Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jens Voigt: „Profi cyklistika je dnes čistá.“

Tour de France

  5:58

Německý matador profesionální cyklistiky Jens Voigt o organizovaném dopingu v cyklistice v životě neslyšel a sám prý nikdy nedopoval.

Jens Voigt v minulém týdnu prohlásil v rozhovoru pro německý server welt.de, že aféra Lance Armstronga diskredituje mladé cyklisty a vůbec znevěrohodňuje tento profesionální sport. A – co je jádrem Voigtova vyjádření – že je to nespravedlivé.

Voigt je 41letý německý matador profesionální cyklistiky. Závodil ve společném týmu například s Janem Ullrichem, později v CSC jezdíval s Tylerem Hamiltonem, jmenujeme-li jen ta nejznámější jména usvědčená z dopingu. A jezdí dodnes.

Voigtův rozhovor je zajímavý ve dvou směrech. Tvrdí, že:

  • doping je minulostí, že když se mluví o dopingu, tak se vždy zmiňuje doba mezi kauzou stáje Festina (1998) a kauzou kolem španělského lékaře Eufemiana Fuentese (2006): „Je to šest let stará věc, není to něco, co způsobili současní jezdci. (…) Jezdci, kteří vypovídali proti Lanci Armstrongovi uváděli ve svých výsleších, že potom s dopingem přestali. Od té doby jezdí čistí. To je přece indicie pro to, že se situace lepší…“
  • o dopingu jezdců nic neslyšel, on sám nikdy nedopoval, a pokud někteří jezdci dopovali, pak na své vlastní triko: „Ale podívejte se, vy přece také sedíte v kanceláři s deseti, možná dvaceti kolegy. Každý den osm hodin. Když jdou večer domů, víte, co dělají? Dívají se na televizi? Sportují? Nebo fetují a kouří marihuanu? Platí poplatky za rozhlas a televizi a své daně? (…) Kdo dělá něco zakázaného, nemluví o tom.“

Obě Voigtova tvrzení jsou ale dost sporné. Doping v cyklistice neskončil v roce 2006 a nezačal rokem 1998. Například Bjarne Riis, vítěz Tour de France z roku 1996, přiznal, že dopoval. Usvědčen z dopingu byl Alberto Contador, sběratel vavřínů po Armstrongovi. Letos byl na Tour de France pozitivně testován Fränk Schleck.

Pomocí zpráv, které pronikly do veřejného prostoru, lze zpochybnit i druhé Voigtovo tvrzení. USADA (Americká antidopingová agentura) ve své zprávě zveřejnila, že doping ve stáji US Postal byl samotnou stájí organizován. Nejednalo se o soukromé záležitosti konkrétních jezdců, kteří po „pracovní době“ brali EPO.

Navíc na rozhovor Jense Voigta zareagoval Tyler Hamilton (jeho bývalý spolujezdec), muž, jenž sám dopoval a který výrazně napomohl rozpletení dopingové sítě v US Postal. Ten Voigta obvinil ze lži. „Musíš být slepý, když nechceš ve tvé patnáctileté kariéře nic slyšet a vědět o dopingu.“ A přidává, že si je jist tím, že dopoval i Voigt, byť nemá žádný důkaz.

Profesionální cyklistika je tak jen čím dál tím více na lopatkách. I kdyby současní lídři profi pelotonu byli krystalicky čistí, valná část veřejnosti tomu věřit nebude. A bude mít pádné důvody.  

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč