Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jih upadá, střední Evropa posiluje

Afghánistán

  11:22

Slavná americká novinářka Anne Applebaumová říká, že EU nebyla schopná sjednotit zahraniční politiku, a proto se od ní USA odvracejí.

Americká novinářka Anne Applebaumová navrhuje, aby obě příští předsednické země Evropské unie, Maďarsko a Polsko, úzce spolupracovaly, co nového chtějí EU nabídnout. foto: © ASWČeská pozice

Příští rok budou Evropské unii předsedat dva středoevropské státy – Maďarsko a potom Polsko. To je velká šance pro náš region. Teď, když jižní část Evropy propadá, lidé se začínají zajímat o nové nápady vznikající ve střední Evropě. To si myslí americká historička a novinářka Anne Applebaumová, manželka polského ministra zahraničí Radosława Sikorského.

Applebaumová, jež v roce 2004 získala Pulitzerovu cenu, navrhuje, aby obě příští předsednické země Evropské unie úzce spolupracovaly na tom, co nového chtějí EU nabídnout.

Tři témata

„První středoevropské předsednictví EU měla Česká republika. Z různých důvodů však nebyla příliš úspěšná. Co nového by mohla střední Evropa nabídnout? Například podat ruku státům z východní části kontinentu – Bělorusku, Ukrajině a Moldavsku. To jsou místa na mapě, o nichž západní Evropa v zásadě nic neví. Pak není divu, že nemá jasný názor na Východní partnerství,“ míní Applebaumová v rozhovoru pro maďarský deník Magyar Nemzet.

Podle ní je dalším důležitým tématem energetika, zejména dodávky plynu z východu do Evropy. „Dovolíme ruským plynárenským podnikům, aby uzavřely separátní dohody s jednotlivými státy EU, nebo budeme mít společnou energetickou politiku? Tato otázka je důležitější než strategie EU na Blízkém východě. Pokud Maďarsko a Polsko zařadí mezi priority energetickou politiku, všichni jim budou naslouchat,“ radí americká novinářská hvězda.

Generace Baracka Obamy nebyla vychovaná k obdivu vůči Evropě

A za třetí, unijní předsednictví prý umožní obou zemím dokázat světu, jak zkresleně o nich informují západní média. Applebaumová uvádí standardní „příklad¨: „Hele, teď přišel pravicový maďarský ministr zahraničí! Jak to, že na sobě nemá hákový kříž?“ Podle ní Maďarsko i Polsko mohou předsednictví EU využít ke zlepšení špatného image na Západě.

EU jde špatnou cestou

Ke vztahům USA a EU Applebaumová říká, že Spojené státy americké se začínají odvracet od Evropy. „Jako by USA nezajímal osud Evropy. Důvodem nejspíš je, že se EU nepodařilo vytvořit politickou jednotu, nemá srovnatelnou vojenskou sílu s USA a nechová se jako ucelený hospodářský blok. Ochlazení vztahů však má i generační důvody. Baracka Obamu s Evropou spojuje málo věcí. Jeho generace už nebyla vychována k tomu, aby obdivovala evropskou kulturu,“ tvrdí Applebaumová. A pokračuje: „EU jde špatnou cestou. Příliš času a energie věnuje nedůležitým otázkám, například nařízením, jak mají řadoví občané vyrábět jitrnice. Evropští decision makeři chtějí zasahovat do každodenního života lidí, a potom nezbývá čas na vytvoření společné energetické politiky. Evropa mohla v zahraniční politice dosáhnout mnohem víc.“ Dle ní nejde o to, že USA nemají k EU větší důvěru. „Amerika nemá čas čekat, až se domluví 25 států. Je-li třeba rychlého rozhodnutí v otázce Afghánistánu, není čas obvolávat šéfy všech zemí,“ říká.

Jakou strategii by měla Evropa zaujmout vůči Indii a Číně? „EU by byla úspěšnější, kdyby vystupovala jako jeden obchodní blok. Ráda bych zdůraznila, že Indie a Čína jsou dvě velice rozdílné země. Indie je demokratická země orientovaná na Západ, především na USA. To znamená, že se nikdy nepostaví do cesty EU či USA. Čína je jiný příběh. Ani dnes nic netušíme o jejích zahraničně-politických ambicích. V geopolitice dnes nejde o to, že by význam Západu klesal, ale spíše ostatní části světa směřují nahoru,“ konstatuje Anne Applebaumová.

Anne Appelbaumová

Narodila se v roce 1964 ve Washingtonu. Vystudovala Yale University a London School of Economics. Jako stážistka pracovala v Evropě a věnovala se zejména Sovětskému svazu a protikomunistickým aktivitám ve střední a východní Evropě. V letech 1988 až 1991 byla zpravodajkou britského týdeníku The Economist ve Varšavě. Její články vycházely i v denících The Guardian, International Herald Tribune, The Daily Telegraph, The Wall Street Journal a dalších. Byla zástupkyní šéfredaktora britského politického týdeníku The Spectator a od roku 2002 členkou vedení deníku The Washington Post. Její činnost byla v roce 2004 oceněna Pulitzerovou cenou. Je manželkou polského ministra zahraničí Radosława Sikorského. Mají dvě děti a žijí ve Varšavě.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.