Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jen klid, pád eura ani Evropy nehrozí

Evropa

  12:07

Evropští činitelé mají dle ekonoma Pavla Kohouta mentalitu čínských mandarínů – nechtějí ztratit tvář. Vstup Řecka do eurozóny byl omyl.

Je naprosto nepředstavitelné, aby naštvané Německo opustilo euro a zavedlo novou markuSe svými názory na budoucnost Řecka, eura a vůbec celé Evropské unie se dnes se čtenáři serveru ihned.cz podělil ekonom Pavel Kohout. Napojení Řecka, jehož šance na státní bankrot odhaduje ratingová agentura na 50 procent, na penězovod Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu považuje jen za prodlužování agónie.

Současná krize zadluženosti země nemá podle Kohouta žádné dobré řešení a radikální řez by byl lepší než zdlouhavé umírání za bílého dne. „Z historie známe řadu případů finančních krizí. Nikdy, v žádném případě, nepomohlo to, co se nyní provádí s Řeckem,“ uvedl.

Finanční krize těchto rozměrů je řešitelná a v minulosti se již podařilo uspokojivě zvládnout i problémy „větší o desítkový řád“, upozornil ekonom. „Když si spočteme rizikovou expozici celé Evropy vůči Řecku, zjistíme, že v nejhorším případě by šlo o jedno až dvě procenta HDP Německa a Francie,“ doplnil.

Zodpovědní politici si však nechtějí přiznat, že vstup Řecka do eurozóny byl omyl. „Evropští činitelé mají trochu mentalitu čínských mandarínů, pro které největší utrpení a ponížení je ztratit tvář. Proto je tak ukrutně obtížné připustit vlastní chybu,“ tvrdí Kohout.

Obavy, že by se Evropa rozpadla, nejsou dle něj namístě, ani euro není ohroženo. „Je totiž naprosto nepředstavitelné, aby naštvané Německo euro opustilo a zavedlo novou marku. Tím by došlo k přecenění všech zahraničních eurových dluhopisů v německých bankách směrem dolů a v Německu by okamžitě nastala bankovní krize,“ argumentuje.

Záludné CDS

Každý problém způsobený lidmi je i lidmi řešitelnýPavel Kohout zároveň připustil, že zoufalá snaha Evropské centrální banky držet Řecko nad vodou může pramenit z toho, že „ví něco víc než zbytek světa“. Úskalí by mohlo spočívat v existenci velkého množství takzvaných credit default swaps (CDS) k řeckým dluhopisům. Jde o jakési pojištění proti riziku jejich nesplácení. V případě, že by restrukturalizace řeckého dluhu byla oficiálně označena za „kreditní událost“, tedy bankrot, mohlo by to znamenat spuštění kontraktů typu CDS. „To je možná ta očekávaná hrozba systémového rizika pro celoevropský bankovní systém,“ domnívá se ekonom. Vzpomenul přitom, jakou destruktivní roli sehrály CDS za nedávné globální finanční krize.

I když se podle Kohouta Evropa vcelku smířila s tím, že Řecko je ztracený případ, neuškodí trocha optimismu na závěr: „Každý problém způsobený lidmi je i lidmi řešitelný.“

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...