizikem v Lidovém domě počítají. Stále jim takový postup vychází jako výhodnější, než kdyby se rozloučili s 320milionovým penále. Pokud se v ČSSD pletou a Nejvyšší soud jim nedá za pravdu, účet pro Altnera naroste. Naskákaly by úroky z prodlení, za měsíc asi tři miliony. Odměna pro případného exekutora by činila dalších zhruba sedm milionů.

Oranžoví lídři se odcizují voličům i stranickým kolegům

Během čtvrteční noci 14. dubna mělo víc než 300 milionů putovat z účtu ČSSD na konto advokáta Zdeňka Altnera. Zásilka proběhla v opačném směru, ale peníze v ní nebyly. Altner jen nechal do Lidového domu vzkázat, že dlužnou částku si přeje složit na svoje nové konto ve Švýcarsku. Na situaci se tím nic nemění, sociální demokraté se nadále drží rady svých právníků a peníze Altnerovi, který jim v roce 2000 pomohl vysoudit Lidový dům, nepošlou.

„Počkáme, co se bude dít. Nechci zatím předjímat, co bude dál. Potom využijeme všech zákonných prostředků, jak tu částku vymoct,“ uvedl Altnerův advokát Václav Veselý. A sám Altner v tiskovém prohlášení dodal, že ČSSD podrývá důvěru v právní stát, když vědomě ignoruje pravomocný rozsudek. Mediální zástupce politické strany v této kauze Jiří Chvojka k tomu řekl, že jde o irelevantní argument.

Porušení zákona

Je to irelevantní z pohledu právníků ČSSD, kteří se snaží udržet peníze u sebe, protože věří, že Nejvyšší soud 320 milionové penále k dluhu 18,5 milionu alespoň o něco srazí. Ale členům sociální demokracie to tak irelevantní nepřipadá. Poslancům vyzvánějí telefony od rozčílených kolegů z regionů, kteří nechápou, kam se poděl původní slib premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, že strana bude respektovat české zákony a pravomocný rozsudek nezávislého soudu.

Na ně se zase obracejí voliči, kteří nerozumějí tomu, proč má právo platit jen pro někoho. ČSSD se tak připravuje o relativní výhodu, kterou po rozsudku měla. Jelikož to byl Altner, kdo i podle soudkyně šest let zbytečně zdržoval proces a nechával tak naskakovat smluvní pokutu, byli sociální demokraté v roli oběti a sbírali sympatie. V momentě, kdy oranžoví lídři hledají právní kličky, odcizují se voličům i stranickým kolegům.

Na jméno nechce nikdo nic říkat, už proto, že sociální demokraté dostali od vedení doporučeno, aby komentáře nechali na mediálně zplnomocněném Jiřím Chvojkovi. Nic to ale nemění na tom, že jsou z vývoje situace roztrpčení. Do komentářů se nechtějí pouštět ještě z jednoho důvodu – vesměs sdílí názor odborníků, že ČSSD nejedná v souladu se zákonem, když Altnerovi nechce pravomocně uznaný dluh zaplatit.

Z počátku kauza sociální demokraty semkla na základě společného pocitu utrpěné nespravedlnosti. Soud se jednak táhl 16 let, a to nikoli jejich vinou, čímž nabobtnalo penále. A druhá věc je, že cítili hořkost vůči svému někdejšímu předsedovi a nynějšímu prezidentu Miloši Zemanovi, že tak nevýhodnou smlouvu v roce 1997 podepsal. Teď se ale rozhořčení straníků začíná obracet proti současnému vedení ČSSD.

Ve hře i exekuce

Argumentem právníků ČSSD je přesvědčení, že Altner schová peníze v daňovém ráji, pokud mu je strana pošle, a že i kdyby uspěla s dovoláním k Nejvyššímu soudu, už se peněz zpátky nedomůže. Proto se rozhodli, že si nejdřív nechají naposílat exekuční rozhodnutí od Altnerových věřitelů, kterých se v Lidovém domě přihlásilo zhruba dvacet, postupně jim pošle, oč se přihlásí, ale s Altnerem zatím počkají.

„Číslo účtu na švýcarskou banku jednoznačně ukazuje, že náš postup uspokojit nejdříve věřitele, byl z hlediska ČSSD a hrozby dalších postihů správný,“ uvedl Jiří Chvojka. Právníci – s výjimkou těch, kteří ve sporu zastupují sociální demokraty – mají ale za to, že tohle není správný postup. Rozsudek straně říká, komu dluží a komu má poslat dluh. Odvolávat se na to, co by s penězi věřitel mohl udělat nebo udělá, není právní argument. Kvůli rozsudku jsou to teď Altnerovy peníze a sociální demokraté nemohou jejich odeslání podmiňovat tím, jak s nimi jejich bývalý advokát naloží.

Ve hře je teď i exekuce na sociální demokraty, i když Altner už naznačil, že možností má víc. To, že si vybral konto u švýcarské banky, zdůvodnil zase naopak chováním sociálních demokratů. Uvedl, že jejich mediální kampaň vytváří kolem případu právní nejistotu.

Nerespektování rozhodnutí soudu

Před třemi týdny v reakci na pravomocný rozsudek, podle nějž má ČSSD zaplatit advokátovi Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun, předseda strany a vlády Bohuslav Sobotka řekl: „Budeme postupovat v souladu se zákony naší země a s respektem k rozhodnutí soudu.“ Podle právníků ale přesně to ČSSD nyní nedělá, když dlužné peníze odmítá Altnerovi poslat.

Oficiálním důvodem, proč ČSSD peníze zatím schraňuje u sebe, jsou dvě desítky Altnerových věřitelů, kteří se u strany přihlásili se svými dluhy vůči advokátovi. „Strana má povinnost nyní vyčkat na vyrozumění o nabytí právní moci exekučních příkazů a následně bude povinna tyto exekuční příkazy uhradit,“ uvedl Jiří Chvojka, jehož strana zplnomocnila, aby za ni v tomto sporu hovořil.

Papalášský vzkaz

Tím hlavním důvodem je přesvědčení ČSSD, že Nejvyšší soud v dovolání více než třísetmilionové penále srazí na nižší částku a že kdyby Altner peníze dostal předtím, zmizí s nimi v daňovém ráji.

Sociální demokraté jsou přesvědčeni, že vzhledem k dluhům, které Altner má, a mezinárodnímu zatykači už by peníze nikdy nedostali zpátky, ani kdyby jejich dovolání u Nejvyššího soudu uspělo. A zároveň věří, že úspěšné bude. Tak to uvedl Jiří Chvojka a potvrzují to i zdroje LN blízké vedení strany.

Nynější taktika má za cíl získat čas, během něhož může soud říct, že odkládá vykonatelnost rozsudku. Neboli že zatím ČSSD nic platit nemá. Svoji víru opírá strana o verdikt, jenž jim placení dluhu s obrovským penále nařídil. Soudkyně v něm uznává, že pokuta narostla tak moc, protože Altner proces zdržoval. „Ideální by bylo, kdyby celý příběh odmoderoval Nejvyšší soud,“ uvedl zdroj LN.

Proto si také ČSSD nařídila mlčení a komentáře nechává na Chvojkovi. Strana se nechce zamotávat do prohlášení, protože ví, že mnohem víc než peníze riskuje politický kredit. Do poslaneckých kanceláří sociálních demokratů často směřují lidé v tíživé finanční situaci, které trápí dluhy či exekuce. Mnozí oslovení sociální demokraté se obávají, aby nynější taktika nevyzněla jako papalášský vzkaz, že pravomocné rozsudky platí jen pro někoho.

Levnější varianta

Odborníci jsou vesměs za jedno, že ČSSD má dluh uhradit, a ani Altnerovi věřitelé jí nedoporučují s výplatou otálet. „Podle práva zde není nic k řešení. Platit se má tomu, v čí prospěch je povinnost ve výroku rozsudku uložena,“ míní profesorka pražské právnické fakulty Alena Winterová. Rozsudek mluví jasně: strana má Zdeňku Altnerovi zaplatit.

Proto je řešení jednoznačné i podle Obvodního soudu v Praze 1, který případ řešil v první instanci. „Zásadně se má dodržet termín. Pokud tak ČSSD neučiní, vystavuje se nařízení exekuce,“ uvedla mluvčí Alena Novotná. O tomto riziku strana i její právníci vědí, ale vyhodnotili si, že je to levnější varianta.

Náklady má také, jen odměna exekutora by činila kolem sedmi milionů korun. A jsou tu i úroky z prodlení, které se začaly počítat od čtvrteční půlnoci. Za měsíční zdržení by to dělalo tři miliony. „My jsme po velmi namáhavém a náročném jednání dospěli k tomu, že toto je jediná cesta. Na jiné řešení jsme nepřišli a jsme si vědomi řady rizik,“ dodal k tomu Chvojka.

Nelze říci, kdy Nejvyšší soud o dovolání rozhodne, jisté je jen to, že to trvá asi měsíc, než se spis do brněnského justičního sídla vůbec dostane. Jak dlouho zabere rozhodnutí, jestli se odloží vykonatelnost rozsudku a jak to bude s dovoláním, nechce už Nejvyšší soud komentovat ani v obecné rovině. „Jde o sledovaný případ, a jelikož o něm budeme rozhodovat, nechceme být nařčeni z podjatosti,“ řekl mluvčí Petr Tomíček.

Politická cena

Sociální demokraté mají dlužnou částku k dispozici, vzali si na ni úvěr u Fio banky, kde si tradičně zakládají transparentní účty pro kampaně, vůči úvěru u ní dříve zastavili Lannův palác. Kvůli třísetmilionové půjčce už je v katastru nemovitostí plomba také na Lidovém domě. ČSSD za platbu Altnerovi ručí stejnou nemovitostí, kterou jí na přelomu tisíciletí pomohl získat do vlastnictví a kvůli níž nynější problém propukl.

Sociální demokracie sice svému někdejšímu advokátovi zaplatila za právní služby, ale odmítla mu uhradit 18,5 milionu coby podíl na nájemném v Lidovém domě. To je částka, která tvoří základ rozsudku a od níž se odvíjí astronomické penále. Prozatím hodlá ČSSD zaplatit jen asi 20 milionů, s nimiž se u ní přihlásili Altnerovi věřitelé. Je možné – alespoň obyvatelé Lidového domu tomu věří –, že Nejvyšší soud jim kvůli Altnerovým zdržovacím praktikám část penále odpustí.

Otázka ale je, jak vysoká bude pro sociální demokraty politická cena, kterou za svoje rozhodnutí zaplatí. „Jsem docela v šoku, vládní strana řekne, že nezávislým soudem pravomocně uznaný dluh nezaplatí, a trapně se vymlouvá, že bůh ví, kam by ty peníze oprávněný věřitel zašantročil. To je čirá manipulace lidí, kteří neznají právo. Jaký příklad asi mají občané následovat, když vládní strana úplně ignoruje právo?“ řekl LN vlivný pražský právník, který si přál zůstat v anonymitě.

Kateřina Surmanová, Ondřej Koutník