Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jen dočasná hibernace ekotendru

  20:40

Nevěřte, že Miroslav Kalousek se svou superzakázkou na likvidaci ekologických zátěží kapituloval. Při první příležitosti Golema oživí.

The eco-tender would contact a single company to clean up all toxic Czech sites foto: ČTKČeská pozice

Ministr financí Miroslav Kalousek jenom udělal úkrok, aby vzal vítr z plachet premiéru Petru Nečasovi, který v tomto jalovém čase, kdy se o ničem kolem tendru nedá rozhodovat, rozpor rozdmýchával. Oběma politikům je po poradách s právníky zřejmé, že jediný čas, kdy lze od tendru se zdravou kůží odstoupit, je po otevření obálek. A to bude kvůli neuzavřeným řízením Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kdovíkdy.

Otvírat obálky přísluší zadavateli zakázky, jímž je za stát ministerstvo financí. A tak první, kdo dostane nabídky do ruky, bude Kalousek. Kdo si myslí, že je otec ekotendru nebude číst a na základě nějakých zákulisních politických dohod navrhne se zavázanýma očima vládě zrušení výběrového řízení, je blouznivec. Kalousek totiž ve stejnou chvíli, kdy projevil jakous takous ochotu ekotendr „odpískat“, stejným novinářům z MF Dnes řekl: „Je potřeba seznámit se s nabídkami a naprosto chladnokrevně si říci, zda leží, nebo neleží na stole nabídka, která dává záruku, že to bude lepší, rychlejší a především levnější než současný systém.“

Naporcovat supertendr? Nevěřte ani Nečasovi!

První, kdo dostane nabídky do ruky, bude KalousekKritéria pro to, co bude lepší, rychlejší a levnější jsou předmětem sporů od chvíle, kdy byl návrh na vyhlášení superzakázky zveřejněn, a žádný zlatý grál, který by to rozhodl, jistě nebude nalezen. Konečný verdikt musí padnout do devadesáti dnů od rozlomení pečetí. Ministr Kalousek navrhne řešení, o němž bude hlasovat vláda. Premiér Nečas se nechal slyšet, že kdyby měl ekotendr projít, podá demisi.

Diskuse o korupční zneužitelnosti superzakázky se táhnou už třetí rok a premiérův postoj zprvu působil sympaticky a zásadově. Zajisté by měl i značnou veřejnou podporu, kdyby Nečas sám sebe nezpochybnil postojem ke korupční aféře Pavla Drobila na ministerstvu životního prostředí. Když Martin Knetig, Drobilova pravá ruka, na sebe vyzvonil, jakými „loupežemi za bílého dne“ hodlal získávat peníze na podporu svého šéfa a své strany (ODS), Nečas selhal. Nejenže se od popisované činnosti nedistancoval, ale zamířil svůj hněv na Libora Michálka, který Knetigovo doznání nahrál. Kompromitovaný Drobil sice pod veřejným tlakem opustil ministerský post, ale ve stranické hierarchii nepochopitelně dál patří k Nečasovým oporám.

Je to smutné, ale ani premiéru Nečasovi nelze věřit. Rozřezání ekotendru na segmenty, které prosazuje, může být jen zástěrkou pro změnu finančních toků. K zakázkám se dostanou jiné firmy než v ekotendru. A když stejné, tak za přiklepnutou zakázku budou vděčné jiné straně. Ne náhodou měl vhodné segmenty připravit Pavel Drobil. Kalouskovi by tak vyrazil z ruky jeho vlastní zbraň.

Nejschůdnějším řešením stále zůstávají výběrová řízení na každou jednotlivou zakázku. O výběru dodavatelů nebudou rozhodovat politici, ale úředníci. A kdyby se i oni dopouštěli korupce, na ně si Policie ČR troufne. Podaří-li se novému ministrovi Tomáši Chalupovi očistit ministerstvo od Drobilových naplavenin, pak by výběr měl probíhat na odborné půdě. A ministerstvo financí ať kontroluje finanční toky, aby neměly tendenci prosáknout do nějakého jiného tunelu.

Zamrzlé konsorcium

Rozřezání ekotendru na segmenty, které Nečas prosazuje, může být jen zástěrkou pro změnu finančních toků Supertendr stojí, protože se čeká na rozhodnutí předsedy ÚOHS Petra Rafaje o konsorciu PPF, které ze soutěže vyřadilo ministerstvo financí. To je další politikum v supertendru. Naposledy PPF napadla posudky soudních znalců. ÚOHS momentálně na základě studií, které si nechal vypracovat, posuzuje podaná dovolání.

Kdyby nastal málo pravděpodobný vývoj a konsorcium by prošlo jako čtvrtý soutěžící, leccos by se změnilo. Určitě by se prodloužila doba do otvírání obálek o dalších 120 dnů, které by konsorcium potřebovalo k nastudování zadávací dokumentace. A zřejmě by se poněkud zmírnil i odstup Petra Nečase od ekotendru.

Z čeho se to zaplatí

Likvidace starých ekologických zátěží není financována ze státního rozpočtu, ale z peněz za privatizaci daných podniků. Ty už jsou však dávno rozfofrovány, a tak se bude platit z výtěžku dalších privatizací. Čím déle se řešení odkládalo, tím méně zdrojů privatizace se nabízí. Smlouva ekotendru je nastavena tak, že by se peníze měly vyplácet smluvnímu partnerovi jednou v roce, a to za dokončené asanace zátěží. Každý rok sedm miliard. Co by bylo hotové navíc, to by se doplatilo další rok.

Pro stát by však mohl být bolestný opačný aspekt, když se těch sedm miliard v pokladně nenajde. Mohlo by to třeba vést k tlakům na nějakou unáhlenou privatizaci, která není v plánu.