Lidovky.cz

Karel Randák byl obviněn kvůli zveřejnění odměn premiérovy poradkyně

  17:30

Obvinění se týká výplatní pásky Jany Nagyové, jejíž mimořádné odměny z ledna a března loňského roku letos v lednu zveřejnil deník Insider.

Policie obvinila uchazeče o kandidáta na prezidenta a investigativce protikorupčního fondu Karla Randáka z úniku informací – a s ním i pracovníka Úřadu vlády. Podle České televize se obvinění týká zveřejnění odměn Jany Nagyové, Vrchní ředitelky Sekce kabinetu předsedy vlády. Trestní oznámení podal Úřad vlády. Randák proti zahájení trestního řízení – zatím nepravomocnému – podal stížnost.

Letos v lednu deník Insider zveřejnil výplatní pásku Jany Nagyové, ze které vyplynulo, že Nečasova poradkyně obdržela loni v lednu a březnu za „splnění mimořádných a zvlášť významných pracovních úkolů“ odměnu sto tisíc, respektive 190 tisíc korun. Letos v lednu z toho v médiích bylo velké pozdvižení. A premiér Nečas odměny Nagyové obhajoval mimo jiné tím, že jeho lidé „dřou jako koně“.

Randák ke svému obvinění ČESKÉ POZICI sdělil: „Je to crazy.“ A dodal, že z obvinění však má poměrně radost, protože ho mediálně zviditelňuje během jeho prezidentské kampaně. Poslanec Michal Doktor k Randákově obvinění na svém facebookovém profilu poznamenal: „Obviněn za únik informací? A spolu s ním i další člen VLÁDY? Jako, že ministr? Nemá být odměna šéfky kabinetu veřejná informace??? Tohle je absurdistán.“ (Michal Doktor se však zmýlil, protože nejde o člena vlády, nýbrž o pracovníka Úřadu vlády – pozn. red.)

Viceprezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslav Kala k tématu odměn státních úředníků před časem v článku na ČESKÉ POZICI napsal: „Tyto odměny nejsou nárokovou složkou platu, ale jejich použitím lze obcházet odměňování podle tarifních tříd a platových stupňů a ve svém důsledku pak dosáhnout takzvaného smluvního platu. To je ovšem zákoníkem práce zakázáno.“

V článku Zbytečně „vyfabrikovaný“ skandál kolem odměn Jany Nagyové jsme tehdy k aféře poznamenali: „Jenomže jednou provždy by mělo být jasné: Obhajovat utajování výplat závistivostí je vůči veřejnosti unfair, jedná-li se o příjmy pracovníků ve státní správě. Jejich zveřejňování se říká veřejná kontrola. A důvody mimořádných odměn by měly být vždy řádně a veřejně vysvětleny.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.