Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jednání Babiše a Trumpa: Byznys, vojenské mise, bezpečí IT systémů

  17:45
Premiér Andrej Babiš (ANO) bude po osmi letech prvním českým státníkem, který se podívá do Bílého domu. Jeho rozhovor s americkým prezidentem Donaldem Trumpem při návštěvě USA 7. března by se měl týkat i geopolitiky, Temelína a obchodu, Babišova cesta přichází poté, co se Česká republika opakovaně postavilo na stranu svých spojenců.

Donald Trump a Andrej Babiš foto: Koláž Lidovky.cz

Už delší dobu bylo v diplomatických kruzích téměř jasné, že pokud poletí někdo z Česka na oficiální setkání s prezidentem USA, bude to premiér Andrej Babiš (ANO). Ve středu 20. února americký velvyslanec v Praze Stephen King tuto informaci potvrdil a doplnil o konkrétní termín. Setkání Babiše s Donaldem Trumpem se uskuteční 7. března. „Prezident Trump oficiálně zve premiéra Andreje Babiše na návštěvu do Washingtonu 7. března na znamení našich pevných dvoustranných vztahů,“ uvedl ambasador King na Twitteru.

Současný předseda vlády tak bude po osmi letech prvním českým státníkem, který se podívá do Bílého domu nejmocnějšího muže planety. Naposledy se této pocty dostalo premiéru Petru Nečasovi (ODS). Půjde také o prvního premiéra zemí Visegrádu, který se v takovém formátu s Trumpem uvidí. Termín setkání se podle informací LN ladil na ose Strakova akademie – Bílý dům několik měsíců.

Přijetí v CIA

Potvrzení konkrétního data z americké strany přitom přišlo jen pár hodin před tím, než na půdě USA přistál letoun s českým ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ten přitom avizoval, že součástí jeho cesty do USA bude dojednání návštěvy pro premiéra či prezidenta. Podle Babiše je pozvánka vyvrcholením vztahů s USA.

Ve hře je možnost, že se český premiér vedle Bílého domu podívá i do sídla CIA v Langley. Přijetí by představovalo vyjádření jasného uznání práce českých zpravodajců, kteří se v minulosti za partnery v USA několikrát postavili.

„Tento rok si připomeneme 20 let vstupu do NATO. Ty naše vztahy byly za poslední dobu velice intenzivní,“ prohlásil premiér. Dodal, že nejde o soupeření s prezidentem Milošem Zemanem, který se o setkání s Trumpem snažil. „Nebyla žádná soutěž mezi mnou a prezidentem. Myslím si, že to pozvání jsem dostal proto, že prezident Trump má plnou moc a v rámci našeho politického uspořádání je ta plná moc v rukou vlády,“ popisoval Babiš. Zeman před měsícem připustil, že jeho cesta do Bílého domu není příliš pravděpodobná. Jako důvod uvedl, že je stejně jako Trump označován za agenta Ruska.

Podle informací LN ze dvou zdrojů z bezpečnostní branže je ve hře možnost, že se český premiér vedle Bílého domu podívá i do sídla CIA v Langley. Přijetí by představovalo vyjádření jasného uznání práce českých zpravodajců, kteří se v minulosti za partnery v USA několikrát postavili. „Bez komentáře,“ komentoval pro LN na takový bod návštěvy Hynek Kmoníček, velvyslanec v USA. Podle něho Trump s Babišem proberou byznysové i bezpečnostní otázky.

Sedm tisíc pracovních míst

Význam setkání českého premiéra Andreje Babiše s americkým prezidentem Donaldem Trumpem přiblížil LN český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček. „Nejlépe to značí časová osa. V pátek 22. února se setkal ministr zahraničí Tomáš Petříček se svým protějškem Mikem Pompeem. Šlo o první plnohodnotné jednání obou ministrů po šesti letech. A 7. března se setkají oba šéfové exekutiv. Bude to první jednání českého premiéra v Bílém domě po osmi letech,“ řekl LN Kmoníček, podle kterého půjde o zhodnocení společných vztahů.

Čeští vojáci působí po boku Američanů v zahraničních misích, mimo jiné i v nebezpečném Afghánistánu, což si vyžádalo loni i výrazné ztráty na životech Čechů. Na přetřes se jistě dostane byznys. Očekává se mimo jiné i diskuse o zapojení Američanů do možné dostavby českých jaderných elektráren. A nejen to. „Podstatná část jednání bude zaměřena na ekonomiku. Obchod s USA za poslední rok vzrostl asi o 18 procent. Česko se poprvé v historii projevuje jako viditelný investor na americkém trhu, kde jsme vytvořili sedm tisíc pracovních míst,“ doplnil velvyslanec Kmoníček.

Podstatná část jednání bude zaměřena na ekonomiku. Obchod s USA za poslední rok vzrostl asi o 18 procent. Česko se poprvé v historii projevuje jako viditelný investor na americkém trhu, kde jsme vytvořili sedm tisíc pracovních míst.

Návštěvě na nejvyšší úrovni přitom předcházela série cest amerických politiků do Prahy. Loni se v Česku vystřídali tehdejší šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, ministr obrany James Mattis či ministr energetiky Rick Perry. Napomohla i série mezinárodních událostí, na které Česko odpovědělo ve shodě se svým největším spojencem v Severoatlantické alianci. Česká diplomacie se přidala k vyhoštění ruských diplomatů po otravě dvojitého agenta Sergeje Skripala.

Česko loni také vydalo do USA ruského hackera Jevgenije Nikulina, který byl podezírán v USA z krádeže milionů dat uživatelů několika sociálních sítí. Spekuluje se i o jeho zapojení do hackerských aktivit okolo amerických prezidentských voleb. Naposledy zvýšila Praha svoji atraktivitu varováním Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Úřad loni v prosinci vydal stanovisko, v němž označil za rizikové některé technologie čínských IT společností Huawei a ZTE.

Pomohla i reakce české diplomacie na krizi ve Venezuele a podpora opozičního předáka Juana Guaidóa. „Je to výborná zpráva. Poslední premiér na návštěvě v USA byl Petr Nečas. Američané se dobře zorientovali v české politice. Správně vyhodnotili konkrétní činy české strany,“ okomentoval domluvené setkání v Bílém domě Petr Kolář, bývalý český velvyslanec ve Washingtonu i Moskvě.

Babiš se u Trumpa přimluví za česká auta

Že dobré účty dělají dobré přátele, neplatí jen v lidských, ale i v mezinárodních vztazích. Amerického prezidenta otrávila nepříznivá obchodní bilance s Evropskou unií natolik, že vážně pracuje s myšlenkou 25procentního cla na auta ze starého kontinentu. Česko by si to odskákalo nepřímo – přes Německo. Proto chce premiér Andrej Babiš (ANO) využít příležitosti a probrat téma s Donaldem Trumpem během své washingtonské návštěvy. Bude to dokonce jeden z hlavních akcentů rozhovoru.

„Názory prezidenta Trumpa na tuto věc mě přirozeně velmi zajímají a jsem připraven s ním diskutovat o obchodních vztazích mezi EU a USA,“ sdělil LN premiér. Výkon české ekonomiky mimořádně závisí na průmyslu, kde roli hlavního tahouna představuje autovýroba. A Německo je naší přední vývozní destinací. Přímý dovoz autosoučástek do zámoří není významný, ale roste přes import k sousedovi, který pak už přímo prodává USA. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) si proto nechalo zpracovat analýzu dopadů zamýšlených cel, LN ji mají k dispozici.

Ohrožená pracovní místa

Podle zprávy je v Česku ohroženo zhruba 25 tisíc pracovních míst a českou ekonomiku mohou americká cla srazit o půl procenta. Ministerské podklady stavějí na propočtech specializovaného vídeňského institutu. „Analýza vypichuje Česko mezi zeměmi úzce integrovanými do dodavatelských řetězců Německa, a tedy potenciálně ohroženými nepřímými dopady možných amerických opatření. Zasaženy budou země úzce specializované na automobilový průmysl,“ shrnuje materiál. Česko v tabulce míry dopadů vychází jako deváté nejpostiženější, z evropských zemí dokonce čtvrté.

Prezident Trump zadal loni v květnu ministerstvu průmyslu, aby vyšetřilo dopady dovozu vozidel a součástek na národní bezpečnost. Hlava zámořské velmoci už má výsledky k dispozici a běží tříměsíční lhůta, během níž se má rozhodnout, jaká doporučení uvede v život. Ministerstvo nezveřejnilo, jakými závěry prezidenta vybavilo, ale podle agentury Reuters převládá mezi kapitány automobilového průmyslu přesvědčení, že nějaká forma cla se v doporučeních vyskytuje.

Alarmující je v tomto kontextu i chování Německa, které se začalo chystat na propad ekonomiky, i když oficiálně deklaruje očekávání růstu. Sousední novináři uvádějí, že ve spolkovém rozpočtu už se pracuje na změnách, které jsou typické pro nástup recese – krotí výdaje, a pokud peníze vydávají, leda do prorůstových opatření. Loňská čísla, která vyjadřují obchodní svazek s Německem, naznačují, že premiérova snaha jednat s Trumpem o celních překážkách je oprávněná.

„Do Německa směřuje 32,8 procenta celkového exportu České republiky. Za leden až březen 2018 tvořil celkový vzájemný obrat 23,2 miliardy eur, což představuje nárůst 4,5 procenta,“ shrnul na srpnové konferenci Jan Havlík, ředitel odboru evropských záležitostí a vnitřního trhu ministerstva průmyslu. Čtvrtina zdejších firem závisí na německém odběru z více než 30 procent, každá desátá pak z více než 50 procent.

Obchodní deficit

Podkladová analýza českého MPO pracuje s daty za rok 2014. Trendy v křivkách indikují, že zásah do čísel by byl s aktuálními hodnotami ještě výraznější. „Vývoz autosoučástek z České republiky má rostoucí trend; za posledních deset let se zdvojnásobil,“ upozorňuje materiál. Například v klimatizacích je tuzemské odvětví dokonce nejproduktivnější v rámci celého Evropského společenství, v této kategorii Češi představují 62 procent toho, co EU prodá do zahraničí. Velkou množinu tvoří i karoserie osobních aut, tam jde bezmála o třetinový podíl.

Hrozba cel je součástí vyjednávání obchodní dohody USA a EU. Teď spolu žádný preferenční pakt uzavřen nemají, před třemi roky licitovaly o transatlantickém byznysovém a investičním partnerství, známém pod zkratkou TTIP, ale jednání ustrnula na mrtvém bodě. Cílem bylo vzájemně si otevřít trhy a spolupracovat na společných standardech a regulacích. Zrovna auta představují zajímavý segment, kde by se oběma stranám Atlantiku vyplatilo překážky eliminovat. Podle Evropské komise nesoulad mezi technickými normami prodražuje každý automobil o 750 dolarů, což je skoro 17 tisíc korun.

USA jsou nespokojené, že na vzájemné obchodní bilanci tratí. Auta jsou pak výslovným a častým příkladem, který Trump a jeho spolupracovníci vypichují, když přijde řeč na obchodní deficit. Překážky spolu se zvýšenými dovozy podle nich rozkližují americké automobilové odvětví, oslabují ekonomiku, a právě tím ohrožují národní bezpečnost – ta ekonomická byla začleněna mezi pilíře strategickým materiálem, jejž USA vydaly na konci roku 2017.

Po akci reakce

Celní hrozba neznervózňuje jen Německo. Nejpopulárnějším evropským vozem v USA je model Jeep Renegade, který vzniká v závodě mateřského Fiatu na jihu Itálie. Ani v tomto případě nestojí čeští dodavatelé stranou. To, že Fiat vlastní americké automobilky Chrysler, Dodge a Jeep, pomáhá evropským výrobcům součástek dodávat i za oceán. Do USA vyváží také třeba britský závod japonské automobilky Honda, do nějž české firmy rovněž posílají řadu součástek.

Firma už oznámila, že v Evropě do dvou let ukončí výrobu – britský závod, původně určený pro expanzi v Evropě, nakonec slouží spíše pro americký trh. To vše mohou případná cla výrazně ovlivnit. Členské země starého kontinentu se nechtějí nechat při vyjednávání zahnat do úzkých; spustí-li USA akci, bude následovat reakce. „EU je připravena, že by v případě uvalení cel na automobilový sektor přijala vhodná a adekvátní protiopatření, stejně jako tomu bylo u cel na ocel a hliník.

Pozice EU je také jasná v tom, že nebudeme vyjednávat pod nátlakem,“ shrnuje ministerská analýza. Situace totiž není jednostranná, zámořské automobilky se přituhnutí také obávají – podle analytické společnosti Centrum pro automobilový výzkum je celní aférou v USA ohroženo asi 367 tisíc míst, může přijít zdražení aut a propad trhu. Český byznys už si dílčím způsobem zakusil hořkou pachuť 25procentní dovozní sazby v případě oceli. Toto opatření aktivovala americká administrativa loni.

Navázání na rakouskou stopu

Přiškrcení se promítlo do života firmy Albaform, jejíž mateřský podnik Alba-metal sídlí v jihomoravské Ladné. Společnost začínala v devadesátých letech úklidovými službami, ale pak se pustila do lukrativnějších drátěných výztuží autosedaček. Jejich výrobky odebírá BMW, Mercedes, Volkswagen, Škoda nebo Hyundai. V jeden moment potřebovala být firma blíž zákazníkovi, proto si zřídila odnož v Georgii.

Dalším příkladem je rodinná firma KV Final z Libereckého kraje, která následovala svého klienta, BMW, do Jižní Karolíny. Je to kvůli podpisu kontraktu na dodání stropních rámů pro nové modely SUV, ty se vyrábějí výhradně v americkém závodě a pak se rozvážejí do světa. Vstupní součástky na střešní rámy se do jihokarolínské montovny dovážejí z českého zázemí.

Evropské automobilové firmy tak nyní napjatě čekají na Trumpův verdikt; je čistě na něm, zda se ztotožní s doporučeními amerického ministerstva a zvolí tvrdší, nebo měkčí postup. Například Herbert Diess, šéf největší evropské automobilky, koncernu Volkswagen, řekl nedávno Financial Times, že cla by vyplenila tržby firmy o 13 procent, což se rovná zhruba 2,5 miliardy eur neboli 64 miliardám korun. „Při nejhorším scénáři by tato čísla byla blízká skutečnosti. Situace je napjatá. Jako průmysl do toho nedovedeme zasáhnout, je to více o celním vyjednávání mezi Evropou a Spojenými státy,“ shrnul Diess.

Předminulý týden zkoušel obrušovat hrany na setkání s americkým prezidentem rakouský kancléř Sebastian Kurz. „Snažíme se dosáhnout obchodní dohody. Oni jsou při vyjednávání velmi tvrdí,“ sdělil Trump na konto EU a dodal, že „pokud dohody nedosáhneme, zavedeme cla“. Babišova návštěva v Bílém domě v tomto tematickém ohledu naváže na rakouskou stopu.

Kateřina Surmanová, Roman Šitner

Babiše čeká nabitý program

Andrej Babiš se v úterý 5. Března vypraví na dosud nejdůležitější cestu v roli českého premiéra. Odlétá spolu s manželkou do Washingtonu na oficiální pozvání amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho manželky. Oba státníci se setkají v Bílém domě ve čtvrtek 7. března. Andrej Babiš (ANO) je prvním českým premiérem po téměř osmi letech, který dostal pozvánku na bilaterální jednání v Bílém domě. Stane se tak v roce, kdy si obě země připomínají 30. výročí pádu komunistických režimů v Evropě a 20. výročí vstupu Česka do NATO.

Mezi hlavní témata vrcholného setkání politiků by měly podle dostupných informací patřit kybernetická a energetická bezpečnost. První téma souvisí s tažením proti čínským technologickým gigantům, které USA považují za bezpečnostní riziko. Druhý bod má vazbu na jaderný tendr v Česku. Při předchozí cestě českého premiéra Petra Nečase otevřeně lobboval tehdejší prezident Obama pro americký Westinghouse.

Babiš dopředu prohlásil, že nechce spojovat otázku výstavby jádra se svou cestou do Washingtonu. Není ale vyloučeno, že se tématu nevyhne. Už jen proto, že součástí mnohohlavé suity prezidenta Trumpa bude při společném setkání také ministr energetiky Rick Perry. Ten se mimochodem s Babišem už osobně zná. Setkali se loni v listopadu, kdy Perry navštívil Prahu. Americké energetické zájmy v našem regionu se týkají také plynu: americká vláda kritizuje ruskoněmecký plynovod Nord Stream 2 a zároveň nabízí americký zkapalněný plyn, který dopravuje tankery do Polska.

Silná sestava Američanů

Američané budou na setkání Trumpa s Babišem ve velmi silné sestavě. Jednání se má zúčastnit viceprezident Michael Pence, šéf diplomacie Mike Pompeo, již zmíněný Rick Perry či poradce pro národní bezpečnost John Bolton. U stolu usedne též americký velvyslanec v Praze Stephen King. Česká výprava kromě premiéra takto vysoké „šarže“ nezahrnuje.

Babiš dopředu oznámil, že s sebou za Atlantik nebude brát členy vlády. „Poletím s manželkou. Ministry k tomu nepotřebuji,“ uvedl koncem února. Tak se i stalo. Proti americké delegaci tak usednou velvyslanec v USA Hynek Kmoníček, náměstek bezpečnostní sekce ministerstva zahraničí Martin Povejšil, náměstek strategické sekce ministerstva obrany Jakub Landovský nebo místopředseda vládní rady pro výzkum a inovace Karel Havlíček.

Zatímco spolu budou jednat politické delegace, usednou ke společnému setkání i manželky. Melanie Trumpová přijme Moniku Babišovou v západním křídle Bílého domu. Do Oválné pracovny se obě dámy vrátí, až skončí mítink prezidenta Trumpa s Babišem. Po Bílém domě se český premiér podívá také do dalšího ze symbolů americké metropole – Kapitolu. V něm bude v pátek jednat s předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou. Členka Demokratické strany je z titulu své funkce třetí v pořadí hierarchie amerických vrcholných politiků za Trumpem a viceprezidentem Pencem.

Další setkání

Z Kapitolu se předseda vlády přesune do sídla Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti (AIPAC). Česko platí za silného spojence Izraele a sám Babiš jej nedávno navštívil. Vřelé vztahy s vlivnou proizraelskou lobbistickou skupinou pěstuje zejména prezident Miloš Zeman. Před čtyřmi lety si vysloužil uznání členů AIPAC, když na její konferenci řekl „Jsem Žid“, čímž parafrázoval slavnou německou větu „Ich bin ein Berliner“, již roku 1963 u berlínské zdi pronesl americký prezident John Kennedy.

Babišova cesta se jinak bude točit především kolem byznysu. Hned ve středu 6. března navštíví Americkou obchodní komoru, kde se má setkat s mnoha zástupci předních amerických firem a kde představí českou Národní inovační strategii. Ve čtvrtek 7. března ráno pak Babiš absolvuje snídani s investory z USA. Své emisary na ní budou mít Microsoft, IBM, AT&T či zbrojaři Bell Helicopter a Lockheed Martin, kteří by chtěli české armádě dodat vrtulníky.

Babiš navštíví také Národní nadaci pro vědu a Marylandskou univerzitu, kde se seznámí s jejím programem umělé inteligence. Odlehčením pro premiéra a jeho delegaci bude středeční večer. Česká výprava zavítá na zápas Washingtonu Wizards, celku basketbalové NBA, ve kterém exceluje nejlepší český rozehrávač Tomáš Satoranský.

Tomáš Tománek, Veselin Vačkov

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!