Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jediná malá páka na Kaddáfího: uvalení sankcí

USA

  11:01

Sankce proti Kaddáfímu a spol. vyhlásily USA i Rada bezpečnosti OSN, Evropská unie se zatím pouze „v zásadě shodla na balíku opatření“.

V noci na neděli Rada Bezpečnosti OSN jednomyslně schválila sankce proti vůdčím představitelům Libye. Již v pátek americký prezident Barack Obama vyhlásil, že USA uvalují jednostranné sankce na Libyi, respektive vůči Kaddáfího vládě a členům jeho rodinného klanu. Členské země Evropské unie se rovněž v pátek v zásadě shodly na balíku sankcí libyjskému režimu a oficiální rozhodnutí by mělo padnout až příští týden.

Plukovník Kaddáfí se suitou věrných je stále opevněn v Tripolisu a bez boje se vzdát nehodlá. OSN však neuvažuje ani o vyhlášení bezletové zóny nad severoafrickou zemí, ani o vyslání mezinárodních jednotek OSN do Libye. Jakoukoli vojenskou intervenci v zemi vyloučila i Severoatlantická aliance. USA ani EU neplánují žádnou vojenskou akci související se situací v Libyi. Co jim tedy zbývá, aby skomírajícímu zločineckému režimu alespoň trochu znepříjemnily zřejmě nevyhnutelný konec? Zejména finanční sankce proti Kaddáfího klanu a jejich pohůnkům.

Zmrazit, co se dá

Mezinárodní společenství neplánuje žádnou vojenskou akci související se situací v Libyi

Rada bezpečnosti OSN zmrazila majetek Muammara Kaddáfího a lidí z jeho nejbližšího okruhu a zakázala jim cestovat. Uvalila také embargo na dovoz zbraní do země a vyzvala Mezinárodní trestní soud, aby vyšetřil násilnosti vůči libyjským protivládním demonstrantům, uvedla agentura Reuters. Dle zástupce libyjského velvyslance při OSN Ibrahíma Dabbášího, který se tento týden od Kaddáfího distancoval, rozhodnutí Rady bezpečnosti bude znamenat „morální podporu našemu lidu a pomůže ukončit fašistický režim, který se v Tripolisu stále drží“.

Barack Obama v pátek podepsal příkaz, jímž je zablokován majetek a transakce vztahující se k Libyi. V prohlášení prezident uvedl, že smyslem opatření je chránit jmění a prostředky, jež patří libyjskému lidu. V sankcích je jmenovitě uveden Kaddáfí a někteří členové jeho rodiny.

Byrokratická mašinérie v Bruselu k oficiálnímu rozhodnutí ještě nedospěla, ale podle agentury DPA chce unie zavést mimo jiné zbrojní embargo nebo zákaz dodávek zboží do Libye, které může být použito k represím. Šéfka diplomacie EU Catherine Ashtonová očekává, že sankce, jejichž součástí mají být i zákaz cestování pro přední libyjské představitele a zmrazení jejich bankovních kont, vytvoří „co nejsilnější tlak“ na zastavení násilí v severoafrické zemi.

Zavést sankce samostatně se chystá Německo. Ministr zahraničí Guido Westerwelle však odmítl hospodářské sankce proti Libyi. To je v přímém protikladu s původním návrhem francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, jenž 23. února vyzval evropské země k přerušení veškerých ekonomických vztahů s Libyí. Že by toto byl jeden z důvodů, proč se EU o sankcích tak dlouho dohaduje? Spíše však šlo o další ze Sarkozyho nedomyšlených diplomatických výkřiků, o nichž již ČESKÁ POZICE psala. Abychom nekřivdili francouzským diplomatům: právě jejich návrh sankcí proti Libyi, který podali společně s Brity, byl nyní přijat Radou bezpečnosti OSN.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!