Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Jsme posedlí minulostí

Nemáme šanci jakkoli změnit dnešek, jsme svobodní jen, když jde o minulost – říká temně v rozhovoru Boris Buden, chorvatský kulturní kritik a filozof, obdoba slovinského Slavoje Žižeka. Dvacet pět let po pádu socialistické diktatury v Československu dost neradostná diagnóza západní civilizace.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

31. 12. 2014 7:06
ještě

Říká "Nejde ale jen o to, že v Iráku nebyly zbraně hromadného ničení,No když dokázal si nevšimnout, že byla osmiletá válka Iráku s Iránem, kdy došlo k největšímu použití zbraní hromadného ničeni, od první světové valky. Kdy Irák vyhlazoval velé pluky nervovým plynem a  ve velkém používal yperit. I to že Saddam vyhlazoval celé kurdské vesnice nervovým plynem, Prostě proto, že se mu to do jeho konceptu nehodí?

Dále se mu nelíbí NATO. Jenže bez něj by asi nakonec srbové chorvaty převálcovali. A Rusko by se bez NATO chovalo jinak ke státečkům, jako je  Česko, nebo Chorvatsko či Litva

Jinak vykládat Lenina jako dobráka, pomáhajícího ukrajincům, je snad vtip. Ukrajina již tenkrát vyhlásila nezávislost a leninovi bolševici ji utopili v krvi. Nakonec se v té době pokusili dobýt i Polsko, které se ale ubránilo.

0 0
možnosti

31. 12. 2014 6:41
poznámka

říká  "Proč končí naděje tisíců migrantů z celého světa na lepší

život na zdech, ostnatých drátech nebo na dně moří, které

euroatlantickou civilizaci oblévají?"

No já si spíše myslím, že opak je pravdou, že ve skutečnosti, vlny emigrantů zaplavují Evropu a evropané se tomu nebrání. Jenže liberální levičák to vidí ve své fantasii jinak

0 0
možnosti

Mir

28. 12. 2014 22:34
Většina rozhovoru je slovní kejklířství:

ahistrický prostor, posedlost komemorací, záliba v paralelních historiích, zneuznaný Lenin. Pche. Asi žiji v

jiném světě než pan Boden.

Buďme rádi, jak rozsáhlé zdroje máme ke studiu historie a využijme je. A pak si můžeme klást podstatné

otázky, jež Boden jen naznačil: Odkud hrozí totalitarismus? Jaká je úloha západní civilizace dobou zámořských

objevů počínaje? Kde a kdy může být intelektuál zdravě kritický a kdy jen kálí do vlastního hnízda?

0 0
možnosti
Onen západní vědecko-technický pokrok,

jehož základy byly položeny v Evropě, se nyní šíří do zbytku světa, kde je přijímám různě a reakce onoho světa jsou nám zpětnou vazbou, která nás nutí reagovat. Bylo otázkou času, kdy člověk jakožtko inteligenčně nadřazený tvor na Zemi, dokáže propojit celou planetu. Je to jen další etapa lidských dějin. Dívat se na věci kriticky je žádoucí, ale dělat z nás, Západu, nějaké zločince není na místě. Z jakých dávných dějin se máme poučit, když svět a naše vědecko-technická úroveň jsou diametrálně odlišné? Svět mimo Západ nebyl vzorem mírumilovnosti stejně jako pračlověčí společenství soupeřila mezi sebou. Rozdíl je jediný - díky informačním možnostem a nesrovnatelného počtu lidí oproti dobám dávným máme přebytek informací a z jejich přebytku pocit zmaru. Člověk se vyvinul v omezených tlupách, není přizpůsoben přijímat informace od 7 mld. lidí.

0 0
možnosti
Nechte už Marxe spát.

Marx byl reakcí na společenské změny během průmyslové revoluce. Každé učení je poplatné znalostem své doby a je časem překonáno. Vysmívat se mu nebo používat jeho jméno jako nadávku je svým způsobem docela trapné. Zvlášť od lidí, kteří jsou zarytí stejně jako byli někteří marxisté. Jenže narozdíl od většiny Marx něco stvořil, ostatní napsali velké hov....

0 0
možnosti

J. Křivan

28. 12. 2014 11:06
Re: Nechte už Marxe spát.

Ono to jde dost těžko pane Urbanče na Marxe zapomenou, když nám ho kde kdo včetně pana Kohouta poněkud nedůstojně a podprahově připomíná ve své nejnovější knize Ďáblův slovník.

http://www.beletrie.eu/knihy/dabluv-slovnik-ekonomie-a-financi.html

PS snad to admin nezmázne jako nedovolenou reklamu.

0 0
možnosti

25. 12. 2014 17:33
Dekadentní

hlouposti na nás valí pan Buden

0 0
možnosti

25. 12. 2014 17:28
Zřejmě to mladí vidí jinak ...

Jestli to vážení nebude tím,že pan Buden je jeden z dříve narozených a hodně pamatuje.Netvrdil bych,že nemá pravdu.Dle mého názoru dobře zachycuje stav věcí.Nedá se popřít,že v dnešní době se prosazuje rozdílný pohled na obecně stejné věci.Jednou je uznání Kosova OK,podruhé je připojení Krymu k Rusku zločinem.Závisí to na tom,kdo z toho má prospěch.USA díky tomu má v Kosovu vojenskou základnu.Kroky USA v zahraniční politice se nedají přehlédnout.Prezident Havel si přál,aby USA dělaly světového četníka.Jak to ale dopadá je také v interview s panem Budenem zachyceno.Nelze ty rozdílné pohledy na podobné věci jen tak přehlížet s tím,že ta jedna strana to dělá s cílem nastolit v těch zemích lidská práva či tam vytvořit demokracii.Výsledek je katastrofální.

0 0
možnosti

P. Mach

25. 12. 2014 20:57
Re: Zřejmě to mladí vidí jinak ...

To "jak to dopadá" zcela určitě není v rozhovoru zachyceno. To, že marxista buden kydá na USA špínu je pochopitelné, od militantního levičáka snad nic jiného ani nelze očekávat. Je ovšem jasné, tady aspoň pro jedince s minimálně průměrnou inteligencí, že lže jako když tiskne případně je úplně blbý. Příčiny situace v Bosně a Hercogovině jsem popsal níže - skutečnost je zcela v rozporu s tím co tvrdí buden. Za to jak to dopadá v Afghánistánu může jen a pouze sovětská invaze. Jak asi může za situaci v Sýrii (několik set tisíc mrtvých a miliony urpchlíků) USA, když se od počátku drželi zpátky? Dnes je jasné, že pokud by USA se před pár lety rozhodlo zasáhnout proti zločinci asadovi, situace v regionu by byla mnohem klidnější a bezpečnější. A v Sýrii právě můžeme vidět dokonalý příklad toho jak by to vypadalo v Libyi a Iráku nebýt zásahu USA a dalších spojenců, tedy mnohem více obětí a mnohem více uprchlíků.

0 0
možnosti

25. 12. 2014 15:12
Výborný, podnětný článek

Podnětný ovšem jenom pro čtenáře, kteří jsou ochotni přistoupit na informační, ideologickou výbavu spisovatele B. Budena, když konstatuje: „Nemáme šanci jakkoli změnit dnešek, jsme svobodní jen, když jde o minulost.“.

Bez tohoto ideového exkurzu nemůže čtenář dobře porozumět sdělení, o které v rozhovoru s B. Budenem,. autorovi článku šlo. V lepším případě to potom skončí čtenářským konstatováním o salonním marxismu, v horším o prožitém nelibém pocitu.

Domnívám se, že se přece jenom vyplatí zamyslet se nad názory, určitě ne bezvýznamného chorvatského profesora,

0 0
možnosti

P. Mach

25. 12. 2014 16:54
keller je taky ne bezvýznamný

český profesor a přesto lze s klidem jeho výpotky zařadit do kategorie absolutních nesmyslů. "Nemáme šanci jakkoli změnit dnešek..." - co si buden pod šancí změnit dnešek představuje? Zřejmě nějakou další revoluci, ve které by mohl on a jemu podobní v praxi uplatňovat ty své uvalené teorie a který by nevyhnutelně skončila totálním ekonomickým úpadkem, to v lepším případě a v horším případě krvavým masakrem.

Ten svůj "dnešek" může měnit každý podle svého. To, že nějaké trockistické hovado nemůže měnit "dnešek" celé společnosti dle své libosti je dobře a je to obrovské štěstí. Společnost se samozřejmě mění a každý jedinec tomu svými rozhodnutími přispívá. Dokonce se dá říci, že díky technologickému rozvoji bude zítřek zcela jiný než dnešek, to ovšem budenovi uniká. Nebo mu to neuniká, jen mu současný rozvoj a trendy nejsou po chuti, tak se snaží nakydat co nejvíc špíny.

0 0
možnosti

J. Václav 261

25. 12. 2014 13:14
Minulost mi z hlavy nikdo nevymaže, ale nostalgie ?

Ouvej, ouvej. Pan Boden asi neví v čem jsem žili. Vůbec nemám chuť komentovat, bylo by to na 100 x A4 a to by bylo jen an okraj.

0 0
možnosti

P. Mach

25. 12. 2014 12:26
To je zase snůška bIbostí.

Historii si je nutno pamatovat, už jen kvůli tomu, abychom se nedopouštěli zhovadilostí jenž se dopouštěli naši předkové. Bláboly nějakého zastydlého marxisty na toto téma mají evidentně pouze jediný důvod. Vadí mu, že jeho představy o společnosti jsou konfrontovány se znalostí katastrofálních dopadů obdobných představ minulosti. Je evidentní, že "filozofův" odpor ke znalosti historie s projevuje i na něm samotném. Jinak by stěží mohl vypustit z úst takový nesmysl, jako, že "..Bosně, která byla ekonomicky a politicky naprosto zničená v době postkomunistické transformace ..". Bosna byla zničená v době občanské války, a transformace tam doposud neproběhla veškerá žádná. A to je příčina současných problémů Bosny a Hercegoviny. Nemluvě o těch nesmyslech o Ukrajině. TO jsou vyložené zhovadilosti.

O současnosti má "filozof" taky chatrné znalosti (příčina nejspíš spočívá v ideologickém filtru vnímání). Blábolí o euroatlantické civilizaci a účelově jsi spojí s NATO, aby následně nenechal na NATO nitku s

0 0
možnosti

P. Mach

25. 12. 2014 12:27
Re: To je zase snůška bIbostí.

O současnosti má "filozof" taky chatrné znalosti (příčina nejspíš spočívá v ideologickém filtru vnímání). Blábolí o euroatlantické civilizaci a účelově jsi spojí s NATO, aby následně nenechal na NATO nitku suchou. Že tato kritika NATO je jen ta nejprimitivnější a snadno vyvratitelná lež a hnůj určený pouze ke kydání špíny na ideologického protivníka houda neřeší. Ten mu v tom "rozhovoru" jen nahrává a přizvukuje.

Jestli je něčím ostalgie způsobená tak právě ztrátou paměti.

0 0
možnosti