Kácení telete: Kde končí zábava a začíná týrání?

Při Mistrovství ČR v rodeu lili pořadatelé teleti vodu do uší a tahali je za ocas, aby show mohla pokračovat. Případ šetří inspekce.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © http://www.youtube.com/watch?v=IbtJxlsc7ksČeská pozice

Hned na začátek bych rád uvedl, že nemám nic proti kovbojům jako vystřiženým z reklamy na Marlboro ani proti dívkám vonícím po seně, co se ve volném čase – obuty do kožených bot – pokoušejí ovládnout umění práce s lasem či bičem. Rodeo, které napodobuje původní činnosti při nahánění dobytka na Divokém západě, se stalo v našich krajích oblíbenou zábavou.

Po zhlédnutí videa z Mistrovství ČR v rodeu, které pořádala společnost Rodeo Corral 10. srpna 2013 v Šiklově mlýně nedaleko Brna, jsem si však musel položit otázku, zda je toto skutečně zábava hodná naší kultury 21. století? Soudě dle několika negativních komentářů pod videem, které se šíří po internetu, zřejmě nejsem jediný.

Při disciplíně s názvem „Kácení telete“ mají dva jezdci za úkol honit zvíře po ohradě, načež jeden z dvojice, takzvaný wrestler, pak z koně seskočí a musí tele povalit na zem. Na zmíněném videu se však dvěma „cowgirls“ podařilo tele přišlápnout koněm a zvíře zůstalo nehybně ležet na zemi. Okamžitě k němu přiběhli pořadatelé a začali je polévat vodou z PET lahve, mimo jiné do uší, aby opět vyskočilo a zábava mohla pokračovat. Na dalších záběrech se zase muž v modré košili pokouší jiné zesláblé tele dostat do „hry“ tlačením prstů do nozder nebo taháním za ocas.

Video pořídila jedna z divaček, která ho následně i s podnětem k prošetření zaslala krajské veterinární správě na Vysočině. Inspektor Pavel Brávek ČESKÉ POZICI potvrdil, že veterináři případ prošetřují. „Na základě zhlédnutí videa se lze skutečně domnívat, že dochází k týrání zvířat dle zákona 246/1992Sb., zejména pokud jde o lití vody do uší, tahání za ocas a podobně. Budeme však muset shromáždit důkazní materiály a vykonat kontrolu v místě, protože video samo o sobě nemusí být průkazné,“ uvedl Brávek.

Telata se mají oproti jezdcům dobře?

Pořadatelka rodea Martina Hampejsová ze společnosti Rodeo Corral však žádné pochybení nepřipouští. „To video je úmyslně sestříhané, zkresluje. Pořídili ho nějací vegetariáni s cílem nás poškodit. Vypadá to sice z toho úhlu, jako že telatům strkají prsty do očí, ale ve skutečnosti jim je tam jen přikládají,“ vysvětluje Hampejsová a pokud jde o lití vody do uší, dodává: „To bylo na podnět veterináře, který byl přítomen. On ví nejlépe, jak tele dostat na nohy.“

Dění na rodeu je podle ní pod dohledem i kontrolou veterináře i pořadatele, v tomto případě majitele Šiklova mlýna, kde se akce konala. „Telata mají stoprocentní komfort oproti jezdcům. Jezdce mi skoro každé druhé rodeo odváží sanitka, ale telata většinou zůstanou bez úhony, ještě nikdy mi tele z rodea neodjelo na jatka. Kdybychom někomu tele nevrátili, tak nám ho podruhé nepůjčí,“ hájila se pořadatelka.

Jenže nedodala, že jezdci si tento způsob zábavy a dokazování vlastní síly vybrali sami, zatímco tele nikoli. Hampejsová také namítla, že jinde ve světě se zvířatům dějí mnohem horší věci, než je voda v uších. A jistě má pravdu – stačí vzpomenout na koridy ve Španělsku, kde vystoupení býků končívá jejich smrtí. Mimochodem v Katalánsku tuto krutou zábavu nedávno zrušili. Lze však omlouvat menší zlo existencí většího?