Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Karel Janeček: Vítěz tendru se musí svléknout donaha. Bezpodmínečně.

  11:29

To, že by se mnou pan prezident nesouhlasil, bych viděl jako plus, říká finančník o snaze vymýtit korupci z veřejných zakázek.

Předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček: Říkám natvrdo, že ti korupčníci jsou zloději. Jsou to pijavice na ekonomice a ostatních lidech. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Ve čtvrtek 30. června tohoto roku bylo kolem 22 stupňů Celsia a vládní strany ODS, TOP 09 a Věci veřejné se v dodatku ke koaliční smlouvě zavázaly, že naplní přijatou protikorupční strategii. „V zákoně o zadávání veřejných zakázek vláda prosadí kromě jiného podmínku transparentního uchazeče,“ dočteme se v dokumentu, který v poslední den školního roku podepsali předsedové vládních stran. Že by přitom měli úpal, je takřka vyloučené.

A ejhle, inkriminovaná novela zákona o veřejných zakázkách míří do druhého čtení. Kde máme onen klíčový moment „transparentního uchazeče“? Slibem nezarmoutíš, chtělo by se podotknout...

„Protikorupční“ smršť poslaneckých návrhů

Počátkem října odložil jednání o jednom z klíčových bodů protikorupčního boje hospodářský výbor sněmovny. Poslanci vyplodili 89 pozměňovacích návrhů, sám ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (Věci veřejné) dodal komplexní pozměňovací návrh, a nejtristnější na tom celém bylo, že většina zásahů do klíčového protikorupčního zákona by naopak otevírala nové korupční možnosti... Kdo už zapomněl, nechť si okolnosti připomene třeba na Aktuálně.cz.

Minulý pátek jednal o novele zákona o veřejných zakázkách sněmovní výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Poslanec TOP 09 Stanislav Polčák na něm předložil výboru k posouzení i dodatek připravený iniciativou Konec korupci! (společný projekt Nadačního fondu proti korupci a sdružení Veřejnost proti korupci). Dodatek požaduje po firmách, které zvítězí ve veřejných zakázkách, aby se „svlékly donaha“; pouze důsledné rozkrytí vlastnické struktury firem včetně subdodavatelů totiž může ukázat, kdo je konečným příjemcem veřejných peněz. Vlastně naplnění koaličního slibu z června o transparentním uchazeči... (Paragrafové znění dodatku naleznete v příloze článku ve formátu PDF.)

To nejdůležitější jaksi vypadlo...

Jenže: „Věci veřejné ani ODS návrh nepodpořily,“ dozvídáme se z úterní tiskové zprávy Nadačního fondu proti korupci. „Zvláště zarážející je, že s protikorupčním návrhem z nepochopitelných důvodů nesouhlasí ministerstvo pro místní rozvoj, vedené ministrem Kamilem Jankovským z Věcí veřejných,“ říká Hana Marvanová ze sdružení Veřejnost proti korupci.

Členové výboru sice novelu zákona, včetně dodatku o „svlékání firem donaha“, při hlasování ve čtvrtek 13. října odsouhlasili, proti dodatku se ovšem postavili poslanci ODS a Věcí veřejných. Vstřícný není ani ministr Jankovský, kterému se nelíbí, že TOP 09 s návrhem přišla na poslední chvíli. Stejně to vidí i ODS, i proto se dnes kvůli tomuto návrhu sejdou koaliční lídři, napsal server iHNed.cz.

„Pokud by některá ze stran protikorupčně se prezentující vládní koalice shodila ze stolu návrhy, které jdou konečně po krku korupci ve veřejných zakázkách, byl by to výsměch jejím voličům,“ uvádí předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček v úterní tiskové zprávě. A v rozhovoru pro ČESKOU POZICI dodává: „Novela se dlouho řešila, obsahuje spoustu jednotlivostí a detailů – například se ruší soutěž, když nejsou alespoň tři uchazeči... Paradoxně to nejdůležitější, tedy aby byly struktury transparentní, aby se méně kradlo, tam z nějakého důvodu není. To je potom směšné.“

ČESKÁ POZICE: Dodatek k zákonu o veřejných zakázkách je prvním paragrafovým zněním legislativní úpravy, kterou jste v boji proti korupci předložili. S kým jste o něm jednali?

JANEČEK: S Topkou, která ho podpořila. Dobrý pocit jsem měl i po osobní schůzce s místopředsedou ČSSD Lubomírem Zaorálkem, tvářil se, že náš návrh podpoří. Z nějakého důvodu si to ale pánové ze sociální demokracie rozmysleli, zajímavé... Zatím to zamítly i Věci veřejné a ODS.

ČESKÁ POZICE: Proč považujete svůj dodatek za klíčový pro změnu zákona o veřejných zakázkách?

JANEČEK: Chceme vyloučit jakýkoliv konflikt zájmů. Tedy aby firma, která vyhraje státní zakázku, odkryla své vlastníky. Ale ne tak, že se odhalí jen vlastníci té dané firmy, a za ní bude nějaká jiná firma – je potřeba doložit vlastnictví až ke konečnému „beneficial owner“, tedy fyzické osobě nebo veřejně obchodované firmě.

ČESKÁ POZICE: Totéž požadujete i u subdodavatelů. Již zazněly námitky, že to je absurdní, že bude třeba například dokládat majitele ČEZ, pokud od něj vítěz bude odebírat elektřinu...

Neznám jediný logický argument, proč by se neměla vyžadovat transparentní majetková strukturaJANEČEK: Nesmysl, zákon o transparentnosti vlastníků vyžaduje, aby i u významného subdodavatele byl také prokázaný majitel, s tím, že limit je 250 tisíc korun. I kdyby tam limit nebyl a musela by se prokazovat elektřina od ČEZ, tak to je veřejně obchodovaná společnost. Není co řešit. Neznám jediný logický argument, proč by se neměla vyžadovat transparentní majetková struktura.

ČESKÁ POZICE: Nehrozí u limitu 250 tisíc, že tedy bude více menších subdodavatelů?

JANEČEK: To už je opravdu... 250 tisíc... Vezměte si, že když ukradnou desítky milionů, tak by tam muselo být sto subdodavatelů po 250 tisících? To není reálné.

ČESKÁ POZICE: Co další námitka: administrativní náročnost ověřování vlastníků?

JANEČEK: Administrativně komplikované to není, dělá se to běžně. Například zákon proti praní špinavých peněz: finanční instituce musejí při převodech (vyšších než 15 tisíc eur a v dalších definovaných případech – pozn. red.) kontrolovat majitele účtu až do beneficial owner, konečného vlastníka. Podobně firma, která vyhraje veřejnou zakázku, musí doložit své vlastníky. Pokud se to udělá takto důsledně, není možné jakýmkoliv způsobem obejít a schovat korupčníky, kteří si tam hrají peníze domů. Znovu říkám, jakékoliv argumenty proti jsou nesmyslné, liché.

ČESKÁ POZICE: A co finanční náklady na zajištění všech potřebných výpisů z rejstříků v zahraničí...

JANEČEK: Není to nákladné, je to levné. Nejdražší je Lichtenštejnsko, kde výpis z obchodního rejstříku stojí 20 eur. Jinde stojí pět eur, nebo je zadarmo. Lze to udělat i automaticky, kolegové vymýšlejí, jak to udělat softwarově, že opravdu vše potřebné bude na kliknutí.

ČESKÁ POZICE: Souhlasil by s vámi pan prezident?

JANEČEK: Myslím, že pan prezident by se mnou nesouhlasil, protože tomu by se nehodilo, aby tady byla transparentnost. Protože já se obávám, že by mu to poškodilo jeho zájmy. To, že by pan prezident se mnou nesouhlasil, bych viděl jako plus, respektive bych si rád poslechl jakýkoliv argument od pana prezidenta.

ČESKÁ POZICE: Jak si vysvětlujete záplavu pozměňovacích návrhů od poslanců, které se při druhém čtení novely zákona vyrojily?

JANEČEK: To je lobbismus těch zlodějů. Říkám natvrdo, že ti korupčníci jsou zloději. Při prezentacích dokonce říkám, že jsou to pijavice na ekonomice a ostatních lidech. A ono je to hrozně štve.

ČESKÁ POZICE: Co když se vám nepodaří cokoliv prosadit?

JANEČEK: Pro korupčníky je strašně těžké argumentovat proti, protože tady je to nabíledni. Můžou to zkusit a myslet si, že my přestaneme, ale my jim to budeme házet před obličej stále. Uvidíme, samozřejmě to není tak, že bychom to předložili, oni to neschválili a nijak neargumentovali.

ČESKÁ POZICE: Mířím tím k otázce, kdy založíte vlastní stranu?

JANEČEK: Já to neplánuji.

Karel Janeček v sídle Nadačního fondu proti korupci, Praha, 11. října 2010, 16 stupňů Celsia.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!