Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Karibské dobrodružství finančníků z J&T šetří detektivové

Slovensko

  13:23
Souostroví Turks a Caicos se přezdívá karibské Monako. Nalákalo nejen herce Bruce Willise či módní návrhářku Donnu Karanovou, ale i česko-slovenskou skupinu J&T. Její špičky se zde před lety rozhodly vybudovat komplex za 600 milionů dolarů. Projekt však ztroskotal a české úřady vyšetřují údajnou korupci česko-slovenských finančníků.

České úřady vyšetřují údajnou korupci česko-slovenských finančníků v dalekém Karibiku. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Nestává se často, aby se česká justice obracela s žádostí o mezinárodní právní pomoc na státy, které nemají s Českou republikou uzavřenou žádnou mezinárodní smlouvu. Investiční apetit česko-slovenských miliardářů ze skupiny J&T však české detektivy zavedl až do Karibiku na malebné a celebritami vyhledávané souostroví Turks a Caicos. Lidové noviny zjistily, že protikorupční policie a žalobci z Prahy 1 v současnosti vyčkávají na dokumenty, které si vyžádali od justičních orgánů karibského státu v jurisdikci Velké Británie.

„Jsme ve fázi, kdy jsme zaslali žádost o právní pomoc příslušným justičním orgánům daných ostrovů. Čekáme, až bude vyřízena. Shromažďovali jsme důkazy na území České republiky, případně na území Slovenska. Aktuálně jsme si vyžádali informace z ostrovů. Žádost jde přes Nejvyšší státní zastupitelství, tudíž vše trochu trvá,“ sdělil LN žalobce Jan Lelek, který kauzu dozoruje. Podle něho čeští vyšetřovatelé potřebují zjistit, k čemu všemu a s jakým výsledkem došly při vyšetřování karibské ostrovní úřady.

Brzy by tak už mělo být jasno, zda detektivové česko-slovenské podnikatele obviní, nebo případ zastaví.

„Případně budeme žádat o výslech dotčených osob či opatření potřebných listin. Nevím, jak dlouho to bude trvat, protože s danými ostrovy nemáme žádnou mezinárodní smlouvu, takže musíme využít standardního dvoustranného právního styku,“ doplnil Lelek.

Jsou tomu už dva roky, co vyšetřovatelé začali prověřovat špičky J&T a bývalého premiéra Turks a Caicos pro podezření z korupce při nákupu tamních pozemků. Brzy by tak už mělo být jasno, zda detektivové česko-slovenské podnikatele obviní, nebo případ zastaví. Dosud se vyšetřování poměrně vleklo.

Areál za 600 milionů dolarů

V případu jde o to, že vyšetřovatelé podezírají skupinu podnikatelů v České republice a na Slovensku z trestného činu podplácení, praní špinavých peněz a přijímání úplatku. Jde o miliardáře Maria Hoffmanna, který donedávna úzce spolupracoval s investiční skupinou J&T, spoluzakladatele skupiny Patrika Tkáče, dále Ivana Jakaboviče, Petera Korbačku a také bývalého premiéra ostrova Turks a Caicos Michaela Misicka.

Počátek příběhu leží v první polovině minulé dekády. Tehdy podnikatel Hoffmann získal ostrovní občanství a pustil se v Karibiku do podnikání v developmentu.

Podle textu zahájení trestního řízení je Hoffmann podezřelý, že poskytl vládním úředníkům Turks a Caicos úplatek, který údajně zařídila J&T Banka. Na přelomu let 2013 a 2014 byli na protikorupční policii podat vysvětlení.

Podnikatelé jakékoliv provinění odmítají a odmítají se ke kauze vyjádřit.

Počátek příběhu leží v první polovině minulé dekády. Tehdy podnikatel Hoffmann získal ostrovní občanství a pustil se v Karibiku do podnikání v developmentu. Na ostrovech Turks a Caicos naplánoval vybudovat obrovský resort, čítající apartmány či golfové hřiště za zhruba 600 milionů dolarů. O prodeji pozemků, které Hoffmann potřeboval a jež patří britské koruně, rozhodovala ostrovní vláda. S ní potřeboval mít středoevropský byznysmen dobré vztahy, které se mu podařilo postupně v Praze či Moskvě na společných jednáních navázat. Případ prodeje a pronájmu pozemků však začala zkoumat britská vyšetřovací komise.

Když manželka promluví

Z lukrativního projektu nakonec sešlo a premiér Misick byl donucen v roce 2009 pod tíhou korupčního podezření rezignovat. K politickému pádu paradoxně přispěla i jeho tehdejší manželka - americká herečka LisaRaye McCoyová. Podle britského deníku The Telegraph před několika lety uvedla, že Misick ji při seznámení vábil slovy: „Patří mi jeden malý karibský ostrov.“ K narozeninám prý McCoyová dostávala dárky typu automobilu Rolls-Royce.

Manželka v roce 2009 zatloukla hřebík do Misickovy politické rakve prohlášením, že při předvolební kampani v roce 2007 rozdával její muž lidem peníze.

Česko-slovenské dobrodružství v Karibiku

2005 Jeden z nejbohatších Slováků Mario Hoffmann plánuje na ostrovech resort se 75 rezidencemi, 130 apartmány, golfovým hřištěm a klubem. O prodeji pozemků a povoleních rozhodovala ostrovní vláda. Představitelé Misickova kabinetu při vyjednávání přijeli do Prahy. Objevili se mimo jiné na rautu při zápase Sparty, kterou ovládala J&T a miliardář Daniel Křetínský.

2008 Případem se zabývá zahraniční výbor britského parlamentu. Česko-slovenští podnikatelé jsou ve zprávě o dění na ostrovech označeni za „kapitalistické gangstery“.

2009 Premiér Misick rezignuje kvůli podezření z korupce a utíká do Brazílie.

2012 Misick je v Brazílii zatčen. 2012 Hoffmann se mimosoudně vyrovnal s vládou Turks a Caicos. Odevzdal tamější občanství a vrátil zpět 600 hektarů půdy, kterou od expremiéra Misicka koupil nebo získal do nájmu. Na oplátku obě strany podepsaly dohodu, podle které se Hoffmann nikdy ničeho protiprávního nedopustil.

2013 Před dvěma lety však případ začala vyšetřovat česká protikorupční policie. Vyšetřovatelé podezírají významné podnikatele v ČR a na Slovensku z trestného činu podplácení, praní špinavých peněz a přijímání úplatku. 2014 Bývalý premiér Misick je v lednu vydán z Brazílie.

2015 Češi čekají na dokumenty od justičních úřadů Turks a Caicos