Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Je třeba zvýšit image české kopané

  17:09
Majitel fotbalového klubu Dukla Praha a vlastník uhelné společnosti Carbounion Petr Pauknerk v rozhovoru říká: „Jsem přesvědčen, že renomé naší kopané není nijak vysoké. A to z důvodu, že nemáme kvalitní hráče v zahraničních ligách.“

Miliardář a obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner foto: ČTK

Petr Paukner, majitel fotbalového klubu Dukla Praha a vlastník uhelné společnosti Carbounion, v rozhovoru mimo jiné říká: „Bývalý manažer Schalke mi sdělil, že žádný český hráč nehraje stabilně v základní sestavě Bundesligy, jako hrávali kdysi Rosický a Koller v Borusii Dortmund. Řekli, že tu není potenciál hráčů, které by si mohli do svých německých klubů vytáhnout. Bylo to docela ostře nastavené zrcadlo. Český fotbal dnes není atraktivní. Nemá atraktivní, špičkové hráče.“

LIDOVÉ NOVINY: Jakým způsobem vám v paměti zůstane právě skončená fotbalová sezona?

PAUKNER: V paměti mi zůstane jako neúspěšná, přestože ekonomické podmínky pro klub byly nejlepší.

LIDOVÉ NOVINY: Co vám proběhlo hlavou v dubnovém zápase Dukly se Spartou, který váš klub prohrál podivnou penaltou z poslední minuty?

Nechci mluvit o manipulaci, protože to neumím dokázat. Jedna věc mi ale vadila. Lavička Sparty na rozhodčího během zápasu neustále něco pokřikovala, sparťani byli hrozně nervózní. Nevím, čím to bylo.

PAUKNER: Utkání jsem byl přítomen a nemohu říct, že bych si v daný moment řekl: Tak, a teď jdu od fotbalu pryč. Byl jsem spíše překvapený, že jsme se Spartou hráli vyrovnanou partii. Když se blížil konec zápasu, říkal jsem si, že remíza bude spravedlivá. Jenže čas se po 90. minutě neustále prodlužoval, takže jsem si říkal, že asi potřebují s tím vyrovnaným stavem něco udělat.

V našem pokutovém území vznikla nepřehledná situace, vůbec mě ale nenapadlo, že by z toho mohla vzniknout penalta proti nám. Vždyť ani rozhodčí Kocourek nevěděl, proč pokutový kop odpískal. Fotbal sleduji od sedmdesátých let a musím říct, že něco takového jsem ještě neviděl. Možná jen v okresním přeboru.

LIDOVÉ NOVINY: Byl tento zápas podle vás zmanipulovaný?

PAUKNER: Nechci mluvit o manipulaci, protože to neumím dokázat. Jedna věc mi ale vadila. Lavička Sparty na rozhodčího během zápasu neustále něco pokřikovala, sparťani byli hrozně nervózní. Nevím, čím to bylo.

Dukla si natáčí každý zápas a díky tomu jsme pak mohli doložit videa, z nichž vyplynulo, že penalta v žádném případě neměla být. Rozhodčí zápas nezvládl a náš tým poškodil. Je nicméně zajímavé, když první dva manšafty naší ligy v utkání od začátku vedou, jsou jejich zápasy relativně klidné. Běda ale, když dochází k překvapením. V tu chvíli jsou zápasy najednou složitější.

Je strašné, když rozhodčí své pochybení vysvětluje argumentem, že situaci neviděl. To je pro mne největší sprosťárna, protože rozhodčí má vidět. Nebo mají vidět další tři jeho pomocní rozhodčí. Není možné, že nikdo nic neviděl. To je hloupá výmluva.

Je strašné, když pak rozhodčí své pochybení vysvětluje argumentem, že situaci neviděl. To je pro mne největší sprosťárna, protože rozhodčí má vidět. Nebo mají vidět další tři jeho pomocní rozhodčí. Není možné, že nikdo nic neviděl.To je hloupá výmluva. Pokud si dobře vzpomínám, s výjimkou zápasu s CSKA Moskva si Sparta během sezony na rozhodčí nijak nestěžovala. To je zajímavé. Podobně je to ale i v Plzni.

LIDOVÉ NOVINY: Netrvalo dlouho a po problému na Dukle přišla další ostuda s rozhodčími. Utkání v Příbrami pískali opilí rozhodčí. Jak moc to poškozuje renomé českého fotbalu?

PAUKNER: Český fotbal to samozřejmě poškodilo. Nicméně jsem přesvědčen, že renomé naší kopané nebylo nijak vysoké ani před tím. A to z důvodu, že nemáme kvalitní hráče v zahraničních ligách.

LIDOVÉ NOVINY: Jak byste problémy s rozhodčími, které se objevily i v několika dalších zápasech uplynulé sezony, například v zápasech mezi Zlínem a Plzní nebo Olomoucí a Spartou, řešil?

PAUKNER: Je zajímavé, že se rozhodčí nikdy nespletou ve prospěch slabších a chudších týmů. Ale abych odpověděl na vaši otázku. Je třeba zavést video a videorozhodčího. Vezměte si, že problémy, které máme ve fotbale, neexistují v hokeji. Tam když je sudí na pochybách, konzultuje věc s rozhodčím u videa. Fotbal by tím získal daleko větší prestiž. Nechápu, proč se videu FIFA, UEFA i národní svazy tak dlouho bránily. Vždyť většina sporných rozhodnutí se odehrává ve vápně. Když na tento prostor namíříte kameru, fotbalu to velice pomůže.

LIDOVÉ NOVINY: Neměl jste tehdy chuť napsat vašemu kolegovi z energetické branže Danielu Křetínskému (majitel Sparty – pozn. red.) nějakou štiplavou zprávu?

Nechápu, proč se videu FIFA, UEFA i národní svazy tak dlouho bránily. Vždyť většina sporných rozhodnutí se odehrává ve vápně. Když na tento prostor namíříte kameru, fotbalu to velice pomůže.

PAUKNER: Ne, já takové věci neberu osobně. Víte, já jsem vlastně ani nebyl rozčílený, věc jsem se snažil zpracovávat bez větších emocí.

LIDOVÉ NOVINY: Co skandál na Dukle napověděl o české kopané?

PAUKNER: Nemyslím si, že jeden zápas by něco napověděl o našem fotbale. Je však třeba zvýšit image české kopané. Myslím, že předsedovi asociace Peltovi se daří přinášet do fotbalu velké peníze, což se jeho předchůdcům nedařilo. Když se pak ale stane věc typu penalta na Dukle, chuť sponzorů sypat do fotbalu peníze slábne.

LIDOVÉ NOVINY: Jménu českého fotbalu ale nepřispívá ani to, když se před zápasem mezi Jabloncem a Příbramí spolu promenádují bossové a majitelé těchto klubů Miroslav Pelta, Jaroslav Starka či Ivan Horník. Jak na vás toto setkání zachycené fotografy a kameramany působilo?

PAUKNER: Záběry jsem viděl až po zápase. To byla ale jen vizuální záležitost. Horší je, že v odborných kruzích se už před zápasem říkalo, že to skončí remízou.

LIDOVÉ NOVINY: Neměl by podle vás nastat ve vedení fotbalové asociace nějaký personální vítr? Vy neuvažujete o kandidatuře do výkonného výboru?

PAUKNER: O tom vůbec neuvažuji. Na výkonný výbor bych ani neměl čas.

LIDOVÉ NOVINY: Jak vidíte v Dukle svoji budoucnost coby majitele klubu? Nemáte chuť se na to vykašlat? Nebo naopak chcete bojovat?

Duklu jsem ekonomicky zachránil, vyčistil a snažil se najít partnery, kteří by se na finančním chodu klubu podíleli. Investory jsem přes rok a půl hledal v zahraničí. Nepodařilo se. Situaci navíc komplikuje fakt, že stadion patří armádě.

PAUKNER: Dukla mě stála obrovské peníze. Nemohu a nechci říkat kolik. Určitě za to ale nemůže fotbalová asociace. Finanční problémy v Dukle vznikly za minulých vlastníků, navíc nemáme silnou fanouškovskou pozici. Pražské kluby mají nižší podporu od města než „venkovské“ kluby, ve kterých mají města i majetkové podíly.

Duklu jsem ekonomicky zachránil, vyčistil a snažil se najít partnery, kteří by se na finančním chodu klubu podíleli. Investory jsem přes rok a půl hledal v zahraničí. Nepodařilo se. Situaci navíc komplikuje fakt, že stadion patří armádě. Jednal jsem s 32 potenciálními zájemci, najal jsem si na to dokonce i speciální německou agenturu. Ani to nepomohlo.

LIDOVÉ NOVINY: V čem byl problém?

PAUKNER: Z těch 32 dvě třetiny nebyli vážní zájemci nebo profesionálové. Říkal jsem jim: Pojďte do Dukly, je to v Česku, s klubem se můžete snáz dostat do evropských pohárů. Varianty typu, že by tu byla základna velkých západoněmeckých družstev, vzaly za své hned. Prvním důvodem bylo, že mi řekli, že peníze, které investují Plzeň a Sparta, už jsou příliš. Nejzásadnější ale bylo, že tvrdili, že v dobách porevolučních jsme měli dobré, šikovné hráče, ale v současné době že je naše situace horší.

Bývalý manažer Schalke mi sdělil, že žádný český hráč nehraje stabilně v základní sestavě Bundesligy, jako hrávali kdysi Rosický a Koller v Borusii Dortmund. Řekli, že tu není potenciál hráčů, které by si mohli do svých německých klubů vytáhnout. Bylo to docela ostře nastavené zrcadlo.

Varianty typu, že by tu byla základna velkých západoněmeckých družstev, vzaly za své hned. Prvním důvodem bylo, že mi řekli, že peníze, které investují Plzeň a Sparta, už jsou příliš.

Pak jsem začal shánět lidi, kteří by kromě jiného – to je takový mini model oné čínské investiční společnosti – pomáhali, protože dotace by pro ně měla určitý politickohospodářský význam. V tom ještě pokračuji, ale mohu vám říct, že jednání jsou složitá, protože český fotbal není atraktivní. Nemá atraktivní, špičkové hráče.

LIDOVÉ NOVINY: Není to ale způsobeno i tím, kdo fotbal vede?

PAUKNER: Pronikal jsem do toho intenzivně tři roky, to je krátká doba na to, abych mohl říct tak nebo onak. Problémy jsou dány i tím, že děti dnes mají strašně moc zájmů, to tehdy nebylo, zejména na konci osmdesátých let se všichni kluci chtěli dostat na Západ. Horší to je i s tréninkovými hřišti, protože v Praze spolkne každou volnou plochu developer a magistrát i městské části jim jdou na ruku.

LIDOVÉ NOVINY: Co s tím?

PAUKNER: Někdo navrhuje státní podporu, to by dnes chtěl každý, ale je to velmi složitá záležitost. Problém je, že zmizely sportovní třídy. Je třeba dělat nenápadnou práci. Podívejte se, co dělají Švýcaři, brzo půjdou nahoru i Rakušané, protože to začali systematicky podporovat.

Stát by do toho měl také do jisté míry vstoupit, ale hlavní problém tkví v tom, že tu dnes nejsou kvalitní, mladí a úspěšní hráči. Naposledy byl úspěch fotbalistů do 19 let, když je vedl trenér Hřebík, a od té doby nic. Nedokážou se pak prosadit dál.

LIDOVÉ NOVINY: Takže jde o společenský problém?

Hlavní problém tkví v tom, že tu dnes nejsou kvalitní, mladí a úspěšní hráči. Naposledy byl úspěch fotbalistů do 19 let, když je vedl trenér Hřebík, a od té doby nic. Nedokážou se pak prosadit dál.

PAUKNER: Částečně ano. Sportovní třídy měly svoje ratio. Naše mládežnické hokejové týmy, když už, jdou maximálně do čtvrtfinále. Ve fotbale je to stejné. Dneska je víc talentů na Slovensku, to také o něčem svědčí.

LIDOVÉ NOVINY: Pak je to otázka i na stát, například ministerstvo školství by mělo tuto debatu moderovat.

PAUKNER: Někdo by měl, ale to už je vysoká politika, na což bych mohl mít jen laické názory a ty nemám rád. Musel byste se bavit s někým, kdo tomu víc rozumí, já jenom porovnávám. Švýcaři začali dělat věci systematičtěji, jistě jim i pomohlo, že tam po rozpadu Jugoslávie přišlo hodně Bosňanů, Albánců a tak podobně.

Německo je mnohem vyspělejší země než my, ale stejně – fotbal tam má společenskou prestiž. Už jen to, že tam chodí 50 tisíc lidí na každý ligový zápas, na druhou ligu chodí 40 tisíc lidí. Proč to tady není? Jestli jde o důsledek toho, že jsme chalupářské generace, že v sobotu a v neděli není čas jít na zápas...

Sportovní třídy měly svoje ratio. Naše mládežnické hokejové týmy, když už, jdou maximálně do čtvrtfinále. Ve fotbale je to stejné. Dneska je víc talentů na Slovensku.

Jsme tady rádi, když přijde 12 tisíc diváků. Ještě v padesátých letech chodilo běžně 40 tisíc lidí na fotbal. Pak je tu možnost internátů a škol. Stát by měl takové věci podporovat, pokud nechce, aby děti měly cukrovku. Vezměte si, kolik hokejistů z Nagana bylo ve sportovních třídách. Skoro všichni. Vadí mi i to, že dobře rozjetí junioři se najednou zastaví. To je taky divné, že to nejde dál. Kluci vyletí nahoru, Evropa by jim mohla ležet u nohou, a oni se najednou zastaví.

LIDOVÉ NOVINY: Před třemi lety vám vadilo, že lobbisté prosadili zákaz reklamy zahraničních sázkových společností jako je Bwin – dříve generálního sponzora Dukly. Jak to vidíte dnes, kdy skupina Synot Iva Valenty byla doteď jedním z hlavních sponzorů ligy?

PAUKNER: My jsme zkrátka nebyli vyvolení. Některé kluby, jako je Sparta nebo Jablonec, sponzorství měly, my ne. To mě udivilo. Já pana Valentu osobně neznám. Zákaz zahraničních loterijních sponzorů byl taková ochranářská hra místního rybníčku, kam se neměli pouštět další. Objektivně to není dobrý postup.

LIDOVÉ NOVINY: Nenapadlo vás při shánění sponzorů oslovit Jaroslava Tvrdíka a dostat se k čínským investorům, které exministr obrany přivedl do Slavie?

PAUKNER: Nenapadlo. Jsem hodně zvědavý, jak tahle bombastická akce dopadne. Aleši Řebíčkovi to hodně pomohlo, voda mu sahala výš než pod nos. Nejchytřeji se zachoval pan Šimáně. S panem Tvrdíkem bych nespolupracoval, protože si myslím, že hodnotu peněz pozná ten, kdo je vydělává, ne ten, kdo je rozděluje.

Myslím si, že Číňané si řekli: Fajn, jestli chceme být silní a zaujmout, podpoříme něco, co mají místní rádi. Fotbal takový je. Určitě to nedělají jen proto, že by se zamilovali do českého fotbalu.

Ale zase na něm oceňuji, s jakým obrovským elánem Slavii podporuje, to klobouk dolů. Podporoval ji i v době, kdy byl v ČSA, teď ji podporuje také. Jenže některé jeho věci se mi zdají moc rychlé a veliké a nevím, jestli to bude mít trvalý ráz. Mám určité pochybnosti.

LIDOVÉ NOVINY: Co si myslíte o nástupu čínského kapitálu do fotbalu?

PAUKNER: Mají přebytek kapitálu a nemyslím si, že by jim šlo jen o podporu sportu. Je to forma ekonomické diplomacie, a to i ze strany arabských států. Ty, které mají hodně peněz, se přes sport dostávají do politického povědomí.

Z druhé strany já v Kataru byl, jednal jsem s nimi, jsou do fotbalu úplně blázniví. Pravidelně se tam přenášejí anglická, německá a španělská liga a Liga mistrů. Chtějí se přes peníze a fotbal, který je v mnoha zemích rozhodující záležitostí, dostat do politického a ekonomického povědomí. To je i zájem Číňanů v České republice.

LIDOVÉ NOVINY: Co může čínský kapitál přinést českému fotbalu?

PAUKNER: Mohu se mýlit, neznám zákulisí, ale myslím si, že Číňané si řekli: Fajn, jestli chceme být silní a zaujmout, podpoříme něco, co mají místní rádi. Fotbal takový je. Určitě to nedělají jen proto, že by se zamilovali do českého fotbalu.

Petr Paukner (60)

  • Jediný vlastník a jednatel společnosti Carbounion Bohemia, která je největším českým obchodníkem s uhlím a obchoduje i s elektřinou.
  • Po absolvování studia na VŠE pracoval v podniku zahraničního obchodu Metalimex a po pádu komunismu se ve zprivatizovaném Metalimexu stal generálním ředitelem. V roce 1998 založil Carbounion Bohemia.
  • Výše Pauknerova majetku se odhaduje na miliardy.
  • V roce 2013 koupil 60 procent fotbalové Dukly. Komentoval to výrokem: „V mládí mi Dukla přirostla k srdci, fandil jsem jí a dnes jsem rád, že jí mohu pomoci, hlavně pokud jde o ekonomickou jistotu. Dávám peníze do věcí, které fungují. A jak jsem si zjistil, lidi v Dukle dělají poctivý špičkový fotbal za relativně málo peněz.“
  • Letos nabídl státu vyjednávání o tom, že by mohl provozovat krachující těžební společnost OKD.

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč