Lidovky.cz

Jihovýchodní Evropa? Centrum pašování drog, zbraní a lidí do EU.

Afghánistán

  11:38

Největší problém představuje dle studie Europolu albánský organizovaný zločin, který pašuje kokain, heroin, syntetické drogy a marihuanu.

Dle nové studie Europolu o organizovaném zločinu se jihovýchodní Evropa stává hlavním centrem pašování drog, zbraní a lidí do EU. Materiál vychází ze 70 tisíc stran zpráv tajných služeb a policií jednotlivých členských zemí EU v uplynulých dvou letech.

Ve studii se uvádí, že skupiny organizovaného zločinu se stále více skládají z členů několika národností a jednají samostatně. Největší problém představují gangy, v nichž se hovoří albánsky a které se zaměřují na pašování kokainu, heroinu, syntetických drog a marihuany. Nebezpečné jsou však i skupiny ze západní Afriky, italská mafie a nově i litevské a polské gangy.

Peníze od bohatých uživatelů kokainu ze zemí EU končí – občas přes Jižní Ameriku – u válečníků v Africe a na Blízkém východěDle studie je v Albánii, Bosně a v Chorvatsku mnoho ilegálních skladišť zbraní, ve kterých se nacházejí například protitanková a protiletecká zařízení. „Skupiny organizovaného zločinu z Albánie, Turecka i zemí bývalého Sovětského svazu se snaží proniknout do EU. To by jim usnadnil případný vstup Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru bez hraniční kontroly i bezvízový styk EU se západními balkánskými státy, Ukrajinou a Moldavskem,“ informuje studie Europolu.

Skupiny organizovaného zločinu také využívají nepokojů v Libyi a v Tunisku a usnadňují tisícům ilegálních imigrantů, zejména Tunisanům, dostat se přes Středozemní moře do Evropy. Vysoký a stále rostoucí počet ilegálních imigrantů ze zemí a regionů – například z Čečenska, Afghánistánu, Iráku, Pákistánu a ze Somálska –, v nichž působí islámští teroristé, vyvolává obavy, že prostřednictvím této imigrace vstoupí do EU, aby v ní uskutečnili útoky.

V důsledku nedávné hospodářské krize také začali s organizovaným zločinem spolupracovat experti z oblastí, jako je námořní logistika, farmacie, strojírenství, právo a finance. A stále více lidí je ochotných převážet drogy a peníze.

Ve studii Europolu se také uvádí, že EU vyváží problémy do zemí, jež nejsou jejími členy. Ilegální továrny na výrobu cigaret v Polsku a výrobci pervitinu v České republice zásobují trhy v zemích západního Balkánu a bývalého Sovětského svazu. A peníze od bohatých uživatelů kokainu z členských zemí EU končí – občas přes Jižní Ameriku – u válečníků v Africe a na Blízkém východě.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.