Lidovky.cz

Kanceláře jsou špinavější než toalety. Jak s tou zprávou naložit?

  11:20

Prosté vědecké zjištění. Jak je interpetovat a jak ním mediálně pracovat, to už je o dost barvitější.

Díváte se na tisíce mikrobů: na jediném tlačítku počítačové klávesnice jich v průměru najdete 284, uvádí výzkum mikrobiologa Charlese Garby. foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Nerad chodím do práce, míněno tedy do kanceláře. Je v ní tolik rušivých elementů, které člověka od čtení i psaní vytrhují: lidé pobíhající po chodbě, lidé telefonující, editoři křičící, o jiných ani nemluvě. Psaní doma – to je jiné kafe! Dáte si kafe, pustíte si hudbu dle libosti a hlasitosti, takže písmenka rázem přibývají. Po přečtení dnešních Lidových novin mám další argument pro „houmofis“ neboli „pýdýčko“ čili pro práci doma (PD), jež je příjemnější a podle vědců asi i trochu – bezpečnější.

Středeční Lidovky v pravidelné příloze Medicína & Věda zrazují od chození do kanceláří atraktivním titulkem „Kanceláře jsou špinavější než WC“. Každé takové pracoviště – tedy i to vaše, kde si možná čtete následující varování – je semeništěm nákazy. „Nejčastější místa, kde se mikroby vyskytují, jsou kliky dveří, zábradlí, tlačítka výtahu, kopírky, nápojové automaty, kuchyňský kout a konferenční stoly. Dřívější výzkumy ukázaly, že víc ,zaneřáděné´ jsou pracovní stoly žen než mužů,“ citují LN ze studie Charlese Gerby z Arizonské univerzity, který zjistil, že dámy nad stolem baští častěji nežli jejich mužští kolegové.

Profesor Gerba je mikrobiolog a se svým tématem boduje v médiích již dosti dlouho. Jen zběžně: letos v dubnu si v Times of India všimli jeho zjištění, že telefonní sluchátko je špinavější než toaletní prkénko, loni Gerba vysvětloval v magazínu Men´s Health, kde jsou baktérie vůbec nejčastěji a v roce 2007 mu televizní stanice CNN dala dokonce přiléhavou přezdívku Dr. Germ (Doktor Breberka). Gerbův profil přinesly New York Times už roku 1999, kdy si redaktoři povšimli, že pro něj „vedou všechny cesty na záchod“...

Mikrobiolog zkrátka dlouhodobě zjišťuje, v jak špinavém prostředí pracujeme a žijeme. Například ve firemní kuchyňce se obvykle vyskytuje 400krát více mikroorganismů než na tom záchodovém prkénku! Důvodem je prý častější očista toalet. To na čtverečním centimetru běžného pracovního stolu „žije“ přes 150 mikrobů, na jediném tlačítku klávesnice jich v průměru najdete, kdybyste je hledali, 284. To je dost.

Nejhorší jsou kohoutky a mikrovlnky

Gerbův tým to uvádí ve studii, pro kterou vědci nasbírali přes 5000 vzorků z kanceláří různých firem. „Cílem našeho výzkumu bylo identifikovat nejrizikovější místa na pracovišti, kde mohou mikroby číhat. Nejšpinavějšími povrchy, kterých se zaměstnanci dotýkají denně, byly kohoutky u dřezu a rukojeť mikrovlnné trouby,“ říká profesor Gerba, jenž sledoval zejména úroveň takzvaného adenosintrifosfátu (ATP).

Nejnebezpečnější místa v kanceláři:

  1. kohoutky a baterie dřezů
  2. držátka mikrovlnných trub
  3. počítačové klávesnice
  4. madla dveří ledniček
  5. tlačítko na chlazení vody u nápojového automatu
  6. tlačítka výdejových automatů

Pramen: University of Arizona, Lidové noviny

A co také našel? „V kancelářích se vyskytovaly bakterie Escherichia coli, jejíž patogenní kmeny způsobují průjmy, dále Streptococcus pyogenes, původce angíny a dalších infekcí dýchacích cest, nebo kvasinky Candida albicans vyvolávající u některých lidí infekci úst,“ uvádějí Lidovky. Nákazy se mohou šířit při vaření jídel, kávy, ale i při psaní na klávesnici.

Imunolog: Jde o údaj veskrze pozitivní, alespoň pro všechny z nás, jimž normálně funguje imunitaPro imunology jsou to ale báječné novinky. „Na klávesnici a myši se našlo více bakterií než na záchodovém prkýnku. To je ,šokující´ informace a v záplavě negativních zpráv jde o údaj veskrze pozitivní – alespoň pro všechny z nás, kterým normálně funguje imunita,“ říká docent Jan Černý z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Upozorňuje, že právě nedostatek kontaktu s bakteriemi vede u dětí k malé imunitní odolnosti.

„Byla formulována tzv. hygienická hypotéza vysvětlující vznik velké části alergií jako nedostatečnou stimulaci imunitního systému v dětství, a to hlavně bakteriálními a parazitickými stimuly. Imunitní systém je pak v podstatě nedovyvinutý, navíc většinu času nemá co dělat, a tak stejně jako malé dítě zlobí, kdykoli se v prostředí vyskytne cokoliv připomínající jeho přirozený cíl,“ napsal v LN imunolog Černý.

Zeptejme se profesionálů...

Shodou okolností se týmž tématem zabývá i deník Právo, když píše o pracovních stolech s přebujelými bakteriemi. Jenže píše jinak, marketingově. Společnost Kimberly-Clark Professional, výrobce hygienických prostředků, spustila projekt Zdravé pracoviště. „Cílem nové iniciativy je ukázat českým podnikům, jak lze prostřednictvím několika jednoduchých kroků vymýtit z pracovního prostředí škodlivé mikroorganismy, snížit tím míru absencí a zvýšit spokojenost zaměstnanců i jejich produktivitu,“ uvádí středeční deník.

Pracovníci firmy se odvolávají na stejná čísla z výzkumu Doktora Breberky: „Na běžném pracovním stole se nachází 400krát více bakterií než na záchodovém prkénku. Podobné znečištění vykazuje i klávesnice, telefon či počítačová myš. Výsledky průzkumů navíc ukazují, že si přibližně 15 procent žen a 25 procent mužů nemyje ruce po použití toalety v práci a roznáší bakterie dál,“ říká Jan Pipek ze společnosti Kimberly-Clark Professional, která prý pomůže zavést „nejlepší možné hygienické systémy a postupy, a co je nejdůležitější, povzbudit zaměstnance, aby prevencí bránili šíření škodlivých mikroorganismů“.

Teď ani nevím, zda mám zůstat doma a užívat si se svými vlastními bakteriemi anebo se v redakční kanceláři nakazit nějakou pěknou novou nemocí, abych zvýšil odolnost svého organismu. Nebo zavolat do Kimberly-Clark Professional? A jen si tak říkám, kde vlastně profesor Garba psal svou studii.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.