Lidovky.cz

Kalouskovo malé vnitro

Evropa

  10:44

Sociální demokracie činorodosti FAÚ, jež za Kalouskova ministrování dramaticky akcelerovala, zatím na rozdíl od ODS tleská...

Je ministr financí Miroslav Kalousek démonem, který chce prostřednictvím Finančního analytického útvaru zdiskreditovat občanské i sociální demokraty? foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) hrubým způsobem ovlivňuje vyšetřování firmy ProMoPro, jež získala spornou zakázku v době českého předsednictví Evropské unii. „Není ani vyšetřovatel, ani soudce, a na výroky, co je a co není trestným činem, by měl být velmi opatrný,“ prohlásil tento čtvrtek premiér Petr Nečas v rozhovoru pro server iHned.cz.

„Ministr, který má pod sebou takový útvar, by se měl velmi kontrolovat ve výrocích, aby se nevystavil podezření, že vyšetřování ovlivňuje. Řízené úniky informací, nestandardní zbavení mlčenlivosti, to všechno vzbuzuje mé otázky a s ministrem financí budu mít velmi vážný rozhovor,“ pohrozil Nečas. „Vážné rozhovory“ míval s nezbednými ministry za svého premiérství Václav Klaus a je hezké, když jeho politický žák Petr Nečas v této tradici pokračuje.

Nestandardní zlodějna

Veřejně pohrozit Kalouskovi se však předseda vlády a ODS Nečas odhodlal až po apelu šéfa pražské regionální rady občanských demokratů Borise Šťastného. Ten prohlásil, že „vedení ODS a místopředsedové musejí razantnějším způsobem vystupovat proti politickým útokům TOP 09“. Místopředsedové ODS by prý měli „důrazně vystupovat proti systematickému politickému a mediálnímu zneužívání Finančního analytického útvaru (ministerstva vnitra – pozn. red.) ze strany Miroslava Kalouska“. Když však Šťastný dodal, že „z našeho pohledu není v souladu se zákonem zveřejňovat konkrétní údaje během vyšetřování na tiskových konferencích za účelem politického boje“, nepasoval náhodou sebe a ODS též do role vyšetřovatele a soudce?

„Té nervozitě se musím hořce smát. Měl jsem pocit, že pan premiér v boji s korupcí a praním špinavých peněz sliboval trochu jiný přístup,“ reagoval na premiéra Nečase ministr financí Kalousek. Zdůraznil, že vyšetřování Finančního analytického útvaru (FAÚ) neovlivňoval a informace zveřejnil až poté, co útvar šetření skončil. „Důkazy, které při tom nashromáždil, mne opravňují k pojmenování ,nestandardní zlodějna‘. Zda tato nestandardní zlodějna bude také vyhodnocena jako trestný čin, už není v působnosti ministerstva financí,“ řekl Kalousek.

Politická objednávka

O oné „nestandardní zlodějně“ prosákly první informace před několika týdny do deníku Právo a posléze do dalších médií. Týkaly se zakázky společnosti ProMoPro, již získala na audiovizuální a další služby během českého předsednictví EU od příslušné sekce Úřadu vlády, formálně tehdy spadající pod vicepremiéra Alexandra Vondru (ODS).

FAÚ, ujišťuje Kalousek, se v souladu se zákonem začal případem zabývat na základě podnětu Komerční banky. Dospěl k šokujícímu závěru, že z celkových 525 milionů korun, jež bez veřejné soutěže a pod dohledem Vondrových lidí inkasovalo ze státního rozpočtu ProMoPro od ledna do prosince 2009, činí sporné plnění 240 milionů, přičemž 134,7 milionu korun zmizelo prostřednictvím pravděpodobně nastrčené firmy na soukromých účtech v Rakousku.

FAÚ má výjimečné pravomoci srovnatelné jen s tajnými službami a policií

FAÚ podal v lednu několik trestních oznámení, jimiž se dále zabývají příslušné nejen české, ale i rakouské orgány. To a mnoho dalších podrobností se veřejnost dozvěděla 17. února na tiskové konferenci od ředitele FAÚ Milana Cícera, jehož ministr Kalousek náhle zbavil mlčenlivosti. Prý proto, aby učinil konec nepravdivým spekulacím a zastal se svých úředníků, kteří jen poctivě dělají svou práci.

Právě na této tiskovce „zaperlil“ Kalousek výrokem o „zcela standardním šetření nestandardní zlodějny“, jímž rozpálil ODS. Pochopitelně: hájí svého Vondru a na Kalouska má „pifku“. Uzmul jí ministerstvo financí, a navíc býval náměstkem na ministerstvu obrany v době, kdy se tam uzavíraly podivné obchody, jež se zpětně snaží rozkrýt současný šéf resortu Vondra. Jestliže nyní ODS naznačuje, že FAÚ nepracuje nezávisle, ale na Kalouskovu politickou objednávku, motiv pro takové tvrzení by se najít dal.

Prověřování kmotrů

ODS však nejde jen o ministra Vondru. FAÚ, jak se proslechlo loni v září, prý potichu prověřuje také majetkové poměry takzvaných krajských kmotrů a jejich rodinných příslušníků. To by mohla být další rána do vazu ODS, ale velký problém i pro ČSSD. V obou velkých stranách střídajících se v čele vlád totiž mají „kmotři“ významné slovo a dlouhé prsty, zprostředkovávajíce důležitá spojení s byznysem.

Sociální demokracie činorodosti FAÚ, jež za Kalouskova ministrování dramaticky akcelerovala, zatím tleská, anžto aféra okolo společnosti ProMoPro diskredituje politickou konkurenci. Třeba exministr vnitra za ČSSD František Bublan si však uvědomuje možná rizika. Jakmile se loni na podzim proslechlo, že FAÚ jde po „kmotrech“, Bublan vyjádřil obavy z účelového zneužití útvaru při výběru prověřovaných osob.

A Kalouskův „úhlavní přítel“ a chvíli též ministr financí Vlastimil Tlustý to řekl „natvrdo“: „Ten úřad funguje systematicky a v podstatě by měl prověřovat každou podezřelou transakci… Nicméně pokud někdo chce znevážit něčí jméno a namotá na to nějakou boudu, dá se to zneužít.“

Systematické fungování

Tlustého si dovolíme doplnit. Ten úřad, čili FAÚ, možná funguje systematicky, ale mnoho let po červenci 1996, kdy vznikl, okolo něj bylo „ticho po pěšině“. A zajímavé je, že jej nikdo příliš nepostrádal. K životu jej probudil až v lednu 2007 Kalousek, kdy se stal poprvé ministrem financí.

V následujícím roce již přijal FAÚ 2224 oznámení o podezřelých obchodech, podal 191 trestních oznámení a jeho výkonnost roste. Útvar má výjimečné pravomoci srovnatelné jen s tajnými službami a policií. Jeho šéf Milan Cícer přišel z protikorupční policie a někteří další pracovníci ze zrušené celní správy. I technicky je útvar dobře vybaven, a proto se dá čekat, že po ProMoPro uloví i další „škodnou“.

Kalousek by oslabením důvěryhodnosti a vlivu ODS a ČSSD přivodil zásadní přeskupení sil na politické scéně

Kalousek je však příliš chytrý, aby byla z „jednoho revíru“ a ODS či jiné politické straně tím poskytl důkaz, že činnost FAÚ cílevědomě „usměrňuje“. Pokud však bude FAÚ pracovat nadále s vysokou produktivitou, větší i velké ryby všelikého původu uloví a veřejnost si to už přebere. Příslušné, čili třeba i účelově „přebrané“ informace se k ní totiž určitě nějak opět dostanou.

Přeskupení politické scény?

Riskujme spravedlivé rozhořčení ministra Kalouska a popusťme uzdu fantazii. Pokud by v důsledku prospektorské činnosti FAÚ musel skončit Alexandr Vondra, ODS, jejíž část jde už Nečasovi viditelně po krku, by přišla o korunního prince, nejspíš schopného zabránit jejímu rozkladu. První místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová ani řadový místopředseda strany Jiří Pospíšil nejsou pro takový úkol dostatečně vybavení. A místopředsedové ODS Pavel Drobil a Pavel Blažek „zhasli“ dříve, než stačili stranicky zazářit.

Pokud by po Vondrovi následovalo i odhalení „kmotrů“ ODS, stranu by mohl udržet nad vodou snad už jen Václav Klaus, kdyby se jí ujal. To by však v případě její fatální diskreditace těžko udělal. Stejně jako Kalousek vlastně dodatečně vyhrál souboj o KDU-ČSL, vyřadiv ji z „první ligy“, mohl by s využitím zdrojů FAÚ vyřešit i boj o hegemonii na pravici.

Nedosti na tom! Představme si, že by v sítích FAÚ uvízl i nějaký oranžový „kmotr“, či dokonce krajský hejtman. Od časů „opoziční smlouvy“ je přece kmotrovstvím a klientelismem nakažená i ČSSD! Když byl jejím předsedou Vladimír Špidla, snažil se mu čelit, ale „kmotři“ ho vytěsnili. Achillovou patou ČSSD je Ústecký kraj a také někteří její bývalí ministři a poslanci, kteří jsou známí pozoruhodnými podnikatelskými aktivitami.

FAÚ, pokud by jej Kalousek skutečně dirigoval a měl takový zájem, by tudíž mohl dehonestovat i sociální demokracii. Nějaké spojence by si na politické scéně samozřejmě nechat musel, ale oslabením důvěryhodnosti a vlivu obou velkých stran by přivodil zásadní přeskupení sil na politické scéně a konec její podoby, jež se zformovala za posledních 20 let.

Třeba však Kalousek není takový démon, za něhož ho pražská ODS a pod jejím tlakem premiér Nečas vydávají. Třeba je jen ODS trochu víc vyděšená, než bývalo její normou, a tentokrát „slyší trávu růst“ ona a ne jiní, jimž se kvůli tomu kdysi posmívala.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.