Lidovky.cz

Kandidát na šéfa pražské ODS: Političtí podnikatelé jsou zvěrstvo

  23:28

Do minulého týdne téměř neznámý občanský demokrat Filip Humplík se ve čtvrtek postaví Tomáši Chalupovi v boji o post předsedy pražské ODS.

„Spousta lidí ví, že si ODS nemůže udělat jen lehký facelift, vyměnit pár osob ve vedení a jet dál. To bychom příští podzim skončili,“ říká Filip Humplík. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Ve čtvrtek 21. listopadu zvolí pražští občanští demokraté svého nového předsedu. Půjde o první náznak, kudy se ODS po historickém volebním propadáku hodlá vydat. Proti zkušenému straníkovi, současnému místopředsedovi ODS Tomáši Chalupovi se postaví politický nováček Filip Humplík (41).

Karty jsou rozdané poměrně jasně, jak už ČESKÁ POZICE popisovala minulý týden. Humplíka by měla podporovat „svobodovská“ část pražské ODS, za Chalupou bude nejspíše stát takzvaná koalice Key Investments podporovaná Rudolfem Blažkem nebo Pavlem Klegou.

Filip Humplík není mezi občanskými demokraty v Praze zcela neznámou osobou. Jako spolumajitel reklamní agentury Konektor se podílel na několika posledních kampaních ODS, a s lidmi z vedení strany i její pražské organizace tak přicházel často do styku. Politicky se ovšem zatím neprofiloval a půjde o jeho první kandidaturu do volené funkce.

ČESKÁ POZICE se ho proto pokusila vyzpovídat na téma, kam v případě svého vítězství hodlá ODS v hlavním městě směřovat. Humplík se v mnoha bodech hlásí k odkazu bývalého primátora Bohuslava Svobody, jehož éra v čele pražské organizace bude spojená především s vyloučením šíbra z Prahy 10 Tomáše Hrdličky a se zrušením oblastní organizace dalšího kontroverzního podnikatele, Ondřeje Palounka z Prahy 4.

Spolumajitel agentury Konektor se domnívá, že tyto kroky byly správné a v očistě partaje je třeba pokračovat. Zároveň tvrdí, že chce zasypat příkopy mezi protivnými křídly v pražské ODS. Zdá se, že si vytyčil nesplnitelný úkol.

ČESKÁ POZICE: Když se podíváme na poslední předsedy pražské ODS – Bohuslav Svoboda, Boris Šťastný, Pavel Bém –, nebude to vlastně poprvé, co by se šéfem organizace mohl stát někdo, kdo není aspoň obecním zastupitelem?

HUMPLÍK: To je možné.

ČESKÁ POZICE: A není to trošku drzost? Jdete si říkat o poměrně silný politický mandát, aniž byste za sebou měl nějakou politickou minulost.

„V krizových situacích se přijímají krizová řešení, a já sám sebe vnímám jako krizového manažera.“HUMPLÍK: Pražská ODS je v krizové situaci. Už kvůli historickým věcem, nejen kvůli posledním volbám. ODS jde posledních několik let cestou, kterou by jít neměla. A tohle je jedna z posledních možností to napravit. V krizových situacích se přijímají krizová řešení, a já sám sebe vnímám jako krizového manažera.

ČESKÁ POZICE: Tedy jistá analogie k tomu, že se teď mluví o Petru Fialovi jako budoucím předsedovi ODS?

HUMPLÍK: Nechci se srovnávat s formátem Petra Fialy, ale vidím to velmi podobně. Petr Fiala má za sebou minulost v akademickém světě, dělal i ministra, ale nebyl straníkem. Já jsem straníkem šest let, s těmi lidmi jsem v kontaktu, v posledních letech jsem pomáhal s kampaněmi, řešil záležitosti regionální ODS, takže nemám problém s tím, že bych to prostředí neznal a neměl k němu co říct. Navíc jsem týmový hráč, stejně jako ve firmě, stejně jako v kapele, ve fotbale… Musí to fungovat jako sehraný organismus.

ČESKÁ POZICE: Nechci zpochybňovat vaši znalost prostředí ODS – spíš mi jde o to, zda to delegáti pražského sněmu opravdu nemohou vnímat jako troufalost, že někdo, kdo neprošel žádnými volbami a nemá za sebou politickou minulost, je chce řídit?

HUMPLÍK: Je to složitá situace. Volby jsme prohráli, prohráli jsme je strašlivým způsobem, a ty volby prostě nevygenerovaly nikoho, o kom bychom si mohli říct: „Tohle je člověk, který má být v čele ODS.“ Bohuslav Svoboda, který tu nějaké procesy nastavil, chce zahladit ty příkopy, které v pražské ODS jsou, a nechce už znovu kandidovat. V tu chvíli se uvolnilo pole. A já určitě nebyl prvním jménem, které někde bliklo jako kandidát na předsedu regionu. Je to věc, o které jsem uvažoval od středy odpoledne a ve čtvrtek večer jsem dostal nominaci na předsedu od své oblasti Praha 5. Ještě v úterý večer jsme měli naše radlické místní sdružení, a tam jsem si o nominaci neřekl, protože jsem to prostě ještě nevěděl.

ČESKÁ POZICE: K Bohuslavu Svobodovi – ono možná nejde jen o zahlazování příkopů, v Praze lze taky zaslechnout, že by mohl mít dost problémy svůj post předsedy Prahy obhájit…

HUMPLÍK: A to je druhá věc. Tady prostě není nikdo, kdo by mohl říct: „Já jsem ve volbách uspěl, já chci vést pražskou ODS.“ I ve svém nominačním projevu chci říct, že jsem manažer, živnostník, podnikatel. A mou vizí není dělat v Praze primátora. Mou vizí je postavit tým, který tu stranu povede do voleb v roce 2014. Postavit tým důvěryhodný, z nových lidí nespojovaných s minulostí, kteří jsou schopni bavit se s oběma křídly v pražské ODS.

Nemám jakýkoliv problém s Tomášem Chalupou, pokud v těch volbách vyhraje, jsem přesvědčen, že pro stranu udělá to nejlepší. Není to válka Sparta versus Slavia, jde o to, kdo bude kapitánem, a jak se poskládá mužstvo, aby dosáhlo co nejlepších výsledků. A hned po komunálních volbách v příštím roce, do 48 hodin po nich, jsem odhodlán dát funkci k dispozici. Ať už dopadnou jakkoliv, ať už budu kandidovat, nebo ne. Myslím, že ty volby příští rok mají vygenerovat někoho, kdo pražskou organizaci povede.

ČESKÁ POZICE: Ještě k těm tragickým výsledkům ve volbách. Nejde do nějaké míry i o vaši osobní zodpovědnost, když se vaše firma podílela na několika posledních kampaních, a letošní kampaň pražské ODS dělala rovněž?

„Neúspěch je daný tím, že naši představitelé běžně porušovali předvolební sliby“HUMPLÍK: Je to zodpovědnost celé ODS. Nezříkám se toho, že naše reklamní agentura část kampaně dělala, a já tomu byl přítomen. Na druhou stranu třeba Tomáš Chalupa byl přítomen celostátní kampani. Navíc si nemyslím, že by neúspěch ve volbách byl způsoben reklamní kampaní. Neúspěch je daný tím, že naši představitelé běžně porušovali předvolební sliby, táhne se s námi „Nezvýšíme daně“.

Neúspěch je daný tím, že se naši představitelé běžně nechávali vidět nebo i nahrávat při styku s lidmi, co se označují termínem „politický podnikatel“ – což je prostě strašlivé zvěrstvo. Neúspěch je daný tím, že jsme na sebe běžně vylévali špínu v médiích.

Nebudu mít problém se s kýmkoliv pohádat na místním sdružení, na sněmu, na kongresu – ale pevně věřím tomu, že jde o věci, které mají stranu někam posouvat. To je demokracie: přesvědčování, argumentace, určování nějakého směru. Ale ne to, že se někde s někým poplácám po zádech a druhý den ho napálím v médiích. Ale zpátky k otázce: necítím zodpovědnost takovou, že bych si řekl, že jsem udělal všechno špatně.

ČESKÁ POZICE: Jaké jsou vaše osobní důvody pro kandidaturu? Máte úspěšný byznys, teď jdete na politický trh, navíc v době, kdy je na tom ODS nejhůře v historii.

„Vždycky jsem říkal, že ODS musí vygenerovat nějaké osobnosti, a mám pocit, že v poslední době osobnosti úplně negenerovala“HUMPLÍK: Mě k tomu vede, že jsem prostě ODSák. Jsem ve straně šest let, nikdy jsem do ODS nešel s tím, že by mi měla pomoci v kariéře. Mládí jsem si užil jako divoký rocker a do strany jsem vstoupil v poměrně zralém věku.

Vždycky jsem říkal, že ODS musí vygenerovat nějaké osobnosti, a mám pocit, že v poslední době osobnosti úplně negenerovala. Já ty osobnosti kolem sebe mám, vidím je, myslím, že dokážeme vygenerovat někoho, kdo by mohl být třeba dalším předsedou Prahy. Lidi, u nichž jsem byl přesvědčen, že by to mohli dělat, kandidovat nechtěli…

ČESKÁ POZICE: Mluvíme třeba o starostovi Radotína Karlu Hanzlíkovi?

HUMPLÍK: Ano. A Karel Hanzlík je určitě jedním z těch, s nímž bych do svého týmu počítal.

ČESKÁ POZICE: A dozvím se i další jména?

HUMPLÍK: Chci je až ve čtvrtek oznámit delegátům.

ČESKÁ POZICE: Když se tedy bavíme o tom, jak tu situaci, kterou lze označit jako nejhorší v dějinách ODS, napravit – vidíte to čistě v lidech?

HUMPLÍK: Dohromady to jsou tři věci. Důvěryhodný program, a to i na místní úrovni, jak ODS vidí Prahu, co chceme dělat. Druhá věc je, že to musíme podpořit důvěryhodnými lidmi. Pokud to, jak chce vidět Prahu, vypravuje někdo, kdo byl patnáct let součástí establishmentu, tak mu to nikdo věřit nemusí. A třetí věc je jasný komunikační program. Musíme umět lidem ten program sdělit, musíme umět komunikovat s veřejností a pokusit se tu velmi pošramocenou pověst a minulost napravit, aby se k nám voliči zase vrátili. A musíme si taky říct, že je to naše vina. Neudělala to média, neudělala to konkurence, ale udělali jsme si to sami.

ČESKÁ POZICE: Co je tím největším zločinem, který na sobě ODS spáchala?

HUMPLÍK: Uhýbání z programových věcí. Že jsme slibovali něco, co jsme nebyli schopní dodržet, a nezvládli jsme to komunikovat. Žijeme v parlamentní demokracii, a vždycky je to otázka povolebních koaličních vyjednávání, kompromisů… Jenže my jsme nebyli schopní ty věci vysvětlit, proč jsme je dělali, jak jsme je dělali. Veškerá negativa pak byla připsaná ODS. A opakuji, že si za to můžeme sami.

ČESKÁ POZICE: Mluvil jste o potřebě sjednotit ta dvě křídla pražské ODS. Vidíme v ní však už delší dobu nějaký proces odstřihávání se od šedých eminencí – vyloučení Tomáše Hrdličky ze strany, zrušení oblastní organizace Praha 4 Ondřeje Palounka, zrušení organizace v Praze 12, kde bylo také podezření na velrybářské praktiky… Jak tenhle proces vnímáte? Protože přeci jen nadělal v ODS dost zlé krve.

„Ano, proběhla tu nějaká krvavá bitva, kde je spousta mrtvých a raněných, ale je potřeba jít dál“HUMPLÍK: Obě organizace jsou od včerejšího jednání výkonné rady zase obnovené. Ano, proběhla tu nějaká krvavá bitva, kde je spousta mrtvých a raněných, ale je potřeba jít dál. Jsem přesvědčen, že ten proces bylo třeba podstoupit.

ČESKÁ POZICE: A stačí říct, že problémy byly jen v Praze 4 a Praze 12? Když se člověk podívá na Prahu 10, kde Milan Richter označí vedení ODS za diletanty a strana pak na postu starosty drží „nezávislého“ Bohumila Zoufalíka; když se člověk podívá na Prahu 11, kde je ODS v koalici s ČSSD a SPOZ, kde si zmíněný Zoufalík dělá obchody a kde dělal obchody i Vít Bárta; když se člověk podívá na to, že si obě tyto organizace vydržují ve svých městských částech boxery se stranickou legitimací ODS, což působí minimálně klientelisticky, ne-li hůř… Ty problémy přeci jistě nejsou jen „čtyřka“ a „dvanáctka“.

HUMPLÍK: To určitě netvrdím. Navíc já jsem nastupoval do ODS Praha 5 v končící éře Milana Jančíka. Nedělám si iluze. Ale vidím, že ty procesy fungují. Stejně jako u nás na pětce, kde je ta ODS jiná, vyčistilo se to, lidé jsou spolu schopní komunikovat, pohádat se, ale docházet společně k výsledku. To se musí stát i jinde. Ty věcí musejí pokračovat, a musí to být zdola. Běžní ODSáci tyhle věci vidí, a máme svoje demokratické principy, aby se řešily.

ČESKÁ POZICE: A jak konkrétně? Jak konkrétně řešit třeba ty problémy v Praze 10 nebo 11?

HUMPLÍK: Mám nějaký plán, ale mám to připravené na sněm. Přiznám se, že tam podobné záležitosti chci otevřít.

ČESKÁ POZICE: Ve čtvrtek vás čeká souboj s Tomášem Chalupou. Říkal jste, že s ním umíte vycházet, nicméně nejde škrtnout jeho minulost, kdy po většinu času stál na jiné straně barikády než Bohuslav Svoboda – přičemž vy se ke Svobodově cestě hlásíte.

HUMPLÍK: Nepředjímejme. Budeme se o tom s Tomášem teprve bavit. Ty věci nejsou černobílé. A já jsem o Tomášovi přesvědčen, že je taky bytostný ODSák.

ČESKÁ POZICE: Když se v září hlasovalo o pražské kandidátce, tu Chalupovu podporovala koalice Key Investments (Prahy 6, 10 a 13), sedmička Rudolfa Blažka, patnáctka Pavla Klegy. Tyhle osoby lze bez přehánění přiřadit ke staré magistrátní partě. Vy si vážně umíte představit spolupráci s těmito lidmi? Vždyť je to proti všemu, co jste tu říkal.

„Členové ODS chápou, že pár lidí to kazí a že se tahle cesta bude muset zastavit“HUMPLÍK: Souhlasím. Ale jde o to, že pokud jsou za ty oblasti zvolení, tak se s nimi musíme bavit. A myslím, že si i lidé v těch oblastech uvědomují, že tohle prostě dál nejde. Spousta lidí ví, že si ODS nemůže udělat jen lehký facelift, vyměnit pár osob ve vedení a jet vlastně dál. To bychom příští podzim skončili. To v Praze prostě skončíme! ODS tu má spoustu super starostů, kteří svou práci dělají skvěle. Členové ODS chápou, že pár lidí to kazí a že se tahle cesta bude muset zastavit.

ČESKÁ POZICE: Proč nechcete kandidovat na primátora?

HUMPLÍK: To už je dezinterpretace. Neříkám, že nechci kandidovat na primátora. Říkám, že první krok je, že mou vizi musí potvrdit regionální sněm. Ve chvíli, kdy dostanu místo předsedy pražské ODS, jedním z prvních úkolů bude generovat kandidáty do podzimních voleb. Na primátora má kandidovat ta nejvhodnější osoba. Pokud se s naším týmem dohodneme, že ta nejvhodnější osoba jsem já, je to v pořádku. Pokud mě nějaká širší koalice v rámci pražské ODS přesvědčí, že jsem nejvhodnější kandidát na primátora, nemám s tím problém, jsem na to připraven.

Jen neříkám, že kandiduji na předsedu pražské ODS a automaticky je to kandidatura na primátora. Dokážu si představit, že se shodneme na někom mimo ODS, na nestraníkovi. Dokážu si představit, že to bude někdo z úplně nových tváří. Ale té zodpovědnosti se nezříkám.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.