Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kardinál Radek obviňuje protikorupčního Janečka z krácení daní. Nesmysl, reaguje finančník.

  9:02

Anonymní zpráva, kterou média nedávno obdržela, musela stát hodně peněz i času. Neznámý analytik však své práci rozumí.

Finančníka Karla Janečka (na fotografii) obviňuje anonymní analytik z trestných činů podle paragrafů 240 a 243 trestního zákona, což je zkrácení daně a nesplnění oznamovací povinnosti v daňovém řízení. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Řada významných českých médií obdržela v minulých dnech e-mailovou zprávu od anonymního odesílatele Kardinála Radka. Její přílohou je analýza podnikání Karla Janečka, zakladatele Nadačního fondu proti korupci. Zpráva musela podle odhadu ČESKÉ POZICE stát dost peněz a také opravdu mnoho času. Otázku, kdo ji financoval, pomiňme.

Onen analytik však v každém případě své práci rozumí. Zjednodušeně řečeno Kardinál Radek obviňuje finančníka Karla Janečka - a tím nepřímo i další osoby, které s ním ve společných firmách podnikají - z trestných činů podle paragrafů 240 a 243 trestního zákona, což je zkrácení daně a nesplnění oznamovací povinnosti v daňovém řízení.

Podstata daňového úniku spočívá podle autora v tom, že investiční fondy, které Janečkovi a s ním spolupracujícím osobám patří, jsou registrované na Mauritiu, ale ve skutečnosti jsou řízeny z Prahy, čímž jim vzniká v České republice daňová povinnost. Autor argumentuje veřejně přístupnými informacemi. Část jich existuje v různých databázích o akciové společnosti RSJ, která je registrována v Praze a která mauritijské fondy údajně spravuje. Část informací médiím v minulých letech poskytl sám Janeček, který firmu RSJ spoluvlastní, ve svých rozhovorech.

Kompletní příloha e-mailu od Kardinála Radka.

Pro nezasvěcené jen dodáváme, že předmětem podnikání mauritijských fondů je obchodování na různých světových burzách s deriváty investičních nástrojů. Podstata úspěchu fondů spočívá v matematických modelech, které matematik Janeček se svými spolupracovníky vyvinul a jejichž pomocí údajně dokáže lépe předvídat budoucí vývoj trhu. Vlastní obchodní činnost se už pak děje z velké části automaticky za pomoci datových přenosů.

Obdobný model podnikání není na trhu neznámý. Někteří analytici míní, že takovým způsobem není možné dlouhodobě úspěšně vydělávat, ale posuzování Janečkovy obchodní strategie nechme povolanějším.

Otázky vyslovené a nevyslovené

Společnost RSJ původně přislíbila vyjádření do pondělí. Nakonec vydal Karel Janeček své prohlášení již v neděli 18. prosince, obvinění označuje jako zcela nesmyslné a dodává, že odborná analýza bude k dispozici v připravovaném posudku renomované auditorské firmy KPMG, která je detailně seznámena se strukturou činnosti RSJ.

Ještě předtím jsme zkusili nad materiálem pouvažovat s předstihem sami, tento předběžný rozbor uvádíme v původním znění vydaném v sobotu 17. prosince.

Kardinál Radek, tedy osoba, která analýzu Janečkova podnikání provedla, finančníkovi vytýká dvě věci: podezření ze spáchání trestného činu a vlastní daňový únik.

Co se týká spáchání trestného činu, považujeme to za velmi nepravděpodobné. Janeček je sice matematik, ale nevypadá jako mimoň. Lze předpokládat, že se před založením fondů poradil s licencovaným daňovým poradcem a právníkem a jejich rady respektoval. Pokud tomu tak je, těžko mu někdo může dokázat zavinění uvedených trestních činů, i když připustíme, že spáchány být mohly.

Jiná je otázka, zda mauritijské fondy skutečně mají v České republice daně platit a pokud ano, jaké. V celé věci jde o to, zda jsou fondy skutečně českým daňovým rezidentem, nebo ne. Posouzení, zda nějaký subjekt je, nebo není daňovým rezidentem v té či oné záležitosti, je otázka teoreticky možná jasná, ale v praxi o to obtížnější.

Zjednodušeně řečeno se jedná o to, kde se uskutečňují klíčová rozhodnutí ohledně ekonomických aktivit posuzovaného subjektu a kdo je činí. Pro posouzení je důležitý skutečný stav, nikoli to, co subjekt formálně deklaruje, tedy ani to, v jaké zemi je registrován.

Nejpádnější indicie, že mauritijské fondy jsou českým daňovým rezidentem, dodal v rámci různých rozhovorů pro média právě sám Janeček

Upřímně řečeno, nejpádnější indicie, že mauritijské fondy jsou českým daňovým rezidentem, dodal v rámci různých rozhovorů pro média právě sám Janeček. Jeho slova, které autor materiálu často cituje, skutečně vedou k domněnce, že fondy jsou řízené z České republiky. Nicméně novinová vyjádření ani webové prezentace nejsou oficiální výpovědí.

Pro posouzení toho, zda daňová rezidentura v České republice mauritijským fondům vznikla, bude rozhodné především posouzení smlouvy, která mezi RSJ a fondy existuje. Důležité je především to, zda je RSJ pouze poradcem fondů, anebo zda jejich jménem a na jejich účet činí právní úkony.

Další důležitou skutečností bude to, kde byla učiněna klíčová rozhodnutí. Karel Janeček sice žije v Praze, ale to nevylučuje, že se třeba pravidelně účastní zasedání orgánů fondů na Mauritiu.

Právě na posouzení takového komplexu skutečností záleží, zda mauritijské fondy jsou, nebo nejsou českým daňovým rezidentem.

Zajímavé je, že autor materiálu nevznáší otázku zdanění případných výplat z uvedených fondů do rukou akcionářů. Vzhledem k neexistenci smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Mauritiem by zdanění takových výplat mohlo být docela citelné.

Poněkud stranou těchto úvah je otázka, proč pro tyto účely nebyl použit fond kvalifikovaných investorů registrovaný v České republice. Zdanění takového fondu je pět procent, tedy jen nepatrně více než na Mauritiu, a výplata zisku je za určitých okolností osvobozena od daně. Nuže počkejme si na oficiální pondělní vyjádření.

Aktualizace: Reakce Karla Janečka

Již v neděli 18. prosince vydal Karel Janeček prohlášení:

Vyjádření Karla Janečka ve věci jeho podnikatelských aktivit

Skupina RSJ investuje prostřednictvím řádně regulovaných fondů kolektivního investování v zahraniční. V době jejich vzniku bohužel v ČR neexistovala možnost založení takových fondů rizikového kapitálu na obchodování s deriváty. Zisk fondů tedy vzniká mimo území ČR, kde je také zdaněn podle platných zákonů. Společnost RSJ, a.s. jako obchodník s cennými papíry pouze obhospodařuje majetek těchto fondů. K této činnosti má řádnou licenci od ČNB a dostává za ni standardní odměnu jako asset manager. Popisovaná
konstrukce je ve finančnictví zcela běžná a využívají ji tisíce bank a investičních společností po celém světě.

Danění všech aktivit RSJ je v naprostém souladu s platnými zákony. Odborná analýza bude k dispozici v připravovaném posudku renomované auditorské firmy KPMG, která je detailně seznámena se strukturou naší činnosti. Jinými slovy - obvinění, že RSJ "podniká prostřednictvím nelegálních offshore společností, které jsou fakticky řízeny z ČR" je zcela nesmyslné. Navíc lze od letošního roku již konečně založit obdobné fondy kvalifikovaných investorů i v naší zemi a to za srovnatelných podmínek, včetně daňových.

Závěrem bych rád zdůraznil, že mediální kauzy účelově zaměřené proti mé osobě nenastaly po objevení nějaké nové skutečnosti. Naše činnost je tvrdě kontrolována a regulována a s detaily našeho podnikání je obeznámena jak Česká národní banka, tak daňový úřad již dlouhou řadu let.

Karel Janeček, Ph.D.
Předseda představenstva RSJ, a.s.
Předseda správní rady NFPK