Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jednou a dost. Vnitro plánuje nová víza

  9:36
Ministerstvo vnitra chce zvát vybrané cizince na speciální víza s definitivou. Gastarbeitři je dostanou jen jednou a budou platná jen jeden rok. Nebude je možné prodlužovat, změnit ani požádat o jiné pobytové oprávnění. Stejně tak nebude možné přizvat do Česka rodinné příslušníky. Velký zájem o práci u nás mají Ukrajinci nebo Rusové.
Vízová povinnost. Ilustrační foto.

Vízová povinnost. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Když tehdejší západní Německo před více než půl stoletím řešilo akutní nedostatek zaměstnanců v některých profesích, zvolilo nakonec cestu speciálních víz pro gastarbeitry. Vláda určila počet migrantů, zemi jejich původu a profesi, kde budou působit. Zájemci pak na základě takového pozvání dostali časově omezené vízum.

Stejně chce teď postupovat také Česko, kde chybí řádově desítky tisíc míst především v profesích s nižší kvalifikací. Gastarbeitry chce stát lákat na nová, zrychlená víza. Takzvané mimořádné pracovní vízum by měla umožnit novela zákona o pobytu cizinců, která ve sněmovně míří do druhého čtení.

„Vláda bude moci v reakci na situaci na trhu práce nařízením dočasně aktivovat vydávání těchto víz. Nařízení vlády tak umožní flexibilně reagovat na situaci na trhu práce,“ argumentuje ministerstvo vnitra, které novelu předkládá. Speciální vízový režim bude možné spustit i zastavit podle potřeby. Otevření dveří do Česka má ale háček. Je postavené na principu „jednou a dost“. Vízum bude platné jen jeden rok, nebude ho možné prodloužit, změnit ani požádat o jiné pobytové oprávnění. Stejně tak nebude možné přizvat do Česka rodinné příslušníky.

„Vízum po roce vyprší a jeho držitelé by tak měli z Česka odjet. Lze ale předpokládat, že mnoho migrantů tu přesto bude chtít zůstat dál, a to i za cenu, že budou v Česku nelegálně.“

Vnitro argumentuje tím, že víza s definitivou zajistí dostatečnou pružnost, po níž zaměstnavatelé volají. A podobně to vidí i samotné firmy. „Vláda tak může reagovat na aktuální situaci na trhu práce,“ říká Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory ČR.

Nová víza s restrikcemi se ale nelíbí některým odborníkům, kteří se cizinci na trhu práce dlouhodobě zabývají. „Vízum po roce vyprší a jeho držitelé by tak měli z Česka odjet. Lze ale předpokládat, že mnoho migrantů tu přesto bude chtít zůstat dál, a to i za cenu, že budou v Česku nelegálně,“ argumentuje ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.

Faktem je, že mimořádná pracovní víza nezapadají do celkové představy, kterou má stát o působení cizinců u nás. Stejná novela, jež „zvací“ víza pro gastarbeitry zavádí, totiž předpokládá, že migranti by u nás měli absolvovat povinný integrační kurz.

Jenže v případě gastarbeitrů, jimž vnitro předem omezí délku pobytu, nic takového fungovat nebude. „Když vám jako cizinci úřady určí, že za rok ze země zase musíte odjet, nebudete se chtít naučit jazyk, nebudete mít motivaci se někam integrovat,“ namítá Faltová.

Zájem mají Ukrajinci, Rusové či Vietnamci

U mimořádných víz, které vnitro plánuje, navíc není úplně jisté, pro jaké cizince bude nakonec určeno. Zdaleka největší zájem o práci u nás mají z mimounijních národů tradičně Ukrajinci, jichž u nás žije 127 tisíc. Pro ně ale už jeden speciální postup při vydávání víz od předloňského roku funguje. V rámci takzvaného „režimu Ukrajina“ je možné předem párovat zájem zaměstnavatelů s uchazeči o práci v Česku, kteří žijí na Ukrajině. Firmy si tak mohou vybírat ze zásobníku ukrajinských zájemců.

Zájem o takto zrychlené povolení k práci a pobytu v jednom je obrovský. Letošní roční kvóta byla v květnu navýšena z 10 tisíc na 19 600 Ukrajinců. To je ovšem dvakrát více, než kolik stihli úředníci české ambasády na Ukrajině nabrat žádostí o povolení k dlouhodobému pobytu za celý loňský rok.

Zdaleka největší zájem o práci u nás mají z mimounijních národů tradičně Ukrajinci, jichž u nás žije 127 tisíc. Pro ně ale už jeden speciální postup při vydávání víz od předloňského roku funguje.

Na náročnou administrativu přitom nejsou sami, část agendy vyřizování zaměstnanecké karty ve Lvově přebrala najatá agentura, kterou provozuje firma VFS Global, největší světový hráč s vízovými centry.

Velký zájem o práci u nás mají také třeba Rusové nebo Vietnamci. Stát k nim ale přistupuje různě. Zatímco v Moskvě se k termínu podání žádosti o pracovní vízum stačí objednat prostřednictvím e-mailu, v Hanoji takový postup nestačí.

Kvůli tomu, že je konzulární úsek českého velvyslanectví ve Vietnamu zavalen žadateli, vyřizuje jen čtyřicet žádostí týdně. O rezervaci termínu osobního pohovoru na ambasádě, bez něhož žádost podat nelze, je však stále enormní zájem a termíny na celý měsíc dopředu bývají zaplněné během několika málo minut.

Od letošního léta je navíc zcela zastaven příjem žádostí o pracovní nebo podnikatelská víza. Oficiálně se tak Vietnamci do Česka dostanou jako turisté, rodinní příslušníci nebo studenti či vědci.

Ukrajina vede

České zastupitelské úřady v loňském roce přijaly celkem 20 973 žádostí o dlouhodobý pobyt, 87 procent z toho za účelem zaměstnání.

Nejvíce – 8912 žadatelů – bylo z Ukrajiny. Oproti roku 2016 stoupl loni na Ukrajině zájem o české vízum 2,5krát. S velkým odstupem je na 2. místě Rusko (1225 žadatelů), třetí Vietnam (1182).

Největší zájem je o zaměstnanecké karty vydávané pro dělnické nebo méně kvalifikované profese. Naopak takzvané modré karty pro špičkové pozice jsou na okraji zájmu. Loni jich ČR vystavila 229.