Lidovky.cz

Karolína Peake má štěstí, že nežije v Číně!

  13:49

Zpráva o odvolání ministryně obrany zaujala list China Daily. Může vůbec žena-politička uspět v tradiční mužské společnosti?    

Za zmínku na úvodní stránce internetové verze listu China Daily Česká republika vděčí vicepremiérce a do včerejšího dne i ministryni obrany Karolíně Peake. V rubrice zprávy ze světa se informace o jejím odvolání „probojovaly“ na třetí místo, hned za dva komentáře o dění v USA.

China Daily zveřejnila o odchodu Peake po osmidenním působení na obraně krátkou zprávu. Dle Číňanů neuvedli premiér ani prezident pravý důvod, proč Peake musela skončit. Bez jakéhokoliv komentáře deník konstatuje, že Peake po svém nástupu na obranu odvolala prvního náměstka Vlastimila Picka, šéfa sekce vyzbrojování Pavla Bulanta a ředitele kabinetu Františka Šulce. „Tímto krokem překvapila jak Klause, tak Nečase,“ dodává China Daily.  

Deník též píše o obavách prezidenta Klause, zda vojenské společenství, v němž převažují muži, může vůbec akceptovat ženu-ministryni. V Číně, kde byly a jsou ženy ve vysoké politice raritou, by Peake tak strmou kariéru jako v Česku neudělala.

Pokud se hovoří o nejvýznamnějších čínských političkách, pak to jsou dnes již postavy z historie. Nejznámější ženou v čele Číny byla císařovna vdova Cch´- si, která vládla v letech 1861 až 1908. Negativně proslula manželka Mao Ce-tunga – Ťiang Čching. Tu časopis Time dokonce zařadil mezi 25 nejmocnějších žen minulého století. Ťiang Čching byla Maaem jmenována do vedení Kulturní revoluce.

V Číně, kde byly a jsou ženy ve vysoké politice raritou, by Peake tak strmou kariéru jako v Česku neudělala.

Čínští komentátoři přiznávají, že na současném stavu, kdy v politice v drtivé většině převažují muži, se rozhodně v brzké době nic nezmění. Ze statistik vyplývá, že se situace pro ženy-političky v posledních letech dokonce zhoršila.

Dle BBC se co do počtu žen zapojených do politiky umístila Čína v roce 1975 na 12. místě na světě. V letošním roce patří v tomto ohledu Číně 64. příčka. Paradoxně přitom tamní regule stanovují, že nejméně 22 procent křesel v čínském parlamentu patří ženám. BBC ale cituje profesora Kuo Sia-ťüana z Čeťiangské univerzity, který poukazuje na to, že tyto kvóty nejsou povinné. Skutečné zastoupení žen v parlamentu je tak nižší.

Socioložka Leta Hong Fincherová, jež se zabývá postavením žen v čínské společnosti, tvrdí, že aby se člověk stal silným politikem v Číně, vyžaduje to častou účast na společenských akcích, navazování kontaktů a mnoho vypitých kalíšků s kořalkou.

Karolína Peake si již dříve „naklonila“ China Daily kvůli jejímu manželovi Charlesovi – Australanovi s čínskými předky (Charlesovu českou matku Číňané nezmiňují). Do tradičních škatulek, které jsou vymezeny pro čínské ženy, by se ale rozhodně nevešla. „Od žen se očekává, že budou doma a budou se starat o rodinu,“ tvrdí Fincherová. To je dle socioložky také důvodem, proč se Číňanky mohou jen obtížně prosadit ve vysoké politice. V rodině Peakových převzal pečovatelskou roli Charles.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.