Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Kalousek proti všem: Myslí škrty ve vědě a výzkumu vážně?

Evropa

  5:59

Návrh ministerstva financí na škrty ve výzkumu a vývoji spojil vědce. Obávají se dopadů na budoucí konkurenceschopnost země.

foto: © ČTK, ISIFA, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) předložil „opatření“ k návrhu škrtů ve státním rozpočtu, vláda jeho projednání prozatím odložila na středu. Jednou z oblastí, na něž by mělo vedle dopravy rázně dojít, je i výzkum. Podle prvního návrhu má jeho podpora přijít v příštím roce o 2,7 miliardy korun – tedy o více než deset procent celkové částky, jež je na vědu vynakládána!

Zvláště nepříjemně dopadají škrty na Technologickou agenturu ČR, Akademii věd ČR, ale i vysoké školství. „Myslím, že je to Kalouskův taktický útok na koaliční partnery; zvláště na priority Petra Nečase (ODS), jenž opakuje, že podpora vědy a konkurenceschopnosti je prvořadá,“ míní zdroj ČESKÉ POZICE.

Proti Kalouskově návrhu, se výjimečně svorně ozvali všichni hlavní hráči výzkumu v Česku

Proti Kalouskově návrhu, který, jak znějí informace ČESKÉ POZICE, s nikým příliš nekonzultoval, se výjimečně svorně ozvali všichni hlavní hráči výzkumu v Česku: Akademie věd ČR (AV) dokonce spolu s Radou vysokých škol a Českou konferencí rektorů vydala společné prohlášení, kde se píše, že „ztráty budou jen stěží napravitelné.“ V pondělí dopoledne nám řekl ministr školství Petr Fiala, že považuje za nutné nad prvotním návrhem ministerstva financí jednat, neboť „nepokládá škrty za vhodné ani rozumné z hlediska rozvoje České republiky.“

O závažnosti situace svědčí i to, že k zásahu do výzkumného rozpočtu se hodlá vyjádřit i vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Podle informací ČESKÉ POZICE premiér Nečas brzy obdrží dopis, v němž členové RVVI nesouhlasně komentují takto razantní škrty v rozpočtu na výzkum, což by drtivě zasáhlo veřejný i soukromý výzkumný sektor, ale hlavně vysoké školy. Nečas to má „dobře zvážit“. Radě se navíc vůbec nelíbí způsob, jakým ministr Kalousek krácení rozdělil, nejspíše to s RVVI nijak více nekonzultoval, ač právě rada dle zákona zodpovídá za realizaci výzkumné politiky – minimálně až do roku 2015.

Rektor Vondrák: „Všichni budeme litovat“

„Osobně považuji za nepřijatelné, že pan ministr financí chce šetřit na kapitole, které je z pohledu naší ekonomiky prorůstová. Takového omezení finančních prostředků pro oblast vědy, výzkumu a inovací budeme všichni litovat, protože negativně ovlivní naši konkurenceschopnost. Navíc je zarážející, že návrh rozpočtu se dotýká i vnitřního členění, jehož příprava spadá do kompetence RVVI. Já to považuji za znevážení práce této rady,“ odvětil na přímý dotaz Ivo Vondrák, člen rady a rektor Vysoké školy báňské.

Škrty mohou vést k další demotivaci a odlivu mladých výzkumných pracovníků

Radost z tak nečekaného zásahu evidentně nemá. „V době, kdy se razantně škrtají všechny veřejné prostředky na vzdělávání, by další snižování rozpočtu v kapitole vědy a výzkumu tyto redukce jen umocnily. Univerzity to asi přežijí – a po uplynulých třech letech jsme neustále připraveni na zprávy tohoto typu –, ale povede to k další demotivaci a obávám se, že i k odlivu mladých výzkumných pracovníků. Na univerzitách se namísto koncepčního rozvoje neustále potýkáme s krizovým managementem a hledáním cest, jak přežít další škrty,“ říká ostravský profesor Vondrák, jenž řídí i výzkumný projekt IT4Innovations.

V pondělí se ke Kalouskovu škrtání vyjádřil i Vondrákův brněnský kolega, rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek: „Jde pouze o první návrh rozpočtu, který navíc vznikl za velmi turbulentní situace. Je složité předvídat, jaký bude výsledek: jak pondělního jednání vlády, tak v dalších dnech. Pokud by se však naplnila stávající verze, bude to mít pro univerzity negativní efekt, zejména pro ty výzkumně orientované, neboť škrty míří do institucionální podpory výzkumu. Pro univerzity našeho typu by to bylo opravdu nebezpečné s ohledem na závazky ze strukturálních fondů, ohrožena by byla udržitelnost projektů z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.“

„Kalouskovy peníze“

(Návrhy rozpočtu pro roky 2013, 2014 a 2015 (v mld. Kč)

  • Akademie věd ČR: 3,960 – 4,272 – 4,272
  • Grantová agentura ČR: 2,969 – 3,125 – 3,368
  • Ministerstvo školství: 134,077 – 107,505 – 99,490
  • Technologická agentura ČR: 2,063 – 2,073 – 1,983

Pramen: Opatření k návrhu nového rozpočtu MF ČR

V rozporu s vládními proklamacemi

Zlobí se i Akademie věd ČR. Měla by přijít ve srovnání s letoškem o více než 584 milionů korun. „Tato selektivní úprava nebyla zdůvodněna a podle našeho názoru ji ani zdůvodnit nelze,“ píše předsednictvo Akademické rady AV ve stanovisku, které přikládáme v PDF. „Navržené snížení výdajů státního rozpočtu na výzkum je v rozporu s podporou rozvoje společnosti založené na vzdělání, znalostech a technologických inovacích, která je zakotvena jak v politických dokumentech ČR, tak i v dokumentech EU,“ píší akademici.

Shodou okolností se před několika dny proti škrtům ve vědě na evropské úrovni vyjádřilo i 42 držitelů Nobelovy ceny a pětice špičkových matematiků. Pod jejich petici, o které jsme informovali a která je zveřejněna na webových stránkách, se zatím podepsalo 112 tisíc vědců a sympatizantů.

„Navrhované snížení výdajů na financování vědy, výzkumu a veřejných vysokých škol v nejbližších letech je v přímém rozporu s podporou znalostní společnosti, kterou vláda opakovaně deklaruje... Důsledkem budou dlouhodobé ztráty výkonnosti české ekonomiky a související zhoršování vyhlídek na dobré životní a pracovní uplatnění mladé generace, jakož i zhoršování sociálních podmínek starších,” píší v prohlášení orgány vysokých škol a Akademie věd.

Stamilionová výpusť obou grantovek!

Zvláště silně mohou škrty dopadnout na Technologickou agenturu ČR, jež má podporovat aplikovaný výzkum

Kromě přímých dopadů na školy a Akademii věd hrozí značné škrty i oběma grantovým agenturám, z nichž výzkumníci čerpají. Zvláště silně mohou dopadnout na Technologickou agenturu ČR (TA ČR), jež má podporovat aplikovaný výzkum a přispívat k rozvoji spolupráce vědců s průmyslem. „Pokud by došlo ke škrtům tak, jak byly navrženy, bude to mít pro aplikovaný/průmyslový výzkum velké a pro TA ČR fatální následky. Z roku na rok se sníží podpora tohoto výzkumu o dalších 710 milionů, protože krácení je navrženo nejen v TA ČR, ale také v programu TIP ministerstva průmyslu,“ řekla ČESKÉ POZICI Rut Bízková, předsedkyně Technologické agentury ČR.

Navíc upozorňuje, že už v původním rozpočtu byl vysoký meziroční pokles – asi 800 milionů korun, když se sečtou kapitoly MPO a TA ČR. „Podle nového návrhu se pak podpora sníží mezi roky 2012-13 celkem o 1,51 miliardy. A to pouhý rok po přijetí Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti, která staví na principu 3iinstituce, infrastruktura, inovace! A inovací se těžko dočkáme bez aplikovaného výzkumu,“ upozorňuje někdejší ministryně životního prostředí Bízková. Podle ní dokonce hrozí, pakliže „Kalouskovo opatření“ projde, že do roku 2015 nebude TA ČR schopna otevřít větší program podpory aplikovanému výzkumu.

Kde udělali počtáři chybu?

Profesor Petr Matějů, předseda Grantové agentury ČR (GA ČR), upozorňuje i na chybu v předloženém rozpočtovém návrhu. „Předně je třeba uvést, že snížení rozpočtu o 340 milionů je větší, než se uvádí v důvodové zprávě, která říká že v případě GA ČR má jít o fixaci rozpočtu na úroveň roku 2012. V takovém případě by mělo jít o úsporu ,pouze´ 279 milionů. Někde je tedy v návrhu ministerstva financí chyba. V obou případech jde ovšem o velmi výrazný zásah do rozpočtu GA ČR,“ řekl ČESKÉ POZICI Matějů.

„Ve chvíli, kdy jsou již grantové soutěže na rok 2013 vypsány a blíží se vyhlášení výsledků, nelze těchto úspor dosáhnout jinak než drastickým snížením úspěšnosti, kterou se GA ČR snaží dlouhodobě udržet na úrovni 22 procent. Navrhnu předsednictvu GA ČR zvážit, zda se vydat cestou rovnoměrného, nebo naopak selektivního snížení úspěšnosti. Každá z variant má své výhody a nevýhody, pokud ovšem lze o nějakých výhodách v této situaci vůbec mluvit. Předsednictvo GAČR se ale bude snažit vyhnout krácení rozpočtů již řešených projektů,“ vysvětluje Matějů.

Předseda grantové agentury: Je smutné, že se hlavním rukojmím politické ,hry´ stává školství a věda

A přidává se k těm, kteří se domnívají, že místopředseda TOP 09 rozehrává velkou politickou partii. „Z politického hlediska jde podle mého názoru o nátlak TOP 09 na ODS, aby si zajistila potřebné hlasy pro plnění koaliční dohody. Je ale smutné, že se hlavním rukojmím této ,hry´ stává školství a věda, pilíře konkurenceschopnosti. Z procedurálního hlediska je pak těžko přijatelné, že z rozhodování o rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace byla zcela vyloučena Rada pro výzkum, vývoj a inovace, která je podle příslušných zákonů za návrh rozpočtu v této oblasti odpovědná,“ upozorňuje sociolog Matějů.

Takže: myslí pan ministr Kalousek, jehož opoziční ČSSD viní slovy Jiřího Dienstbiera z rozpočtového vydírání, svůj návrh rozpočtu na vědu vážně, anebo spíše zkouší, co mu projde?