Kaddáfí je mrtev, ať žije... Kdo?

Stále platí, že plukovník zanechal Libyi v chaosu a bez struktur, jež by umožnily rychlý přechod k funkčnímu, snad i demokratickému státu.

Pavel Pokorný 21.10.2011
Na snímku by měl být Muammar Kaddáfí, jehož ve čtvrtek 20. října povstalci dopadli v Syrtě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku by měl být Muammar Kaddáfí, jehož ve čtvrtek 20. října povstalci dopadli v Syrtě. | foto: © ReutersČeská pozice
Na snímku by měl být Muammar Kaddáfí, jehož ve čtvrtek 20. října povstalci dopadli v Syrtě.

Aktualizováno. Muammar Kaddáfí je po smrti. Není to nečekaná zpráva, protože k tomu veškeré dění v Libyi postupně směřovalo, smyčka kolem plukovníka se stahovala čím dál těsněji, až se zatáhla definitivně. Teprve 20. říjen mohou libyjští povstalci vyhlásit za den vítězství a začít budovat novou Libyi.

Protože až Kaddáfího smrt (což je ta levnější verze) končí jeho neslavnou 42letou éru. Nikoli dobytí hlavního města Tripolisu v srpnu. Tehdy rebelové za podpory NATO vyhráli bitvu. Až nyní však ukončili válku, jež trvala sedm měsíců. Její cíl byl od počátku jasný, přestože se maskoval za rezoluci RB OSN a „ochranu civilního obyvatelstva a vytvoření bezletové zóny nad Libyí“. Muammar Kaddáfí byl tím cílem, jeho sesazení a postupně v podstatě veřejný závazek diktátora zlikvidovat (navzdory mezinárodnímu a domácímu právu).

Jako by to ani nebyla pouhá náhoda, že 19. října prohlásila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v Tripolisu, že USA „doufají v Kaddáfího brzké dopadení či zabití, aby se ho občané už déle nemuseli obávat“. Nu, živého Kaddáfího se tedy již obávat nemusejí. Vůdce libyjské revoluce splnil svůj slib, že bude „bojovat“ až do konce. Dopaden byl u rodné Syrty. Okolnosti jeho smrti však nejsou zcela jasné: 

  • Stále se neví, zda Kaddáfího zastřelil někdo z členů povstaleckých jednotek, nebo kdosi z jeho blízkých.
  • „Hlavním důvodem jeho smrti byla rána, která mu prostřelila střeva,“ potvrdil lékař Ibrahím Tika v arabské televizi al-Arabíja. „Další střela prolétla hlavou,“ dodal Tika.
  • Původně se ale uvádělo, že byl zajat a byl zraněn jen na nohou.
  • Záběry z dopadení v Syrtě, které se ve čtvrtek objevily na internetu, ukázaly, že revolucionáři zakrváceného plukovníka vláčeli po cestě. Nejprve živého, záhy však scénu vystřídaly záběry na bezvládné potlučené tělo.
  • Prozatímní premiér země Mahmúd Džibríl tvrdí, že po dopadení žil, ale zemřel, když byl zasažen do hlavy v přestřelce, která propukla mezi vojáky povstalecké Přechodné národní rady a bojovníky věrnými Kaddáfímu. Rada popírá, že by šlo o exekuci.
  • Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva zažádal o vyšetření okolností Kaddáfího smrti.
  • Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International požaduje prošetření smrti plukovníka Kaddáfího.
  • Kaddáfího pohřeb původně naplánovaný na pátek byl odložen.
Od píky a s někým novým

Kdo přijde po Kaddáfím? Snad někdo mladý, silný, charismatický, možná voják... hlavně někdo, komu Libyjci uvěří, že je dovede k lepším zítřkům?

Co se v podobných případech říkává? Král je mrtev, ať žije král? V Libyi však platí (zatím nikoli s jistotou) jen ta první část. Kam bude směřovat Libye nová, teprve uvidíme. Možná k nějaké formě demokracie. Možná k nějaké formě teokracie. Možná budou loutkovou vládu řídit nadnárodní firmy, respektive země, které měly největší podíl na vojenské pomoci povstalcům. Kaddáfí určitě jen tak z myslí Libyjců nezmizí.

V únoru – po vypuknutí povstání proti Kaddáfího vládě – jsme napsali, že pokud libyjský vůdce uteče nebo zemře, zanechá zemi v chaosu, bez struktur, jež by umožnily nenásilnou změnu. To platí. Čeká Libyi občanská válka, souboj tamních kmenů a jednotlivých ozbrojených frakcí? Přechodná národní rada, respektive nová vládnoucí garnitura bude všechno tvořit od píky a vznik nového politického pořádku nepřijde ze dne na den. A mezitím se v boji o moc střetnou různé skupiny – kmeny, klany, armáda, islamisté, liberálové...

Kdy se Libye dočká zvolání „Ať žije král?“ A kdo to bude? Zatím ani to netušíme. Snad někdo mladý, silný, charismatický, možná voják... hlavně někdo, komu Libyjci uvěří, že je dovede k lepším zítřkům. Což nutně nemusí být demokrat.

Počet příspěvků: 3, poslední 20.10.2011 10:51 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.