Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Jihoafrický pád „bosse“ Radovana Krejčíře

  13:19
Nejznámějšího českého uprchlíka označovaného v Česku mafiánsky „padrino“ poslal soud v jihoafrickém Johannesburgu na 35 let do vězení za pokus o vraždu, za únos a obchod s drogami. Radovan Krejčíř vinu odmítá. Žalobce podle něho neshromáždil dostatek relevantních důkazů pro jeho odsouzení.

Radovan Krejčíř stál před jihoafrickým soudem s pouty na rukou. foto: Reprofoto

Vyjde z vězení v 82 letech. Řeč je o nejznámějším českém uprchlíkovi Radovanu Krejčířovi, kterého v úterý 23. února poslal soud v jihoafrickém Johannesburgu na 35 let do vězení za pokus o vraždu, za únos a obchod s drogami. Podnikatel, který se z Česka vytratil už před jedenácti lety a bývá tu označován mafiánským výrazem „padrino“, podle očekávání vinu odmítá a hodlá se odvolat.

Ještě v soudní síni označil rozsudek za „šokující, nemístný a velmi nelítostný“. Žalobce podle něho neshromáždil dostatek relevantních důkazů pro jeho odsouzení. „Žádného z činů, z nichž jsem obviněn, jsem se nedopustil,“ prohlásil. Krejčíř si postěžoval, že je proti němu soudce zaujatý a dlouhá vazba na samotce poškodila jeho rodinné vztahy, fyzické i psychické zdraví.

„Myslím, že řešením vhodným pro všechny by bylo, kdyby mě někdo zabil nebo kdybych spáchal sebevraždu,“ řekl Krejčíř, který podle svých slov trpí depresemi a panickými atakami.

Společensky nebezpečné zločiny

Verdikt vynesl soudce Colin Lamont. Rodáka z Českého Těšína označil za „bosse“, jehož zločiny jsou nadmíru závažné a společensky nebezpečné. Už loni v srpnu uznal Čecha vinným v případu únosu a mučení bratra drogového dealera, který Krejčířovu gangu údajně utekl i s 25 kilogramy pervitinu. Čekalo se jen na výši trestu.

Verdikt vynesl soudce Colin Lamont. Rodáka z Českého Těšína označil za „bosse“, jehož zločiny jsou nadmíru závažné a společensky nebezpečné.

Spolu s uprchlou hlavou zločinecké organizace soud odsoudil i pětici jeho kumpánů. Stejně vysoký trest dostal Desai Luphondo. Další čtyři společníci – Samuel Maropeng, Jan Mofokeng, George Nthoroane a Siboniso Miya – 15 let. Všichni se hodlají odvolat.

Krejčířovo odsouzení v úterý 23. února odpoledne dominovalo jihoafrickým zpravodajským serverům. Rozhodující den přímo ze soudní síně přenášela televize. Čech do místnosti přišel v černém triku a jako jediný v poutech. Podél dřevěných lavic stáli policejní ozbrojenci se samopaly, navlečení do neprůstřelných vest a přileb.

Krejčíř byl už dříve odsouzen i doma v Česku. Městský soud v Praze mu loni uložil 15 let za pokus o tunelování státního podniku Čepro. Předtím již dostal pravomocné tresty za daňové delikty, podvod s akciemi nebo vyvedení majetku firmy Technology Leasing. Hrozí mu také trest za přípravu vraždy celníka. Stíhána byla i jeho manželka Kateřina. Kvůli praní špinavých peněz. Před sedmi lety ji ale středočeský krajský soud obžaloby zprostil.

První odsouzení

Radovan Krejčíř je v Jihoafrické republice obžalován v několika případech. Verdikt z 23. února je jeho prvním odsouzením v zemi, kam se dostal přes Seychely. Prokurátor Louis Mashiyane pro něho původně žádal „jen“ 28letý trest pobytu ve vězení. Nepravomocné rozhodnutí jihoafrického soudu je však nakonec ještě přísnější. Uprchlý Čech tvrdí, že soudce Colin Lamont je proti němu zaujatý. Nevyhověl třeba jeho žádosti, aby do soudní síně mohli přijít lékaři a psychiatři, kteří by hovořili o Krejčířově údajně špatném zdravotním stavu.

Radovan Krejčíř je v Jihoafrické republice obžalován v několika případech. Verdikt z 23. února je jeho prvním odsouzením v zemi, kam se dostal přes Seychely.

A nevyslyšel rovněž jeho prosbu o sundání pout během soudního stání. Míru zabezpečení celého procesu český podnikatel označil za „cirkus“. Lamont je podle něho součástí rozsáhlého spiknutí, které má Krejčíře zničit. Škodí mu prý i články a reportáže v jihoafrických médiích, které tvrdí, že Čech plánoval vraždu svého soudce. „Ti lidé o mně píší, aniž by mě znali,“ řekl Krejčíř. A také odmítl, že by se v některých momentech u soudu choval arogantně.

Stejně jako v pondělí 22. února i o den později dorazil Krejčíř k soudu bez svého obhájce. Odůvodnil to tím, že advokát musí být u jiného případu. Žádal proto o odložení líčení, soudce se ale postavil proti. Krejčíř z Česka utekl v roce 2005 během dnes již pověstného policejního zásahu v jeho milionářské vile v Černošicích.

Více než deset vražd

Od roku 2007, kdy se objevil v Jihoafrické republice, usiluje Praha o jeho vydání. Ministerstvo spravedlnosti v úterý 23. února potvrdilo, že od své iniciativy ani po soudním verdiktu neustoupí. „Činíme vše pro to, aby byl do České republiky vydán. Co se týče dnešního rozhodnutí, obecně platí, že země vydávají osoby až po pravomocném rozsudku, respektive po vykonání trestu,“ řekla ČTK mluvčí úřadu Tereza Schejbalová.

Krejčíř v Jižní Africe začal obchodovat s drogami. Do země přivezl českou specialitu – pervitin. Postupně se ale kolem něho začaly kupit mrtvoly. Tamní novináři mu přisuzují více než deset vražd.

Časopis Reportér v jednom ze svých článků popsal, jak se Krejčíř na jihu černého kontinentu vyprofiloval jako hlava podsvětí. Informace poskytl jeho bývalý kumpán. „Radovan se v JAR vypracoval na opravdového bosse. Za pár let si získal výsadní postavení a autoritu. Hlavně v podsvětí. Nechci říkat, že tu ovládl organizovaný zločin. On tu ovládl gaunery,“ popsal muž označovaný pouze jako Miloš.

Krejčíř v Jižní Africe začal obchodovat s drogami. Do země přivezl českou specialitu – pervitin. Postupně se ale kolem něho začaly kupit mrtvoly. Tamní novináři mu přisuzují více než deset vražd. Vždycky se však jejich tvrzení bránil. „Jakmile někdo uklouzne na slupce od banánu a zlomí si nohu, může za to Radovan,“ tvrdil před dvěma lety.

Už zpočátku svého pobytu v JAR byl Krejčíř ve vazbě. Nejprve poté, co policie v jeho domě našla seznam jmen lidí, již měli být údajně zabiti. Podruhé ho spojovala s loupežným přepadením obchodu s elektronikou. Dva jeho spolupracovníky v roce 2013 zabil bombový atentát.

Obvinění a rozsudky R. K.

Radovan Krejčíř si rozsudek soudu rozhodně nevyslechl poprvé. Jeho potíže se zákonem spadají hodně hluboko do minulosti. LN přinášejí přehled jeho „kariéry“ na dráze zločinu.

Červenec 2002

Krejčíř byl zatčen v souvislosti s vyšetřováním půlmiliardového celního dluhu obchodníka s pohonnými hmotami M5.

Září 2003

Obviněn z podílu na vytunelování společnosti Technology Leasing.

18. červen 2005

Krejčíř utekl policii při domovní prohlídce ve vile v Černošicích. Policie ho předtím obvinila z pokusu vyvést peníze ze státní společnosti Čepro a z přípravy vraždy celníka.

9. září 2005

Seychelská pobočka Interpolu potvrdila, že se Krejčíř s manželkou a synem nacházejí na území Seychel, jejichž mají občanství.

Srpen 2006

Ostravský krajský soud uložil Krejčířovi 6,5 roku vězení a třímilionovou pokutu za podvod s akciemi Teplárny Otrokovice.

21. duben 2007

Na letišti v Johannesburgu zatkla Krejčíře policie; přicestoval ze Seychel pod falešnou identitou.

6. květen 2007

Krejčíř řekl, že v JAR požádal o azyl. V roce 2012 soudy žádost zamítly, Krejčíř se odvolal. Řízení nebylo ukončeno.

15. březen 2013

Krajský soud v Praze potvrdil exekuci na Krejčířův majetek kvůli pohledávce 50 milionů, kterou uplatnila firma Frymis (poškozená v kauze transakcí s akciemi Teplárny Otrokovice).

8. květen 2014

V Johannesburgu začal soud s Krejčířem a dalšími pěti osobami; obžalován z únosu, mučení a pokusu o vraždu bratra drogového kurýra, který údajně pro Krejčíře převážel pervitin.

13. červen 2014

Soud v JAR začal řešit vraždu Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho, který pro Krejčíře údajně pracoval jako vymahač dluhů. Krejčíř ho ale podle obžaloby nechal zabít.

6. únor 2015

Krejčíř a dva další muži si v JAR vyslechli obžalobu z vraždy podnikatele libanonského původu Sama Issy.

13. duben 2015

V JAR začal soudní proces s Krejčířem a dalšími sedmi lidmi obžalovanými z přípravy vražd soukromého detektiva Paula O’Sullivana a policisty Nkosany Ximby.

24. srpen 2015

Soud v Johannesburgu odsoudil Krejčíře za únos, pokus o vraždu a také za pokus o obchod s drogami. Pro Krejčíře je to první odsouzení v JAR.

27. září 2015

Jihoafrická policie oznámila, že zmařila Krejčířův pokus o útěk z vězení. Při prohlídce jeho cely se prý našla mimo jiné devítimilimetrová pistole a nůž.

27. listopad 2015

Pražský městský soud poslal Krejčíře za snahu o vytunelování Čepra a přípravu vraždy celníka na 15 let do vězení. Do tohoto trestu se započítávají i jeho dřívější odsouzení za půlmiliardový daňový únik a další zločiny, za něž byl odsouzen dříve.

28. listopad 2015

V Johannesburgu se vydražila luxusní vila na předměstí Bedfordview a venkovský dům v údolí řeky Vaal ze zabaveného Krejčířova majetku.

19. prosinec 2015

Nejvyšší soud vyhověl odvolání Krejčířovy manželky Kateřiny o vyloučení jeho vily v Černošicích u Prahy z exekuce. Stavba je na ni v současnosti psaná.

23. únor 2016

Soud v Johannesburgu poslal Krejčíře na 35 let do vězení za pokus o vraždu, za únos a za obchod s drogami.