Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kapuci na hlavu a vzhůru do boje

  14:09

Mikina s kapucí není pouze oděvem pro zahalení obličeje při páchání zločinů, ale i vyjádřením bezútěšného postavení ve společnosti.

Pachatelé násilností si často oblékají mikiny s kapucemi, které spolu s ostatními „doplňky“ pomáhají zahalit jejich tvář. foto: ©ReutersČeská pozice

Sledujeme-li během těchto dnů zprávy přicházející z anglických měst, která byla zasažena vlnou pouličního násilí, na útočnících zapalujících auta a rabujících obchody si všimneme jednoho společného znaku. Mladí pachatelé si často oblékají mikiny s kapucemi (anglicky hoodie), které spolu s ostatními „doplňky“ pomáhají zahalit jejich tvář.

Jak uvádí britský list The Guardian, mikina s kapucí se stala jakýmsi komunikačním prostředkem, kterým se mladí snaží vyjádřit pocity osamění, nepochopení a obav, že jimi společnost pohrdá. Na pozadí krvavých a kriminálních činů v Londýně a jiných anglických městech se hoodie stalo symbolem té mládeže, jež de facto bezdůvodně ničí v ulicích majetek lidí, kteří mají pramálo co dočinění s jejich životní situací.

V roce 2006 předseda britských konzervativců David Cameron na jedné z konferencí varoval: „My kravaťáci na tyto mladé lidi (hoodies) často nahlížíme pouze jako na agresivní jedince. Mikina s kapucí se pro nás stala uniformou mladých gangsterů a kriminálníků. Uvědomme si však, že tyto ‚děti‘ jsou spíše v defenzivě než v ofenzivě. Mikiny s kapucí jsou prostředkem, jak se na ulicích skrýt před okolím a ponořit se do svého ‚temného světa‘.“

Nynější premiér Cameron tehdy vyzýval společnost a vládu k hledání odpovědí na otázku, co je příčinou vzrůstající zločinnosti a násilností u těchto mladých lidí. Cameronova slova tehdy kritizovali vládní socialisté, kteří je považovali za kritiku sociální politiky prosazované kabinetem Tonyho Blaira. Projev šéfa konzervativců vstoupil do podvědomí Britů jako „Hug a hoodie“.

Uplynulo pět let a hoodie děti, na jejichž problémy Cameron upozorňoval, v uplynulých dnech plenily ulice několika větších i menších anglických měst, včetně Londýna.

Nejprve symbol úspěchu, poté vzteku

Od 80. let minulého století popularita hoodie módy stoupala ruku v ruce s rostoucí oblibou hudebního hip-hopu. Z mikiny, která nejdříve symbolizovala sílu a úspěch (ikonou je filmový boxer Rocky Balboa a jeho legendární šedá mikina), se postupem času stal symbol pro vnitřní vztek a společenskou dezorientaci mladých lidí žijících na předměstích západních velkoměst. Tyto nálady jsou například námětem řady textů v písních rappera Eminema, který ve svých hudebních videoklipech často vystupuje právě v mikině s kapucí na hlavě.

Na přelomu tisíciletí se stala mikina s kapucí v Británii vzhledem k růstu kriminality páchané mladými lidmi politickým tématem. V několika školách v Anglii a Walesu bylo zakázáno tyto mikiny nosit a některé obchody dokonce zakázaly prodej tohoto sortimentu.

Pro dnešní teenagery, žijících v problematických a chudinských částech měst, představuje mikina s kapucí nejen užitečný prostředek, jak se maskovat při páchání trestných činů, ale také psychologické vyjádření své bezútěšné role ve společnosti.

Zajímavým pohledem na problematický život teenagerů v jedné londýnské městské čtvrti je britské filmové drama s příznačným názvem Kidulthood z roku 2006.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!