Lidovky.cz

Jiří Paroubek se přihlásil k velikánům první republiky. Oblafne to voliče?

  7:35

Do předsednictva Paroubkovy nové strany LEV 21 byla jmenována řada bývalých politiků ústecké ČSSD, ale i bývalý fotbalový boss  Jan Obst.

Paroubkova strana Národní socialisté – levice 21. století si neklade skromné cíle. V roce 2014 se chce stát silným parlamentním a poté i vládním hráčem. foto: © ČTKČeská pozice

Poslyšte událost dne: V Obecním domě v Praze se v sobotu konal ustavující sjezd strany Národní socialisté – levice 21. století (LEV 21). Jejím předsedou se podle očekávání stal expremiér a expředseda ČSSD Jiří Paroubek. Někdejší buldozer české politiky je opět vůdcem strany! Radost mu jistě nezkazili ani jeho kritici s transparentem „Jsem narcis“ a vzkazem „Paroubek je zkrachovalý levičák a krade historii ČSNS!“. Kolemjdoucím rozdávali narcisy.

Honosný sjezd národních socialistů, kteří se mezi sebou titulovali jako bratři a sestry, se nesl v duchu bojovné nálady. Sebevědomí nechybělo. Strana se totiž chce stát silnou parlamentní a vládní stranou. Do jejího předsednictva byla jmenována řada bývalých politiků ústecké ČSSD, někdejší šéf úřadu vlády Ivan Přikryl, bývalý předseda fotbalového svazu Jan Obst a ústředním tajemníkem se stal ústecký podnikatel Jaroslav Andres. Paroubek zkritizoval všechny strany ve sněmovně a s gustem se opřel i do hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Paroubku, jsi zrachovalý levičák, uvítali expremiéra před Obecním domem demonstranti

Pro novináře byl hned u vstupu přichystán štědrý balíček plný dárečků. Kromě sjezdových materiálů byl v taštičce k nalezení čtyřgigový flesh disk, čokoládový adventní kalendář a kniha Stručné dějiny národních socialistů z Paroubkova pera (spoluautorem je Petr Duchoslav). Image sjezdu byla naladěna do prvorepublikové noty národních socialistů, připomínáni byli hlavně prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Beneš. Navodit atmosféru měl i takzvaný motivační klip, který za doprovodu Smetanovy Vltavy připomínal historii a hrdinské činy československých národních socialistů.

Lví tlama plná delegátů

Sjezdu se účastnil úctyhodný počet delegátů (235), vezmeme-li v potaz, že strana existuje teprve jeden měsíc. Zajímalo nás, jestli mezi mladšími účastníky sjezdu, kterých v Obecním domě nebylo vůbec málo, nejsou například někteří bývalí členové ústecké buňky Mladých sociálních demokratů, s  nimiž v minulosti podle informací ČESKÉ POZICE spolupracoval novopečený ústřední tajemník strany Jaroslav Andres.

ČESKÁ POZICE požádala o nahlédnutí do seznamu delegátů, tiskový mluvčí LEV 21 Tomáš Sazima však uvedl, že momentálně tyto dokumenty nemá k dispozici. Podle jeho slov nejvíce účastníků přijelo z Ústeckého a Libereckého kraje, z moravských krajů prý zřejmě nepřicestoval nikdo. Na otázku, jak si vysvětluje vysoký počet delegátů, Sazima uvedl, že je zde hodně členů zaniklé ČSNS 2005.

V 16 hodin Sazima rozeslal tuto tiskovou zprávu: „S ohledem na některé spekulace ohledně skladby delegátů ustavujícího sjezdu Národních socialistů - levice 21. století uvádíme, že z celkového počtu 235 delegátů bylo 151 účastníků sjezdu z jiných krajů než z Ústeckého. To znamená, že přibližně pouze jedna třetina delegátů pocházela z celého Ústeckého kraje.“        

Paroubkovo nové panoptikum

Za místopředsedy strany si Paroubek vybral Jiřího Šlégra, který jako jediný poslanec doprovodil expremiéra při odchodu z ČSSD, dále Stanislava Palšu (po vyloučeném Karlu Jankovi předseda ČSNS 2005) a Terezu Holišíkovou. Ústředním tajemníkem se stal Jaroslav Andres, kterého Paroubek označuje vedle Petra Bendy za financiéra nové strany. Benda bude volebním manažerem národních socialistů. (Předseda strany si dle stanov své nejbližší spolupracovníky alias místopředsedy může vybrat sám).

Do třiadvacetičlenného předsednictva LEV 21 bylo zvoleno několik zajímavých tváří. Kromě již zmiňovaného Andrese, Šlégra a bývalého šéfa ústecké ČSSD Bendy zde nalezneme například i někdejšího fotbalového bosse Jana Obsta, který šéfoval Českomoravskému fotbalovému svazu v letech 2001 až 2005, tedy v době, kdy český fotbal zasáhla rozsáhlá korupční aféra v domácí lize. Byl označován za „předsedu, který nepředsedoval“, protože ho zastiňoval tehdejší šéf fotbalové Sparty Vlastimil Košťál. 

Dle stanov si Paroubek mohl místopředsedy strany vybrat sám

Dalším členem vedoucího orgánu strany a partajním odborníkem na bytovou politiku je Ivan Přikryl, jenž pracoval jako náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj (za Jiřího Paroubka coby ministra). V době, kdy byl Paroubek premiérem (2005 až 2006), Přikryl vedl Úřad vlády ČR. V září poskytl ČESKÉ POZICI rozhovor, ve kterém přiznal, že by ho lákala kandidatura v senátních volbách v Litoměřicích v roce 2012.

Paroubkovi nechutná Babišův chleba

Paroubek mohl po čase znovu dirigovat stovky straníků, kteří mu naslouchali a oddaně tleskali. Dlouhé proslovy, silná a sebevědomá gesta, chlubení se někdejšími politickými úspěchy. To Paroubkovi po loňském politickém pádu muselo chybět. Je však otázkou, zda se mu se Lvem 21 podaří prorazit. Konkurenci totiž začíná mít silnou. Vzniklo protestní hnutí Andreje Babiše ANO 2011, počítat musí i se Suverenitou Jany Bobošíkové a zapomenout by neměl na etablované partaje KDU-ČSL a Stranu zelených, jež se v průzkumech již delší dobu pohybují na hranici volitelnosti do Poslanecké sněmovny.

Paroubek si tento fakt dobře uvědomuje a s gustem se proto pustil do kritiky svých soupeřů. „Pravice – ODS a TOP 09 – mohou být za rok na minimu své voličské podpory. Sociální demokracie se bude vyžívat v bratrovražedných bojích, v bezradnosti, ale také v tolerování mafiánských praktik svých oligarchů. Věci veřejné již splnily svůj účel: oblafnout voliče,“ nešetřil soupeře. Hnutí Andreje Babiše je podle Paroubka chytřejší verzí Věcí veřejných. Na adresu podnikatele pak expremiér vzkázal: „A co čerstvý chleba, pane Babiši? Nevím, jak kdo z vás, ale já v supermarketu koupený chléb už druhý den po koupi požívám málokdy s chutí. Vlastně nikdy,“ rozesmál přítomné v sále.    

Paroubkova strana si neklade skromné cíle. V roce 2014 se chce stát silným parlamentním a poté i vládním hráčem. „První naším velkým politickým vystoupením budou za necelý rok volby do zastupitelstev krajů a do Senátu. Nemůžeme od nich očekávat zázraky. Dobrý výsledek musíme vybojovat v Ústeckém kraji, tam se postavím do čela kandidátky. Chceme rozbít mocenský monopol ČSSD a ODS, který třináct let kraj ovládá a nikam to nevede,“ upřesnil Paroubek v hodinovém proslovu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.