Lidovky.cz

Jiří Paroubek chce budovat levicovou TOP 09

  14:47

Bývalý předseda sociálních demokratů se v rozhoru pro Týden vyjádřil k případnému odchodu z ČSSD do ČSNS 2005. A nastínil v něm své cíle.

Expremiér, bývalý předseda sociálních demokratů a současný poslanec za tuto stranu Jiří Paroubek poskytl časopisu Týden rozhovor, ve kterém se vyjádřil ke svému případnému odchodu z ČSSD do ČSNS 2005. Nastínil v něm své cíle v novém působišti. A lze konstatovat, že nejsou skromné.

Paroubek věří, že ČSNS 2005 s ním v čele může už příští rok vyhrát krajské volby v jeho domovském ústeckém regionu. Spíše však straší své politické soupeře, než že by šlo o dosažitelný politický cíl.

Předsedou ČSNS 2005?

Časopis Týden položil Paroubkovi otázku: „Vyjednáváte rovnou s vedením a nic jiného než předsednický post pro vás zřejmě nepřichází v úvahu. Proč by vám měla ČSNS 2005 na takovou nabídku kývnout?“

Tuto otázku však Týden špatně formuloval. Vedení ČSNS 2005 sice s Paroubkem vyjednává, ale jak pro ČESKOU POZICI uvedl předseda strany Karel Janko, o jeho vstupu se bude rozhodovat v krajské ústecké organizaci ČSNS 2005. V ní by však Paroubek problém mít neměl. Předsedou ústecké buňky národních socialistů je totiž Paroubkův spojenec Jaroslav Andres. A na Paroubkově blogu Vaše věc již představil program národních socialistů a vybídl k diskusi.

Paroubek na tuto otázku nejasně odpověděl, že nebude nikoho o ničem přesvědčovat. A dodal: „Stále nejsem zboží, které má prošlou záruční lhůtu.“

Paroubek věří, že by jeho „nová“ strana mohla v Ústeckém kraji získat post hejtmana

Sobotní MF Dnes rovněž mylně uvedla, že kvůli neshodám Paroubka a předsedy Janka málem celý transfer padl. Janko však nemá na vstup bývalého premiéra do ČSNS 2005 prakticky žádný vliv. Podle MF Dnes prý Janko nehodlá svou předsednickou židli dobrovolně pustit. Janko však již dříve sdělil ČESKÉ POZICI, že mu jde především o programovou shodu, nikoli o předsednický post.

Krajské volby 2012 v ústeckém regionu

Paroubek věří, že by jeho „nová“ strana mohla v Ústeckém kraji získat post hejtmana. Týden v otázce usuzuje, že by se to mohlo stát vítězstvím v kraji. ČSNS 2005 by však mohla získat post hejtmana i díky koaliční dohodě. Lze si však jen obtížně představit etablovanou severočeskou stranu, která by v kraji s Paroubkem uzavřela koalici.

Paroubek a jeho poradce Petr Dimun označují Romana Housku (ČSSD, přítel ústecké hejtmanky za sociální demokracii Jany Vaňhové) a Alexandra Nováka (ODS, na konci roku 2010 mu soud za přijetí 40milionového úplatku vyměřil dvouletou podmínku na zkušební dobu pěti let) za severočeské kmotry, kteří prý ovládají severočeskou politiku. Vyloučíme-li ODS a ČSSD, ke spolupráci s ČSNS 2005 zbývá KSČM a regionálně silné uskupení Severočeši.cz.

V této formaci by za příznivé „konstelace“ mohl Paroubek na hejtmanský post pomýšlet. Ale jen za předpokladu, že by komunisté a „severočeši“ minimálně zopakovali výsledky z roku 2008 a ČSNS 2005 získala zhruba třináct procent hlasů. (Ve volbách 2008 získala KSČM za 18,4 procenta hlasů dvanáct křesel, Severočeši.cz za 13,2 procenta hlasů osm z celkových 56 křesel v krajském zastupitelstvu.)

Účast v krajských volbách v barvách národních socialistů by pro Paroubka mohla být politicky ošidná

Účast v krajských volbách v barvách „brkounů“ (národních socialistů) by však pro Paroubka mohla být politicky ošidná. Pokud by v těchto volbách strana neuspěla, pro další angažmá ČSNS 2005 by takový neúspěch mohl znamenat i konečnou. Úspěch by naopak pro národní socialisty znamenal předvstupenku do Poslanecké sněmovny.

Levicová TOP 09

Politologicky zajímavá byla Paroubkova odpověď na otázku, kdo by tvořil jeho budoucí tým pro krajské volby: „Třeba z akademické sféry, ale také dosud nezávislí starostové, čili mohla by to být jakási druhá, ale středolevá, TOP 09.“

Paroubek si je zřejmě vědom, že v nejnovějších krajských volbách se uskupením „nezávislých starostů“ podařilo dostat ve čtyřech regionech do krajského zastupitelstva. (Později se tyto jednotlivé iniciativy sdružily do hnutí „Starostové a nezávislí“, které dnes podporuje vládní stranu TOP 09.) Podobné další uskupení by mohlo mít na levici nemalý prostor.

Kdo bude stranu financovat

Odpověď na jednu z nejdůležitějších otázek okolo Paroubkova přestupu – kdo bude stranu financovat – stále neznáme. Podle zdrojů z ČSNS 2005 by ji měl údajně zpočátku financovat Paroubkův spolupracovník Petr Benda. Pokud však Paroubek již nyní deklaruje, že by ČSNS 2005 mohla na podzim 2012 vyhrát krajské volby v Ústeckém kraji, lze očekávat masovou kampaň vyžadující značné finanční zdroje.

Politické budoucnosti Jiřího Paroubka se ČESKÁ POZICE věnovala v těchto článcích:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.