Lidovky.cz

Kalousek navrhuje diskriminovat důchodce na daních

  9:34

Zrušení daňové slevy pro pracující penzisty má do rozpočtu přinést 2,5 miliardy korun ročně. Kdy přijdou o možnost odpočtu i ostatní?

Ministr financí Miroslav Kalousek dělá evidentně vše pro to, aby většina ze zhruba 2,9 milionu penzistů, kteří budou mít na podzim možnost přijít k senátním a krajským volbám, vhodili hlas někomu jinému než jeho straně TOP 09. Zatímco jeho návrh na zmrazení důchodů z konce února lze v době stagnujících mezd ještě vstřebat, nejnovější nápad na zrušení daňového odpočtu pro pracující důchodce je již veskrze diskriminační.

Podle středečních Hospodářských novin mají pracující penzisté přijít od roku 2013 o možnost odepsat si z daní zhruba 24 000 korun ročně. Počítá s tím údajně návrh, který nese Kalousek k diskusi na poradu ekonomických ministrů. Zrušení této základní daňové úlevy, již mají možnost uplatnit všichni plátci daně z příjmu ze závislé činnosti, by mělo dle propočtů ministerstva financí (MF) přinést do státní pokladny 2,5 miliardy korun ročně. Opatření by se mělo dotknout přibližně 150 tisíc lidí, kteří si k běžnému důchodu přivydělávají.

Když odhlédneme od nesmyslnosti daňového odpočtu jako takového (proč prostě nezohlednit úlevu do samotné sazby daně?), nový návrh MF vyvolává hned několik otázek:

  1. Proč chce Kalousek tímto opatřením diskriminovat zrovna důchodce?
  2. Pokud tomu tak není, bude navrhovat zrušení slevy i pro ostatní daňové poplatníky?
  3. Vzali ministerští úředníci v úvahu případný opačný efekt, tedy že se pro důchodce sníží motivace k přivýdělku, a tím pádem v konečném důsledku daňové příjmy klesnou?

ČESKÁ POZICE se zajímala přímo u zdroje – na ministerstvu financí, jeho mluvčí nás však odkázal na tiskovou konferenci po jednání vlády, kde prý bude Miroslav Kalousek o tomto tématu hovořit. Na kvalifikované vysvětlení si tedy budeme muset ještě několik hodin počkat. Několik doporučení a poznámek si ale neodpustím již teď:

  • Když vláda Mirka Topolánka v roce 2007, kdy byl ministrem financí stejně jako dnes Miroslav Kalousek a ministrem práce nynější premiér Petr Nečas, slevu na dani pro ekonomicky aktivní důchodce zaváděla, asi těžko tušila, že ji bude chtít o pět let později zrušit. Potvrzuje se tím stará známá pravda, že politici nejsou schopni dohlédnout dál, než na konec volebního období.
  • Když už se ruší úleva pro jednu skupinu daňových poplatníků – mimochodem zrovna tu sociálně nejohroženější –, proč podobný krok nezavést plošně? Rozhodně by to přispělo mezigenerační soudržnosti.
  • Vytvářením a zaváděním jakýchkoliv úlev a výhod pro jakoukoliv skupinu plátců daně si vláda kolem krku uvazuje smrtící smyčku. A v případě náznaků rušení těchto výdobytků se vystavuje jejímu nemilosrdnému utažení. Už teď si ale připadám, jako bych mluvil do zdi :-)
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.