Lidovky.cz

Jeroným Tejc chce do vedení ČSSD. Milan Chovanec také

  10:00
Nejzajímavějším soubojem volebního sjezdu ČSSD příští rok v březnu bude opět klání o druhý nejvyšší stranický post – takzvaného statutárního místopředsedu. Podobně jako na jaře 2015 vyzve ministra vnitra Milana Chovance Jeroným Tejc.

Premiér Bohuslav Sobotka s ministrem vnitra Milanem Chovancem foto: ČTK

Historie se opakuje. Nejzajímavějším soubojem volebního sjezdu ČSSD příští rok v březnu bude opět klání o druhý nejvyšší stranický post – takzvaného statutárního místopředsedu. Podobně jako na jaře 2015 vyzve ministra vnitra Milana Chovance Jeroným Tejc. Sociální demokracie se za uplynulé dva roky v kontextu podzimních volebních proher a nižších předvolebních preferencí vnitrostranicky proměnila. Díky tomu má Tejc větší šanci na úspěch než před dvěma lety.

Aby Tejc uspěl, potřebuje získat co nejvíce okresních delegátů. Okresy jsou co do vysílání delegátů na sjezd mnohem silnější než krajské konference, jejichž delegáti plní spíše symbolickou úlohu. Chovancovi se zatím podařilo získat nominaci od čtyř regionů, Tejc zase uspěl v člensky početných okresech – Brně a Ostravě. Výhodou Chovance je, že o jeho zvolení usiluje šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Naopak výhodou pro Tejce je skutečnost, že předseda strany to má s vyjednáváním podpory obtížnější než před dvěma lety.

Řada krajů – Moravskoslezský, Jihomoravský, Olomoucký, Ústecký či Liberecký – je zejména po neúspěšných podzimních volbách v rozvratu. Regionální lídři oslabili a nedokážou zajistit podporu regionu jako celku. Může se tedy stát, že podporu krajské konference získá Chovanec, ale více delegátů v daném kraji od okresních organizací obdrží Tejc.

Okresní přebor

Navzdory prohře v podzimních volbách a padajícím preferencím (v rozmezí 14 až 22,5 procenta) by se mohlo zdát, že blížící se březnový sjezd hlavní vládní strany bude nudný. Dle dosavadních regionálních konferencí ze Zlínského, Karlovarského, Královéhradeckého a Pardubického kraje se nominace do vedení ČSSD od jejího dosavadního obsazení skoro vůbec neliší – v čele má zůstat duo Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec. Jediným nominačním nováčkem je poslanec a populární náchodský starosta Jan Birke.

Pokud chce šéf ústavně-právního výboru ve sněmovně Jeroným Tejc na sjezdu ČSSD uspět, potřebuje získat podporu v početně silných okresech a dostatečně efektivně využít roztříštěnosti v jednotlivých regionech

Realita a stranický život jsou však komplikovanější. Sobotkův kritik Jeroným Tejc zatím podporu krajské organizace nezískal. Bez šance ale není, stačí mu získat podporu okresů. A to se mu daří. Šéf ústavně-právního výboru ve sněmovně by rád na sjezdu uzmul Chovancovi post muže č. 2 ve straně. Pokud chce uspět, potřebuje získat podporu v početně silných okresech a dostatečně efektivně využít roztříštěnosti v jednotlivých regionech.

Podobně jako na posledním sjezdu v roce 2015 by na březnový volební sněm mělo dorazit okolo 750 delegátů. Zhruba 150 z nich vyšle ústřední výkonný výbor, další vzejdou z okresních a krajských konferencí. Z hlediska početní síly jsou rozhodující nominace z okresů, krajská podpora je považována spíše za symbolickou. O delegátech a nominacích na posty ve vedení strany nejdřív rozhodují okresní konference, až po nich dovolí zbytek delegátů krajská konference.

Nejdůležitější zápas

Chovanec dosud získal čtyři krajské nominace, jeho vyzyvatel žádnou. Tejc však dostal podporu od organizací v okresech Brno-město a Ostrava, jež na sjezd pošlou srovnatelně či spíše více delegátů než zmiňované čtyři kraje dohromady. Pro příklad: jen za organizaci Brno-město může jet na sjezd okolo 20 delegátů, naopak jihomoravská krajská konference dovolí mezi 10 až 15 delegáty. Bude se tedy hrát o každý okres a bude důležité, jakou strategii lobbování za svou podporu zvolí. Nejdůležitější zápas Tejce a Chovance se povede na územích, jež na sjezd vyšlou nejvíce delegátů.

Nejdůležitější zápas Tejce a Chovance se povede na územích, jež na sjezd vyšlou nejvíce delegátů. Jde o jižní a severní Moravu, střední Čechy, ústecký region a Prahu.

Jde o jižní a severní Moravu, střední Čechy, ústecký region a Prahu. Chovanec se může spolehnout na pražskou a středočeskou ČSSD, které jsou v držení prosobotkovských spojenců – ať už Miroslava Pocheho, Karla Březiny, či středočeského poslance Richarda Dolejše. Komplikovanější situaci bude mít ministr vnitra na Moravě. Jihomoravští i moravskoslezští sociální demokraté v říjnových krajských volbách propadli, což dané stranické organizace rozhádalo a vedlo k vytvoření různých skupinek. V praxi to znamená ztrátu hlasovací disciplíny.

Ještě na minulém sjezdu Sobotkovi a spol. přitom stačilo, že se dohodli na podpoře s hlavní postavou severní Moravy hejtmanem Miroslavem Novákem. Premiérův spojenec dokázal na sjezd přivést balík delegátů. Novák však ve volbách pohořel a moravskoslezskou organizaci postihla jistá „anarchie“. Tejcovým spojencem se podle vnitrostranických kuloárů stal tamní poslanec Adam Rykala, který pomáhal s hledáním podpory v Ostravě.

Pro ukázku, nakolik nepřehledná je nyní situace v ČSSD, poslouží fakt, že se Chovancovi podařilo získat podporu v sousedním Frýdku-Místku. Podobně chaotická je ústecká „buňka“ ČSSD, která je již několik let v rozvratu. „Strašně se to tady mydlí,“ komentoval zdroj LN pod příslibem anonymity ústecké poměry. V severočeském regionu svádí souboj chomutovské křídlo bývalé hejtmanky Jany Vaňhové s táborem vlivného lounského funkcionáře Jana Růžka, Martina Kliky či Kamila Havelky. Prvně jmenovaná skupina podpoří spíše Tejce, ta druhá Chovance.

Sobotkovo zastání

Faktem, který posiluje ministra vnitra, je Sobotkovo zastání. Předseda ČSSD si přeje, aby mu Chovanec i po březnovém sjezdu kryl záda coby stranická dvojka. U části straníků by mohla převládnout obava, že se bude opakovat situace ze sjezdu 2013, kdy delegáti statutárním místopředsedou zvolili Sobotkova hlavního rivala Michala Haška, což o půl roku později vedlo k lánskému puči.

Faktem, který posiluje ministra vnitra, je Sobotkovo zastání. Předseda ČSSD si přeje, aby mu Chovanec i po březnovém sjezdu kryl záda coby stranická dvojka.

Jít proti Chovancovi by zároveň znamenalo nesouhlasit se svým stranickým šéfem. Takový krok by se „kverulantům“ nemusel vyplatit, neboť poslední aktualizace stanov centralizovala moc ve straně. Politické grémium, tedy nejvyšší vedení ČSSD, má totiž možnost zasáhnout do kandidátních listin pro sněmovní, krajské či senátní volby. „Předsednictvo ČSSD může ze závažných důvodů na návrh politického grémia, ústřední kontrolní komise či příslušného krajského výkonného výboru kteréhokoliv z kandidátů z kandidátní listiny vyškrtnout,“ píše se ve volebním řádu ČSSD.

Tejcovi zase hraje do karet, že sjezdové volby probíhají tajně. Znalci vnitrostranických poměrů míní, že okresní a krajské nominace v současnosti nemusejí příliš znamenat. „Ve většině krajů je to plichta. Na sjezdu bude záležet na projevech,“ soudí nejmenovaný vysoce postavený sociální demokrat z Ostravy. Chovanec s Tejcem se o post oranžového muže č. 2 střetli už na sjezdu 2015. Rozhodlo se až ve druhém kole. Pro Tejce hlasoval nečekaně vysoký počet delegátů (celkem 253 hlasů, Chovanec měl 433).

Boj o post místopředsedy v ČSSD

Klíčové kraje pro sjezd

  • Moravskoslezský kraj
  • Jihomoravský kraj
  • Středočeský kraj
  • Ústecký kraj

Krajské konference, které do této chvíle podpořily na postu statutárního místopředsedy Milana Chovance

  • Karlovarský kraj
  • Zlínský kraj
  • Královéhradecký kraj
  • Pardubický kraj

Podpora, kterou zatím vybojoval Jeroným Tejc

  • Okresní konference Ostrava
  • Okresní konference Brno-město
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.