Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kaskadéři z ČSSD aneb Jak se nepodařilo sestřelit Sobotku

  13:28

Proč se favorit na vítězství v parlamentních volbách oslabuje vnitrostranickými pokusy o odstranění svého předsedy?

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Sociální demokraté jsou nefalšovaní kaskadéři. Strana, která aspiruje na převzetí vlády, se dva měsíce před volbami téměř připravila o svého předsedu. Haškovci, krytí prezidentem Milošem Zemanem, se totiž chystali „sestřelit“ Bohuslava Sobotku, a to v sobotu 24. srpna na jednání nejvyššího orgánu ČSSD mezi sjezdy – ústředního výkonného výboru (ÚVV). Ten měl vedle kandidátních listin schválit i Sobotkovu kandidaturu na premiéra.

Jeden z členů vedení ČSSD ČESKÉ POZICI sdělil, že to byla poslední možnost, jak se Sobotky před volbami zbavit. Akce zapadá do scénáře Hradu, který minulý týden ústy kancléře Vratislava Mynáře a prezidenta Miloše Zemana vysílal signály, že se příštím premiérem stane nejvlivnější muž vítězné strany či že rozhodovat budou preferenční hlasy. Do zmíněného příběhu zapadá i informace, kterou jsme před týdnem získali od jednoho z lidí blízkých premiérovi v demisi Jiřímu Rusnokovi, že Sobotka do dvou týdnů padne.

Jelikož jde o vážné informace, nikdo z oslovených se nechtěl vyjádřit na jméno. Jen Sobotka naznačil jisté rozčarování z průběhu jednání. „Stejně jako na předsednictvu se očekávalo aklamační hlasování. Šlo přece o zdůraznění jednoty strany,“ napsal Sobotka ČESKÉ POZICI na dotaz, zda ho tajné hlasování navržené místopředsedou ČSSD Zdeňkem Škromachem překvapilo.

V hlasování Sobotku podpořilo 57 procent členů ústředního výboru. To sice není kdovíjaké číslo, ale je třeba dodat, že zhruba 30 lidí bylo z jednání omluveno kvůli dovoleným či práci v regionu. Podle našich zdrojů šlo převážně o Sobotkovy spojence. Kdyby hlasovali všichni členové ÚVV, podpora Sobotkovi by se mohla pohybovat okolo 70 procent, což zhruba odpovídá jeho reálně síle ve straně. Kdyby však Sobotka na sobotním ÚVV získal méně než 50 procent hlasů, je možné, že by se do nedělního rána již jako předseda ČSSD neprobudil.

Otevřená šarvátka vypukla, když se senátor Jiří Dienstbier k akci vyjádřil na svém facebookovém profilu: „Puč nevyšel.“ A České televizi k tomu řekl: „Není úplně normální, pokud se někdo pokusí zpochybnit pozici lídra své strany v době začínající volební kampaně.“ Na to zareagoval Zdeněk Škromach, který označil svého kolegu za pučistu: „Doporučuji hlasatelům teze o údajném puči v ČSSD, například Jiřímu Dienstbierovi, aby zchladil hlavu a věnoval se našim soupeřům.“ A spor byl na světě.
Navíc jej „přifoukl“ deník Právo, který napsal, že Sobotka uvažoval o rezignaci. Ten to však popřel. A za nesmysl to označili i haškovci, které oslovila ČESKÁ POZICE.

Ze strategického hlediska si Sobotkova skupina naběhla – nápad hlasovat o potvrzení Sobotkova „premiérství“ totiž vzešel od Lubomíra Zaorálka. Proč by strana, která je favoritem na vítězství a má řádně zvoleného předsedu, měla hlasovat o dalším potvrzení svého lídra? Navíc v situaci, kdy z jednání orgánu ČSSD byla omluvena řada Sobotkových spojenců...

Nenaštvat regiony

Ožehavým problémem na jednání ÚVV byla podle našich zdrojů z vedení strany kandidatura Marie Benešové v Ústeckém kraji, kterou Sobotka za účast v Rusnokově vládě často kritizuje a vystupoval proti její kandidatuře za ČSSD. (Benešová nakonec své pozice uhájila a kandidovat bude z pátého místa). Podle jednoho z hejtmanů, se kterým ČESKÁ POZICE v úterý hovořila, Sobotka až příliš tlačil na vedení krajů kvůli sestavování kandidátních listin, čímž si proti sobě na jednání ÚVV poštval řadu sociálních demokratů.

Je zřejmé, že Sobotku podobné testy čekají čím dál častěji

Předseda ČSSD dosavadní stranické nástrahy bezpečně zvládal – sestavil dle svého gusta stínovou vládu, uhájil si pozici při vyjednávání o podpoře Rusnokově vládě a vyhnul se i poslednímu „atentátu“ spáchanému na ústředním výkonném výboru.

Je zřejmé, že Sobotku podobné testy čekají čím dál častěji. Pokud bude našlapovat strategicky a zlehka, vycházet s regiony a členskou základnou – jak to ukázal právě při hlasování o Rusnokově vládě a rozpuštění sněmovny –, mohl by se přes minové pole bez vážného zranění dostat až do Strakovy akademie.