Lidovky.cz

Jen počkej Gazprome! Na norský plyn…

USA

  12:49

Norové dosáhli rekordu ve vývozu suroviny do Evropské unie a dotahují se na zatím dominantní Rusy.

Norsko vytlačuje Rusy z evropského trhu s plynem. Toto tvrzení je sice přehnané, ale paradoxně nepochází od ruských nepřátel. Jde o jeden z titulků ruského televizního kanálu RT, který vysílá v angličtině.

Faktem je, že Norové loni dosáhli rekordu – jejich vývoz plynu do Evropské unie narostl o 16 procent a překročil magickou hranici 100 miliard metrů krychlových. A Norové už vyvážejí zhruba stejně jako dosud dominantní Rusové.

Situace je zajímavá i z českého hlediska. Tuzemská společnost RWE Transgas má uzavřené kontrakty jak s Gazpromem, tak s norským Statoilem. V prvním případě do roku 2035, ve druhém do roku 2017. S Gazpromem ovšem vede mateřská německá RWE arbitráž – kvůli vysokým cenám dodávek ruského plynu na český trh.

Norové podle všeho dokážou nejen zvyšovat těžbu, ale i se flexibilněji dohadovat se zákazníky. Českého trhu se to zatím zřejmě netýká, ale v případě německého klienta Wintershall se loni ukázalo, že Norové jsou ochotní i ve střednědobém desetiletém kontraktu vycházet ze spotových (momentálních) cen plynu na burze a velkoobchodních trzích.

Rusové zatím v dlouhodobých kontraktech jakoukoliv vazbu cen plynu na spotový trh odmítají, i když jsou ochotní výběrově poskytovat slevy. Hodlají spíše zachovávat vazbu na ceny ropy. V době relativního boomu dodávek plynu z různých oblastí to může být riskantní strategie.

Arbitráž s RWE, která napadá ceny Gazpromu pro český trh, by měla už letos ukázat, zda Rusové svou pozici ustojí

Ceny plynu podle Gazpromu přestávají být konkurenceschopné. A arbitráž s RWE, která napadá právě tento způsob cenotvorby Gazpromu, by už letos měla ukázat, zda Rusové svou pozici ustojí.

Realističtí Norové

Ruské argumentaci nelze upřít určitou logiku. Dlouhodobé kontrakty přinášejí větší jistotu, nikdo nemůže být stoprocentně přesvědčen, že suroviny na spotových trzích bude pořád dost. Gazprom navíc potřebuje peníze na investice do nových nalezišť i přepravních cest.

Norové na druhé straně vycházejí z reality. Jak říká Erik Johnsen, šéf sekce plynu a infrastruktury z norského ministerstva ropného průmyslu a energetiky, je nutné respektovat změnu situace na trhu, který se zkrátka řídí poptávkou a nabídkou.

Norská strategie každopádně vychází z toho, že bude možné vývoz dál posilovat – včetně zkapalněného zemního plynu, a export do Evropy každopádně udržovat nad onou hranicí 100 miliard kubíků. Nástup nové konkurence příliš neočekávají. „Norové nevěří břidlicovému plynu. Nepředpokládají, že by mohl v Evropě zaznamenat takový boom jako v USA,“ říká zástupce českého velvyslance v Oslu Jan Buben.

Norové nevěří břidlicovému plynu. Nepředpokládají, že by mohl v Evropě zaznamenat takový boom jako v USA.

Česko: Změna za pět let?

Uvidíme, jak by se to projevilo během případných jednání o dodávkách norského plynu do Česka po roce 2017. Faktem je, že Statoil zatím dodává zhruba třetinu toho co Gazprom, i když to neznamená, že do tuzemska skutečně fyzicky dorazí přímo surovina ze skandinávské země – vzhledem k různým swapům, výměnným operacím mezi plynárenskými společnostmi.

Situace na českém trhu se výrazně mění, plyn se už dováží také ze zahraničních spotových trhů. Nynější poměr mezi dlouhodobými dodávkami Gazpromu a Statoilu nicméně ještě pět let vydrží. Mluvčí skupiny RWE v Česku Martin Chalupský potvrzuje, že objem dodávek z Ruska i Norska zatím zůstane zachován. „V arbitráži s Gazpromexportem řešíme výhradně nové nastavení ceny pro dodávky od tohoto dodavatele,“ dodává Chalupský.

Jenže už dnes se z hlediska celé Evropy i Česka rozhoduje o vzdálenější budoucnosti. Je tedy Gazprom v pěkné bryndě? Minimálně řeší citlivý problém. Tím spíše, že kromě norské hrozby přichází i „vnitřní“ ze samotného Ruska. Premiér Dmitrij Medveděv na ekonomickém fóru v Davosu zopakoval, že Gazprom může přijít o svůj vývozní monopol.

Rusové by ovšem byli blázni, kdyby nechali Gazprom „padnout“. Spíše je možné konstatovat, že mezi dodavateli suroviny pro Evropu vzniká silný tandem Rusko-Norsko. I to je nicméně záruka diverzifikace.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.