Lidovky.cz

Josef Dobeš bude mít už pátého šéfa kabinetu! Končí ředitelka Machálková.

  13:32

Vrchní ředitelku kabinetu ministra školství, jíž proslavila Dobešova stotisícová odměna, nahradí během několika dní Martin Krejza.

Když v únoru ČESKÁ POZICE informovala o extrémních odměnách pro blízké spolupracovníky ministra školství, strhla se kolem Jany Machálkové mediální vřava. Mladá fronta DNES pak na základě e-mailů tvrdila, že sám ministr měl Machálkové napsat seminární práci. foto: © ČESKÁ POZICE, Martin RychlíkČeská pozice

Šedivý, Mastný, Říha, Machálková. To je dosavadní výčet vrchních ředitelů kabinetu, na něž postupně spoléhal ministr školství Josef Dobeš (VV). Podle dvou nezávislých zdrojů ČESKÉ POZICE z ministerstva však Jana Machálková v pozici končí. Post vrchního ředitele je jednou z vůbec nejdůležitějších pozic resortu, přes to ministr za rok působení bude mít již pátého (!) nejbližšího spolupracovníka.

Během několika dní by měl ředitelku Machálkovou, jíž nejvíce proslavila ČESKOU POZICÍ zveřejněná prosincová odměna 145 330 korun hrubého, nahradit Martin Krejza, současný vrchní ředitel skupiny všeobecného, odborného a dalšího vzdělávání.

Je to tak? „Obraťte se, prosím, na tiskový odbor,“ odvětila ve čtvrtek pozdě večer ČESKÉ POZICI Machálková. O odpověď na otázku, zda v dohledné době chystá ministr školství změny ve svém nejbližším okolí, jsme tedy ještě večer požádali SMS zprávou novou ředitelku komunikace Renátu Bartkovou Sodomovou. „Žádné oficiální informace o změnách ve vedení MŠMT nemáme,“ odpověděla v pátek odpoledne Bartková.

Ze studentky bakalářkou a matkou

Machálková se ředitelské role ujala letos 1. února. Předtím pracovala jakožto Dobešova poradkyně. Náhlý vzestup studentky mediálních studií na soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského přitáhl pozornost médií. Mladá fronta DNES přišla s tvrzením (na základě úniku z e-mailové korespondence), že sám ministr napsal této atraktivní ženě seminární práci.

V uplynulém roce stihla slečna Machálková vskutku hodně věcí: rozjela raketovou kariéru, dostudovala bakalářský stupeň a nedávno se stala i matkou. Přesto působila v úřadě místo mateřské dovolené; jejím zástupcem se před časem stal kontroverzní Ladislav Bátora.

Vrchní ředitel(ka) má dle organizačního řádu čl. 2, sekce K1, na starosti změny pracovních poměrů zaměstnanců kabinetu a v útvarech řízených ministrem a podepisuje příslušné dokumenty. Zabývat se má i vyřízením interpelací, prověřováním písemností předkládaných ministrovi k podpisu a zpracováváním stanovisek. Dále zajišťuje kontakt ministra s Kanceláří prezidenta republiky, Parlamentem, Úřadem vlády a eviduje dohody mezi resortem a jinými subjekty.

Podle exministra školství Ondřeje Lišky (SZ) je vrchní ředitel jednou z nejdůležitějších funkcí v resortu. „Je to nejbližší spolupracovník ministra a převodník mezi ním a zbytkem úřadu. Proto tato funkce vyžaduje mimořádné organizační schopnosti, silně vyvinutou schopnost vést lidi, rozdělovat práci, administrovat rozsáhlou agendu, odbornost, jazykové schopnosti a v neposlední řadě zkušenosti s personalistikou,“ řekl v únoru ČESKÉ POZICI Liška.

Zaráží jej, že se na postu vystřídalo tolik lidí. „Za takových okolností není vedení úřadu ani fyzicky možné,“ míní šéf Strany zelených.

Na divokou personální politiku ministra Dobeše, hlavního véčkařského personalisty, dlouhodobě poukazujeme. Jen na pozici vrchního ředitele kabinetu se vystřídali již čtyři lidé: akademický Michal Šedivý, podnikavý Šimon Mastný, nenápadný Jaroslav Říha a rázná Jana Machálková. Jaký bude pátý?

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.