Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Karel Janeček: Jak léčit psychopaty, kteří se dostali k moci

  7:23

Demokratické systémy bohužel nejsou bezchybné a stává se, že se k moci dostávají psychopati a sociopati.

Spolumajitel společnosti RSJ algorithmic trading Karel Janeček. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Podnikatel Karel Janeček, zakladatel společnosti RSJ, je v Česku známý především jako lovec korupčníků, který nejde daleko pro ostré slovo. Do tohoto zápasu se pustil před rokem, kdy založil Nadační fond proti korupci (NFPK), který během uplynulých měsíců spustil sérii několika závažných kauz – především okolo pražského dopravního podniku. Prostřednictvím Nadačního fondu Karla Janečka (NFKJ) zase podporuje mladé české vědce.

Co si Janeček myslí o společensky neklidné době, která by mohla v blízké budoucnosti kvůli nemalému znechucení z politických poměrů v zemi vyhnat do ulic masivní počet protestujících? Veřejnost by měla povstat, současně by to však podle něho mělo mít nádech „sametu“. V otevřeném rozhovoru Janeček říká, že by si troufl postavit se do čela protestujících a na Václavském náměstí formulovat požadavky veřejnosti otrávené z tuzemské politické kultury. Vysvětluje také, proč bychom se neměli pro označení korupčníků zdráhat použít peprnější výrazivo, u kterého nepomáhají ani uvozovky.

O psychopatech a sociopatech

ČESKÁ POZICE: Pustil jste se do boje s korupčním prostředím, vaši protivníci na vás podali trestní oznámení. Kvůli nedostatku času věnovaného z velké části aktivitám protikorupčního fondu jste odstoupil i z představenstva RSJ. Nepřipadáte si trochu jako disident dnešní doby?

JANEČEK: V podstatě se dá říci, že ano. Hodně pozitivně smýšlejících a odvážných lidí se aktivně pouští do boje s místními psychopaty, respektive sociopaty.

ČESKÁ POZICE: S kým?

JANEČEK: Psychopat je člověk, který nemá žádný cit. Dělá pouze to, co si myslí, že je pro něho výhodné, bez ohledu na to, jak škodí ostatním. Psychopat je schopen zabít malé dítě, pokud by si mohl myslet, že se mu to vyplatí. Doporučuji shlédnout dokumentární snímek Fishead, který se zabývá takzvanými korporátními psychopaty. Základní myšlenkou tohoto filmu je, že naše společnost je strukturovaná do tvaru pyramidy. Pouze několik lidí na vrcholu vytváří podmínky pro většinu níže. Dokument poukazuje na to, že lidé v horní části pyramidy jsou častěji větší psychopati než ti – v uvozovkách – dole.

Společnost je strukturovaná do tvaru pyramidy. Pouze několik lidí na vrcholu vytváří podmínky pro většinu níže. Lidé v horní části pyramidy jsou častěji větší psychopati než ti v uvozovkách dole.

Demokratické systémy bohužel nejsou bezchybné a stává se, že se tito psychopati dostávají k moci – a to na základě voleb. Když se takový psychopat dostane k moci, ovlivňuje také lidi ve svém blízkém okolí, například spolupracovníky. Takže i relativně slušného člověka pak může psychopat nakazit. Bohužel státní systém, respektive státní správa, není vůči těmto jevům odolná. Je to začarovaný kruh špatnosti. Etické hodnoty dostávají na frak.

ČESKÁ POZICE: Můžete uvést příklad takového člověka ve státní správě či politice, kterého podobný vývoj potkal? Člověka, který se dostal do vámi popisovaného kruhu zla?

JANEČEK: Typickým příkladem je podle mého názoru Mirek Topolánek. Na začátku to nebyl vyložený ‚hajzl‘, jenomže se tím systémem nechal úplně rozebrat. Když to dojde do úplného důsledku, z psychopata se stává sociopat. To je člověk, který se chová jako psychopat, ale do tohoto stavu je dohnán okolnostmi.

ČESKÁ POZICE: Jsou tuzemští kmotři psychopati nebo sociopati?

JANEČEK: Myslím, že to jsou především sociopati. Tito lidé mají minimální etické hodnoty, nepřijde jim špatné škodit ostatním, okrádat je. Jako by stále žili pod heslem „kdo nekrade, okrádá rodinu“. Nemyslím si, že například Roman Janoušek by byl psychopatem. Je to ale naprostý – a promiňte mi to slovo – zmrd.

ČESKÁ POZICE: Vy opravdu nejdete pro ostřejší slovo daleko. Mohu tento výraz použít v rozhovoru?

JANEČEK: Pokusím se vám vysvětlit, proč si myslím, že toto slovo není vulgární, nýbrž že dobře vystihuje realitu. Otázkou totiž je: Jaký jiný termín byste pro tyto zloděje a korupčníky použil? Loupežník? – to je jak z pohádky. Lobbista? – tím urážíte slušné lobbisty. Zloděj? – to je velmi slabé označení. Podnikatel? – to je úplně tragické. Gauner? – to je jako z kovbojky. Mafián je také spíše pozitivní slovo, vždyť oni si tak často mezi sebou z hecu říkají. Trošku to navozuje dojem nějakého dobrodružství. Korupčník je velmi slabé slovo, skoro jako uličník. Slovo, které je vystihuje, je zmrd, jež je ovšem pro některé lidi příliš ostré. Výborný termín je „černá duše“. Myslíte si, že by si takto mezi sebou říkali? Jsem přesvědčen, že ne.

ČESKÁ POZICE: Myslíte, že jsou tito sociopati, jak je nazýváte, vnitřně šťastní? Že jsou spokojení s bohatstvím a mocí, které nashromáždili?

JANEČEK: Vůbec si to nemyslím. Nejsou spokojení, i když se jim dočasně daří. Janoušek budiž příkladem. Myslíte, že je náhoda, že dopoledne jede autem „na mol“ a srazí člověka? Mám informace od více lidí, že už poměrně dlouhou dobu je zničený. I když se těm černým duším krátkodobě daří, po určitou dobu si mohou vychutnávat svou moc. Každý jim leze do zadku, jsou arogantní ke svým podřízeným, zaměstnancům a tak dále. To uspokojení je krátkodobé.Slovo, které je vystihuje, je zmrd. To je ovšem pro některé lidi příliš ostré. Výborný termín je černá duše.

ČESKÁ POZICE: Co na sociopaty platí? Utahovat si z nich, parodovat je divadelními hrami?

JANEČEK: Jistě, korupčníky musíme ostrakizovat. Protikorupční fond například chystá konkrétní projekt, který čeká na schválení správní rady. Krásným příkladem je nová protikorupční cestovka „Corrupt Tour“. Takové aktivity se snaží, aby společnost na korupčníky nahlížela s despektem. A to ty černé duše ničí.

Klaus zhasnul a degradoval etické hodnoty

ČESKÁ POZICE: Proč ze společnosti vyprchala polistopadová euforie a nadšení?

JANEČEK: V devadesátých letech zasáhla českou společnost euforie a nadšení z pádu starého režimu a příchodu demokracie. Měli jsme nositele hodnot Václava Havla. Bohužel se nepodařilo prosadit některé klíčové věci. Havel sice stoprocentně reprezentoval etické hodnoty, ale nebyl to odborník v ekonomii a chyběly mu politické zkušenosti. V technických věcech se například nepodařilo vytvořit dobrý volební systém. Ostatně změnu volebního systému považuji za jednu z nejdůležitějších, kterou bude třeba v dohledné době prosadit.

ČESKÁ POZICE: Co konkrétního byste navrhoval?

JANEČEK: Vytvořit takový systém, který by odrazoval takzvané černé duše vstupovat do volebních klání. Krokem, který by tomu napomohl, by bylo zavedení možnosti udělit kandidátovi záporný hlas, kroužkování nestačí. Navíc by to byla i jakási zbraň proti populistům, protože uvědomělejší volič populistovi neskočí na lep, a dá mu záporný hlas. Bylo by to matematicky ošetřené, abyste například nemohl dát víc negativních než pozitivních hlasů. Druhou klíčovou věcí je, aby na kandidátních listinách nebylo pořadí kandidátů. A ne že strana vybere dobrého lídra a za něho naskládá korupčníky. A ještě důležitá poznámka: financování politických stran musí být naprosto transparentní a výrazně chudší než dnes.

ČESKÁ POZICE: Co dalšího se v devadesátých letech nepovedlo?

JANEČEK: Byli tady lidé, kteří extrémně poškodili českou ekonomiku. Jsem přesvědčen, že jedním z těch, kdo nejvíc poškodili tuto zemi, je současný prezident Václav Klaus. Kolem něho se vytvořila skupina korupčníků. Klaus jim v devadesátých letech dával moc, nebránil kradení, prostě zhasnul. Etické hodnoty byly naprosto degradovány. Spustilo to negativní atmosféru ve společnosti. Nyní je třeba společenská očista.

ČESKÁ POZICE: Jak ale této očisty chcete dosáhnout? Měla by padnout Nečasova vláda a konat se předčasné volby? Čemu by to pomohlo?

JANEČEK: Očista společnosti nezávisí samozřejmě na mně, nicméně dovedu si představit, že znechucení lidí by mohlo vygradovat demonstracemi třeba už teď na podzim. Do toho budou krajské a senátní volby. Vlna nesouhlasu by mohla navíc výrazně zasáhnout i do volby nového prezidenta. Pád vlády není nutný, i když je pravděpodobný. Nejlepší by bylo, kdyby na základě lidových protestů byla současná vláda donucena k přijetí některých z požadavků – například změna volebního systému a rezignace ‚aférových‘ politiků na své funkce – a pak až uspořádat předčasné volby do Poslanecké sněmovny. K čemu by nám byly nové volby, když nenastanou systémové změny? Akorát by tam nalezly nové černé duše s jiným pláštíkem.

ČESKÁ POZICE: Jakým způsobem by politici měli rezignovat? Podívejte, jak se cuká Pavel Bém, který se odmítá vzdát poslaneckého mandátu.

JANEČEK: Přirovnal bych to k jakési karanténě pro infikované politiky. Když se ukáže, že je politik či úředník ‚nemocný‘, ihned ho zavřít do karantény – neboli zbavit ho funkcí do doby, než se vyléčí. Takový člověk prostě nemůže zastávat veřejné funkce. Byl bych přísný a vztáhl bych to i na takzvané ‚kamarádíčkování‘ vlivných zákulisních figur s politiky – budí to akorát podezření. Podívejte, kam až to došlo s dvojicí Bém–Janoušek. Bém se léta vymlouval, že jeho kontakty na Janouška jsou jen spekulace a lži. Přitom realita…

ČESKÁ POZICE: Proč si myslíte, že zrovna na podzim či v zimě by protesty mohly gradovat?

JANEČEK: Naštvání občanů bude gradovat. Máme za sebou Janouška a Béma, čeká nás další kolo Věcí veřejných u soudu. Do toho přijdou stávky odborářů. Symbolické by bylo, kdyby protesty vyvrcholily v době, kdy si budeme připomínat první rok od úmrtí prezidenta Václava Havla.

Na Václavák bych si troufl

ČESKÁ POZICE: Co si myslíte o Holešovské výzvě?

JANEČEK: Obávám se, že je to špatně pojaté. Je to vlastně spojení komunistů a naivků. To je možná horší, než kdyby nebylo nic. Takové protesty mohou být paradoxně i kontraproduktivní. To máte jako s odbory. Převážná část veřejnosti nad tím většinou mávne rukou. Hrozí nebezpečí, že lidé začnou pochybovat o smyslu veřejných protestů. Vždyť představitelé Holešovské výzvy ani nevědí, co chtějí. Jsou to jen nereálné a těžko uskutečnitelné požadavky. Lepší je začít se zdánlivě menšími požadavky, ale zato jasně uchopitelnými, a především proveditelnými v rámci demokratických pravidel. Současně je však Holešovská výzva důkazem neopominutelné skutečnosti: lidé prostě jsou naštvaní a znechucení z politických poměrů v zemi.

ČESKÁ POZICE: Vidíte nějakého charismatického lídra, který by se stal vůdčí osobností protestujících? Vy byste si případně troufl stoupnout do čela protestů?

JANEČEK: Asi bych si to dovedl představit, pokud to bude vůlí většiny. Do politiky se mi ale nechce. Samozřejmě nevím, co se stane za rok. Rozhodně nemám chuť zakládat politickou stranu. Spíše bych byl rád v pozadí. Chtěl bych být nezávislý a neutrální.

ČESKÁ POZICE: Takže si dokážete představit, že byste si na Václavském náměstí stoupl před shromážděné davy a formuloval požadavky jakési sametové revoluce verze 2.0?

JANEČEK: Určitě, to si dokážu představit. Protesty se ale musejí odvíjet pokojně, v tom takzvaném sametu. Žádné rušení politických stran nebo něco podobného.

ČESKÁ POZICE: Bude váš fond ve snaze o pozitivní změny ve společnosti rozšiřovat spektrum svých aktivit?

JANEČEK: Ano, spolupracujeme například s Radimem Jančurou (majitel společnosti Student Agency – pozn. red.), jenž ve svých autobusech bude distribuovat letáky, které budou motivovat ke slušnému a etickému chování. Zatím nevíme, zda budeme podporovat nějaké shromáždění. Já sám plánuji na květen a červen výjezdy po republice. Půjde o různé diskuse. Aktivních a pozitivních lidí je hodně. Určitě by bylo dobré oslovit osobnosti, které mají společenské uznání. Ať už jde o umělce či sportovce. Třeba takový Petr Čech, to by byl vynikající příklad.

ČESKÁ POZICE: Vzhledem k průšvihům v politických stranách se objevují názory, že by měly být zakázané. Filozof Václav Bělohradský nedávno řekl: „Myslím, že demokracie je historicky překonaná forma vládnutí, i když mi trochu tuhne krev v žilách, když to říkám.“ Myslíte si to také?

JANEČEK: To si už nemyslím. Dříve jsem se domníval, že by se systém měl za určitých okolností obejít bez politických stran. Za jednu z nejlepších variant považuji vytvoření takových podmínek, že se lidé nebudou štítit vstoupit do stran a angažovat se pro veřejnou sféru. My bychom totiž potřebovali maximální občanskou angažovanost. Jen tak se ta česká žumpa pročistí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!