Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jen umést klimatickou cestičku

Evropa

  11:09

Po krachu konference v Kodani má summit v Cancúnu připravit pole pro přijetí klimatické dohody napřesrok v Johannesburgu

Klimatická konference v mexickém letovisku Cancún, která začala 29. listopadu, může rozhodnout o budoucnosti planety Země. foto: © ReutersČeská pozice

Kdyby odvážlivci z Greenpeace nevyšplhali na ropnou plošinu Centenario v Mexickém zálivu, aby na ni vyvěsili výzvu proti hlubokomořské těžbě ropy, svět by si možná ani nevšimnul, že v mexickém Cancúnu začal 29. listopadu klimatický summit. Samo jednání ještě dramatické není. Mají ho v rukou vyjednávači a experti, kteří ve změti protichůdných zájmů připravují průchodnost dohod, které budou přijímány politickou reprezentací v druhém týdnu (summit končí 10. prosince). Nejvyššími autoritami budou ministři životního prostředí na samý závěr konference.

Diagnóza stavu klimatu nemůže být vážnější. I ty nejdramatičtější odhady přirůstání průměrné teploty byly překonány. Ještě nikdy za celou dobu lidského měření nebyl přírůstek průměrné teploty tak rychlý. Diagnózu vypracovala skupina vědců už pro loňský supersummit v Kodani. Jenže žádný z politiků se jí veřejně nezabýval. Krach kodaňského jednání a pozdější pokusy znevěrohodnit některé klíčové osobnosti z třítisícihlavého vědeckého panelu odsunuly diagnózu na celý rok do pozadí veřejného zájmu. Kdo by četl závěry proradných vědců?

Šest různých univerzitních komisí prověřovalo, zda se autoři nevybíravých a místy nactiutrhačných e-mailů, které jim byly odcizeny a vzápětí zveřejněny, provinili proti zásadám vědy. Ani jeden z týmů nedospěl k závěru, že by klimatologové cokoli falšovali nebo se v něčem vážně mýlili. Základní vědecký konsenzus, že lidstvo přispívá změně klimatu, nebyl zpochybněn.

Splní bohatí sliby?

Úspěch nebo pád summitu v Cancúnu bude záviset především na tom, jak se krizí vysílené vyspělé země postaví ke svému kodaňskému závazku financovat opatření na ochranu klimatu a na adaptace v rozvojových zemích. Globální dohodu se v Kodani sice vyjednat nepodařilo, ale finanční závazek v přijaté Kodaňské dohodě je z hlediska dárcovských států opravdu mastný. Na startovní rozjezd adaptačních opatření a na rozvoj nízkouhlíkové ekonomiky přislíbily bohaté státy do konce roku 2012 přispět 30 miliardami dolarů. Postupně by se tato pomoc měla do roku 2020 navyšovat až na 100 miliard dolarů ročně.

Podmínkou je, že to budou „nové a dodatečné zdroje“. Největší potíž je v tom, že není dostatečně jasně stanoveno, jak se o tento úradek bohaté státy podělí, ani to, jak bude vzniklý fond označovaný jako FSF (z anglického Fast Start Finance) potřebným státům rozdělován. U donátorských států se už projevily tendence pokrýt nový slib starými závazky na rozvojovou spolupráci. Rozvojové země by nejenže nedostávaly žádné prostředky navíc, ale ty, které už na základě předchozích smluv mají jisté, by musely přesunout z financování svých potřeb na financování adaptačních opatření.

Loni v Kodani bohaté státy přislíbily do konce roku 2012 přispět na ochranu klimatu v rozvojových zemích 30 miliardami dolarů

Tak se ke své nové povinnosti už v prvním roce postavila i Česká republika. Dvanáct milionů eur zaslaných na fond FSF pochází z dříve plánovaného rozpočtu na rozvojovou spolupráci. Stejně filištínsky jednala i většina evropských států. Z ročního příspěvku 2,4 miliardy eur pochází jen malá část z nových zdrojů. Našly se i státy, které do pomoci započítaly i půjčky. Takovými kroky je zpochybňována nejen nová, ale i původní rozvojová pomoc, jež má z dřívějšího rozhodnutí EU činit 0,56 procenta HDP v zemích původní evropské patnáctky a 0,17 procenta HDP v nových členských státech.

V obhajobě svých zájmů nezůstanou nejchudší země planety samy. Paralelně se summitem se budou scházet i nevládní ekologické organizace z celého světa, které mají ke globální úmluvě mnohem blíž než vládní delegace hájící nejrůznější a často i protichůdné národní zájmy. Nejvýznamnější české nevládní ekologické organizace vytvořily před summitem Klimatickou koalici, která adresovala oficiální české delegaci žádost o aktivní přístup k řešení popisovaného problému. Příspěvky do fondu FSF by měly být vskutku nové, nad rámec dosavadní pomoci. A měly by nejméně z 50 procent sloužit chudým partnerům na posílení adaptace na růst průměrné teploty. A hlavně aby se s těmi adaptačními opatřeními už konečně začalo.

Další informace o klimatických summitech: V Babylonu se zřejmě domluvili snáze

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!