Lidovky.cz

Kandidátů na prezidentskou židli přibývá. A co Jiří Paroubek?

  8:56

Přetlak adeptů hrozí především v ČSSD. O její sympatie by mohli usilovat Pavel Rychetský a Jan Švejnar. Ale třeba i Miloš Zeman.   

Podle pondělního vydání MF Dnes by předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský mohl být prezidentským kandidátem ČSSD. Deníku to potvrdily dobře informované zdroje a nepřímo i středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Už v pátek oznámil kandidaturu místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) a v sobotním rozhovoru pro Právo Petr Gazdík (Starostové a nezávislí) uvedl, že kandidátem strany TOP 09 bude její předseda Karel Schwarzenberg.

V zástupu však čekají další kandidáti. MF Dnes v článku uvádí předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS), prezidentského kandidáta z roku 2008 Jana Švejnara a „důchodce z Vysočiny“ Miloše Zemana (SPOZ). Otázkou přitom zůstává, jakým způsobem bude volba české hlavy státu probíhat. Zákon o přímé volbě prezidenta zatím prošel prvním čtením ve sněmovně. Svou kandidaturu podmínili přímou volbou Zeman, Schwarzenberg a také Švejnar. Pokud se bude prezident volit nepřímo, okruh kandidátů se pravděpodobně zúží.

Deník ale neuvedl další kandidáty, kteří již dříve oznámili, že se volby hodlají zúčastnit. K nim například patří bývalý „úřednický“ premiér Jan Fischer či předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková. V případě přímé volby by oba mohli patřit k černým koňům volby. Fischer byl v době svého premiérství jedním nejoblíbenějších českých politiků. Bobošíková v uplynulých letech několikrát neúspěšně kandidovala na řadu funkcí (prezidentské volby 2008, evropské volby 2009, sněmovní a senátorské volby v roce 2010).

V Česku však začíná sílit názorový proud kolem sdružení Akce D.O.S.T., jehož největším stranickým reprezentantem je dnes právě Suverenita – Blok Jany Bobošíkové. A Bobošíková neskrývá sympatie k prezidentu Václavu Klausovi, u něhož není vyloučené, že by Bobošíkovou v přímé volbě podpořil.

Přetlak v ČSSD a ODS

MF Dnes píše, že v ODS by se vzhledem k pravděpodobné kandidatuře Miroslavy Němcové a Přemysla Sobotky mohly konat i vnitrostranické primárky. Ještě větší přetlak by ale mohl nastat v ČSSD. Sociální demokraté prý zvažují kandidaturu Pavla Rychetského. V posledních prezidentských volbách byl ale kandidátem této strany Jan Švejnar, který by se mohl volby zúčastnit i v roce 2013. O podporu ČSSD by navíc mohl usilovat též Jan Fischer. A nezapomínejme, že místopředseda ČSSD Michal Hašek na konci srpna uvedl, že by se neměla opomíjet kandidatura Miloše Zemana. Prezidentské volby a výběr kandidátů tedy velmi pravděpodobně přinesou spory do vnitrostranických řad, zejména v ČSSD, a nejspíš i v ODS.

A co Jiří Paroubek? Jelikož se jeho přestup do ČSNS 2005 kvapem blíží, i on by v jejích barvách mohl být důležitým aktérem v strategických hrách kolem podpory daných kandidátů pro prezidentskou volbu. Bude však záležet, kolik poslanců a senátorů se mu povede k národním socialistům převést. Pro Paroubka by bylo výhodnější, kdyby volba prezidenta probíhala i nadále v parlamentu. Tam by mohl jako poslanec ČSNS 2005 více zhodnotit svou politickou váhu a důležitost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.