Lidovky.cz

Josef Šťáva z Diag Human chce peníze zadržené v kauze MUS

  17:14

Česko-švýcarský podnikatel nechal v Ženevě zmrazit 3,4 miliardy korun. Původně chtěl všech 14 miliard, které Švýcaři v kauze MUS zadrželi.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Zakladatel Diag Human Josef Šťáva, který vede mnohamiliardovou arbitráž s Českou republikou, si brousí zuby na část 661 milionů franků (zhruba 14 miliard korun), které Švýcaři zadrželi v kauze Mostecká uhelná společnost. Na Šťávův popud nechal civilní soud v Ženevě zablokovat 163,6 milionů švýcarských franků (3,4 miliardy korun) na 81 kontech u pěti bank, mimo jiné u UBS a Credit Suisse. Ve čtvrtečním vydání o tom informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung (NZZ).

Švýcarská prokuratura odhaduje, že České republice v případě Mostecké uhelné společnosti vznikla škoda ve výši přibližně 160 milionů franků. Josef Šťáva chtěl původně nechat zablokovat kompletní částku, kterou Švýcaři zadrželi, soud mu však nevyhověl. Šťávovi se zřejmě dostala do rukou obžaloba v kauze MUS. Jinak by nemohl vědět, o která konta se vlastně jedná, protože jsou zmíněna pouze v ní (ČESKÁ POZICE dostala již dříve obžalobu k dispozici.)

Stručná chronologie kauzy Diag Human versus Česká republika ve Švýcarsku:

  • 2. února 2012 civilní soud v Ženevě na podnět Josefa Šťávy rozhodl o zmražení 81 kont u pěti bank v Curychu a Ženevě, na nichž byly již dříve zadrženy peníze bývalých manažerů MUS.
  • 10. července 2012 kontaktoval ohledně této věci švýcarský velvyslanec v Praze André Regli české ministerstvo zahraničí.
  • 20. července 2012 se Česká republika proti rozhodnutí ženevského soudu prostřednictvím svého ženevského právníka odvolala.
  • V listopadu 2012 švýcarský soud vyslechl obě strany. V současné chvíli se čeká na jeho rozhodnutí. Dle novináře Markuse Häflingera by mohlo padnout již v příštích týdnech.

Na základě toho, že Šťáva nechal peníze, které dosud formálně nepatří České republice, nýbrž manažerům MUS, preventivně zamrazit ve svůj prospěch, se švýcarský deník NZZ domnívá, že Šťáva sází na to, že soud ve švýcarské Bellinzoně manažery odsoudí a část z jejich zadržené „kořisti“ – oněch 163 milionů franků – přiřkne České republice.

„Jakmile by se to stalo, pokusí se Šťávovi právníci peníze z kauzy MUS Česku sebrat, ještě než opustí Švýcarsko,“ řekl ČESKÉ POZICI autor článku Markus Häfliger, který případ dlouhodobě sleduje. Monsterproces s obžalovanými podnikateli v kauze MUS ve švýcarské Bellinzoně dle informací ČESKÉ POZICE proběhne ve dvou etapách. První se bude konat od 13. do 24. května a druhá od 10. června do 12. července 2013.

Švýcarský novinář soudí, že tyto dva případy budou tamní justici trápit ještě několik let. Zároveň v nich vidí velký potenciál pro diplomatické šarvátky mezi Prahou a Bernem. České velvyslanectví ve švýcarské metropoli se prý k celé kauze zatím odmítlo vyjádřit.

Někdejší privatizaci MUS prověřovaly švýcarské orgány šest let kvůli podezření, že ji provázely nezákonné finanční machinace. Švýcarům se podařilo zadržet 661 milionů franků (zhruba 14 miliard korun) na více než stovce švýcarských účtů. Tamní prokuratura loni obžalovala sedm osob – bývalých manažerů Mostecké uhelné společnosti a společnosti Appian Group.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.