Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Karel Janeček: Koho podpořím?

  13:14

„Politickou stranu nezaložím a k žádné se nepřipojím, byla by to hrubá chyba. Snažím se dělat věci nezávisle,“ říká protikorupční bijec.

„Víte, co mi nejvíc vadí? Že hodně lidí v naší zemi automaticky za každou věcí, která je myšlena dobře, hledá hned něco podezřelého, nějaký zlý úmysl,“ říká v rozhovoru jeden z dvorních protikorupčních „našeptávačů“. foto: © ČTKČeská pozice

Za Karlem Janečkem jsme dorazili ve chvíli, kdy šestým dnem držel hladovku. „Jsem ochotný pro funkčnost země obětovat mnoho, ale abych držel hladovku na smrt, to teda zas ne,“ usmívá se a popírá, že by tak činil na protest proti politickým poměrům v zemi. Právě to bychom ale od něho vzhledem k jeho dosavadnímu působení ve veřejném životě očekávali.

Jako tornádo totiž vlétl na začátku roku 2011 do povědomí veřejnosti, když založil Nadační fond proti korupci, který se koncem téhož roku pustil do otevřené bitvy s mocným podnikatelem Ivem Rittigem. Před rokem se mu zase podařilo zaujmout s diskusním projektem Pozitivní evoluce, do kterého investoval desítky milionů korun. V posledních měsících však jeho plamen tolik nepálí, přitom již za dva měsíce se konají předčasné volby...

Stranu zakládat nebudu

ČESKÁ POZICE: Před dvěma lety jste spustil protikorupční fond a rozpoutal jste rodeo proti Ivu Rittigovi, Martinu Dvořákovi a spol. Před rokem jste s projektem Pozitivní evoluce objel republiku a vyprodal sály. Teď jsou dva měsíce do voleb – a nic. Není o vás slyšet. Jak to? Změnil jste priority?

JANEČEK: Nezměnil. Pozitivní evoluce byla snahou o probuzení společnosti. Poznal jsem, že kýžené změny k lepšímu vývoji nejde dosáhnout efektivně a rychle. Zpomalila mě Klausova velezrada (míněna novoroční amnestie exprezidenta Václava Klause – pozn. red.), které jsem věnoval velké úsilí. Nadále se ale budu snažit věnovat péči o veřejný prostor a budování občanské společnosti. To, o čem jsem na setkáních s lidmi před rokem mluvil, platí nadále.

ČESKÁ POZICE: O čem tedy chcete mluvit?

JANEČEK: Klíčovou věcí je, abychom si mohli jako lídry ve společnosti vybírat schopné a mravní lidi. Dnes nastavení systému umožňuje vstupovat do politiky neschopným a neetickým lidem a systematicky je zvýhodňuje. Chci pracovat na prosazení změny volebního systému.

ČESKÁ POZICE: Jak svůj návrh chcete prosadit? Iniciativa Rekonstrukce státu ukázala, že pouhý tlak zvenčí na politiky nestačí.

„Je potřeba jít ke kořenu problému – tím je lepší a efektivnější volební systém, v němž budou mít větší šanci na úspěch schopní lidé, kteří pak zevnitř budou moci tyto změny prosazovat“JANEČEK: Je potřeba jít ke kořenu problému – tím je lepší a efektivnější volební systém, v němž budou mít větší šanci (než nyní) na úspěch schopní lidé, kteří pak zevnitř budou moci tyto změny prosazovat.

Máme dvě možnosti. Buď jako občanské iniciativy budeme zvlášť bojovat za různé jednotlivosti, a bude to zoufalý boj. Nebo se zaměříme všichni na jednu klíčovou věc, která bude řešit problémy systémově. Tím je nový volební systém špičkové kvality, který při zachování rovnosti hlasů dává větší faktický vliv informovaným a zodpovědnějším voličům, kteří sledují společenské dění a nenechají se snadno zmást a zmanipulovat. Možnost výběru kandidátů s lepšími morálními hodnotami je klíčovým faktorem pozitivních změn. Téma hodnot se musí stát celospolečenským tématem.

ČESKÁ POZICE: Proč si raději nezaložíte politickou stranu nebo se k nějaké existující nepřipojíte? Měl byste daleko větší šanci něco prosadit, než když takto budete tlouct na dveře zvenku.

JANEČEK: Nezaložím a nepřipojím se, protože by to byla hrubá chyba. Snažím se dělat věci z nezávislé pozice, nejde mi o moc. Když jsem nezávislý na politické moci, mohu komunikovat se všemi politiky a prosazovat vlastní nápady. Musím ale uznat, že i tak jsou předsudky v naší společnosti velmi silné. Třeba bláboly, které byl ochoten nahrát na video lékař Jan Hnízdil (kritizoval loňskou diskusi Pozitivní evoluce v Lucerně, při které dle něho místo snahy o pozitivní změny šlo Janečkovi o vybudování mocenské pozice a uspokojení osobního ega – pozn. red.) – byl nejspíš zmanipulován panem Chaunem, bylo to smutné. Je tedy jasné, že pozitivní změny nešlo dosáhnout tak efektivně a rychle.

Koho budu volit?

ČESKÁ POZICE: Jaké máte konkrétní projekty?

JANEČEK: Budeme organizovat předvolební diskuse s politiky. Volby jsou teď klíčovým tématem a je třeba se jim věnovat. Budeme chtít od politiků slyšet závazky, které si ponesou do sněmovny. Během debat samozřejmě nastolím téma změny volebního systému. Postupně z toho chci udělat celospolečenské téma. To je jedna větev, politická, kterou má na zodpovědnosti moje kancelář. Pak je tu větev Pozitivní evoluce, se kterou chceme pokračovat v besedách v Malostranské besedě. Cílem je rozvířit diskusi o hodnotách a jak vést smysluplný život.

ČESKÁ POZICE: Nebojíte se, že ve skutečnosti si z vás politici vytvoří maskota, za jehož líbivé aktivity se schovají, ale v reálu nic nezmění? Jako třeba když se k Rekonstrukci státu hlásil exposlanec Michal Babák…

JANEČEK: Ale no tak, nejsem přece idiot. Samozřejmě někteří poslanci se snažili Rekonstrukci státu zneužít populisticky ve svůj prospěch, to ale neznamená, že tady není jiná cesta. Mým receptem je prosazovat jedno téma: volební systém. O tom vést dlouhodobě diskusi. Za to se někdo těžko schová. Není to seznam deseti věcí.

ČESKÁ POZICE:  Co říkáte na vstup známého satirika a bojovníka proti hazardu Matěje Hollana do politiky, konkrétně strany LES Martina Bursíka?

„Pokud se nepodaří Martinu Bursíkovi spojit například s KDU-ČSL, jeho strana nemá šanci a neměla by ani chodit do voleb“JANEČEK: Podle mě, pokud se nepodaří Martinu Bursíkovi spojit například s KDU-ČSL, ta strana nemá šanci a neměla by ani chodit do voleb. Jen by rozdrobila síly. Konkrétně pak na Matěje Hollana nemám pozitivní náhled. Je to člověk, který je extrémní s velkým egem. Obecně bych řekl, že kvalitní občanští aktivisté by do politiky chodit neměli.

ČESKÁ POZICE: Jakou stranu budete volit?

JANEČEK: Ještě nevím.

ČESKÁ POZICE: Tak já si tipnu: lidovci, zelení, Andrej Babiš, TOP 09. Některou z nich?

JANEČEK: No tak vyjmenoval jste to docela rozumně. Jednu z nich nejspíše volit budu.

ČESKÁ POZICE: Ještě jsem vlastně možná zapomněl na nové hnutí Hlavu vzhůru!

JANEČEK: Jo, tak tu určitě budu volit (smích). Ne, teď vážně. Některé z těch, které jste předtím jmenoval, podpořím. Scházím se s představiteli preferovaných stran a jednáme. Minulý týden jsem se třeba viděl s Andrejem Babišem. Mám nějaké pořadí. Mohu říct, že asi nebudu volit TOP 09 ani Babiše, ačkoliv nevylučuji alespoň částečnou podporu.

ČESKÁ POZICE: Co vás na oněch stranách, mezi kterými se rozmýšlíte, zajímá?

JANEČEK: Na zelených mě oslovuje, že jde o lidi, kteří politiku dělají s nadšením a obětavě. Věřím jim jejich úsilí. Co se týká Babiše, mohu říct, že Andreje považuji za člověka, který to dělá z dobrého přesvědčení, necítím za ním žádnou levotu. Jako problém vidím některé lidi, kteří se kolem něho pohybují. Lidovci se významně očistili od minulých problémů.

ČESKÁ POZICE: Co vzkážete lidem na adresu levice?

„Samozřejmě volit komunisty nelze, to je jasné. Stejně tak nemůžu dát hlas ODS, u které bych byl rád, kdyby se nedostala do sněmovny.“JANEČEK: Tak samozřejmě volit komunisty nelze, to je jasné. Stejně tak nemůžu dát hlas ODS, u které bych byl rád, kdyby se nedostala do sněmovny. Z toho důvodu, aby voliči dali jasně najevo, že když je něco příliš, lidem dojde trpělivost. Po dobu mimo sněmovnu by se občanští demokraté mohli očistit.

Na SPOZ nemám vůbec pozitivní náhled. Nemuselo by to být tak strašné, jako byl podvod na voliče v případě Věcí veřejných, ale zemanovci budou velcí populisté. U sociální demokracie se bojím, že by mohla činit nezodpovědné populistické kroky v případě, že by levice dala dohromady ústavní většinu. Ústavní většina levice by podle mě byl velmi špatný výsledek voleb. Na druhou stranu já nemohu říct, že je špatné volit levici. Koneckonců současní zelení jsou spíše středolevou stranou a fandím jim.

ČESKÁ POZICE: Je velmi pravděpodobné, že ČSSD vyhraje příští volby. Bohužel tato strana je vnitřně silně rozdělená na sobotkovské a haškovské křídlo. Který z těchto táborů má spíše vaše sympatie?

JANEČEK: To je teda otázka na tělo (smích). Když už bych si musel vybrat, řekl bych Sobotka. Ale obávám se, že skutečná síla se přesune na stranu Michala Haška.

ČESKÁ POZICE: Budete některou ze stran, která vám imponuje, sponzorovat v rámci její kampaně?

JANEČEK: Nebudu. To by totiž automaticky znamenalo jistý stín pochybnosti na mé nezávislosti.

Zeman není horší než zlojed Klaus

ČESKÁ POZICE: Jak hodnotíte dosavadní působení Miloše Zemana na Hradě? Vy jste se vždy velmi kriticky vyjadřoval na adresu předchozího prezidenta Václava Klause. Kdo z nich je pro vás horší?

„Klaus tvrdil, že u nás nevidí korupci. Je to člověk, kterého považuji za největší zlo naší země v moderní historii.“JANEČEK: Klaus byl určitě horší než je Zeman. Bývalého prezidenta považuji za zlojeda. Ne pouze kvůli amnestii, to byla taková závěrečná tečka jeho éry. Klaus tvrdil, že u nás nevidí korupci. Je to člověk, kterého považuji za největší zlo naší země v moderní historii. Ačkoliv s většinou kroků Zemana nesouhlasím, je dobrá jeho snaha o změnu volebního systému, o čemž bych se s ním rád pobavil. Aby bylo jasno, ke Klausovi se ostře vyjadřuji proto, že mi jde o prosperitu a transparentnost této země. Osobně je mi ukradený.

ČESKÁ POZICE: Nadační fond proti korupci v prosinci roku 2011 rozehrál hru proti Ivu Rittigovi. V policejních dokumentech ke kauze kolem Jany Nagyové se o Rittigovi hovoří jako o součásti organizované zločinecké skupiny. Máte pocit zadostiučinění?

JANEČEK: Musím přiznat, že to bylo velmi náročné období. Zlojedi proti fondu a naší firmě (RSJ – pozn. red.) rozjeli tvrdou kampaň plnou trestních oznámení. Naštěstí jim to ale nevyšlo. Hodnotím to jako velkých úspěch, ťali jsme do živého, do jednoho z nejcitlivějších míst. My sami jsme netušili, že to bude tak divoká jízda – na začátku nám nepřišlo, že dopravní podnik bude taková velká věc.

ČESKÁ POZICE: Co říkáte na pokutu 200 tisíc korun od České advokátní komory pro advokáta Václava Lásku, který vedl šetření vybraných smluv v pražském dopravním podniku?

„Když jsem třeba naposledy na ulici potkal Pavla Béma, úmyslně jsem začal nahlas mluvit o zlojedech před lidmi, aby mě slyšel“JANEČEK: To je strašné. Nechápu, že takový trest dostal. Podle mě to ukazuje na korupci v advokátní komoře. Je to neobhajitelné. Zločinecká advokátní banda kolem MSB Legal vykonstruovala směšná obvinění vůči mně a RSJ. To, jak se tito lidé naváželi a navážejí do protikorupčního fondu, je důkazem, že náš útok se nám povedl. Je také potřeba, aby společnost tyto zlojedy odsoudila – že s nimi nebudeme komunikovat, že nebudou mít u společnosti respekt.

Když jsem třeba naposledy na ulici potkal Pavla Béma, úmyslně jsem začal nahlas mluvit o zlojedech před lidmi, aby mě slyšel. Když to bude dělat víc lidí, pomůže to. Občané musejí vzít zodpovědnost do svých rukou a korupci, politickou špínu a různé handly odsoudit. Myslím, že pak vyhrajeme.