Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Je třeba, aby výroby, které mohou běžet, nadále běžely

Vladimír Dlouhý. foto: ČTK

„Musím trvat na názoru, že ve hře jsou tak cenné a nesamozřejmé věci jako pracovní návyky lidí, spjatost s pracovním kolektivem, jejich vztah k zaměstnavateli. To všechno může být křehké a je třeba to zachovat. Aby se mohla ekonomika, až to půjde, restartovat,“ říká mimo jiné v rozhovoru prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
  11:03

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý v rozhovoru říká: „Kurzarbeit je náhrada mzdy, na niž přispívá stát. Je to v situaci, kdy zaměstnavatel nemůže přidělit práci z důvodu živelní události nebo snížení odbytu. O konkrétní podobě kurzarbeitu musí rozhodnout vláda. Zaměstnavatel musí předem uzavřít dohodu s Úřadem práce.“

LIDOVÉ NOVINY: Prohlášení šéfa odborového svazu KOVO Jaroslava Součka, že by všechny podniky měly kvůli bezpečnosti zaměstnanců zavřít provoz, vás vyprovokovalo k ostré kritice jeho přístupu. A padla slova jako nevkusný populismus či že je to na hraně zdravého rozumu. Co se děje v podnicích?

DLOUHÝ: Zaplavovali mě svými starostmi ředitelé a majitelé podniků s tím, že jim lidé odmítají chodit do práce. Proto jsem se snažil rozšířit na všechny strany své přesvědčení, že opatření vlády jsou zaměřena na ochranu zdraví a životů našich spoluobčanů. Včetně toho, kdyby vláda rozhodla, že je nutné zastavit opravdu všechnu výrobu. Ale že to musejí říci epidemiologové a následně vláda, a nikoliv pan Souček.

Snažil jsem se rozšířit na všechny strany své přesvědčení, že opatření vlády jsou zaměřena na ochranu zdraví a životů našich spoluobčanů. Včetně toho, kdyby vláda rozhodla, že je nutné zastavit opravdu všechnu výrobu. Ale že to musejí říci epidemiologové a následně vláda.

Také musím trvat na názoru, že ve hře jsou tak cenné a nesamozřejmé věci jako pracovní návyky lidí, spjatost s pracovním kolektivem, jejich vztah k zaměstnavateli. To všechno může být křehké a je třeba to zachovat. Aby se mohla ekonomika, až to půjde, restartovat. Takže jednoznačně apeluji na to, aby výroby, které mohou dál běžet, běžely. Samozřejmě těch problémů bylo a je více.

LIDOVÉ NOVINY: Co jste třeba řešili?

DLOUHÝ: Začnu docela příjemnou věcí. Volal mi známý „televizní“ šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. Mluvil o tom, že třeba záchranáři, hasiči, policisté a další lidé, kteří se starají o základní chod ekonomiky a státu, dnes nemají zajištěnou stravu. A nabízel, spolu s další kulinářskou celebritou Janem Punčochářem, že budou zajišťovat obědové balíčky pro tyto lidi. Že by krabičky s jídlem vozili přímo těm, kdo pracují na ulici. Od komory chtěli finanční a organizační pomoc.

Další věci příjemné nejsou. Na komoru se obraceli živnostníci, že jsou bez tržeb či bez výdělku. Že nedokážou při tak prudkém poklesu poptávky nebo narušení odběratelského řetězce zajistit mzdy jinak než vyplácením ze svých úspor. Takže žádosti těchto podniků byly směrem k náhradě mezd, tedy na kurzarbeit. Musím však říci, že k nejistotě trošku přispěl i pan Prymula (Roman Prymula, šéf Ústředního krizového štábu – pozn. red.), jehož profesních kvalit si velmi vážím.

LIDOVÉ NOVINY: Čím?

Na Hospodářskou komoru se obraceli živnostníci, že jsou bez tržeb či bez výdělku. Že nedokážou při tak prudkém poklesu poptávky nebo narušení odběratelského řetězce zajistit mzdy jinak než vyplácením ze svých úspor. Takže žádosti těchto podniků byly směrem k náhradě mezd, tedy na kurzarbeit.

DLOUHÝ: Zmínil se, že cesty do ciziny možná budou zavřené až dva roky. Ne že by zaměstnanci chtěli jezdit do ciziny. Ale je to informace, která strašně prohloubí nejistotu. Zejména u lidí v regionech, mimo Prahu. S rostoucí nejistotou lidé zvažují, zda chodit do práce, bojí se shromažďovat. I když dostanou roušky. Toho se bojím, protože se musejí udržet pracovní kolektivy.A to je důvod, proč jsem zareagoval tak tvrdě na pana Součka.

LIDOVÉ NOVINY: Jak to vypadá se zahraničními pracovníky, kteří českým podnikům vytrhávali pověstný trn z paty nedostatku zaměstnanců?

DLOUHÝ: Hodně pracovníků z Ukrajiny odjelo domů, ještě než byly uzavřeny naše hranice. Je tam problém pendlerů, který řešila vláda. Hygienici jsou nervózní z toho, že Německo přistupuje k ochranným opatřením proti koronaviru jinak. Jsou nervózníz pendlerů, kteří zajíždějí dost hluboko do Německa či Rakouska. Ale já vím – přišla mi řada dotazů –, že problém je s pendlery z Polska, kteří pracují pro naše firmy třeba pět sedm kilometrů za hranicí. Naše textilní či potravinářské firmy je potřebují. Vláda by problém pendlerů měla rozdělit a polským zaměstnancům umožnit dojíždět.

LIDOVÉ NOVINY: Kolik lidí mají členové komory doma?

DLOUHÝ: To neumím odhadnout. Měli jsme průzkum, ale čísla vám ani nebudu říkat, už jsou nepochybně zastaralá. Ale ani tak by vám to asi neposkytlo obraz situace v celé ekonomice, protože hodně našich členů jsou OSVČ, živnostníci, malé a střední firmy. Právě i z oblasti služeb, na niž to dopadá hodně tvrdě.

LIDOVÉ NOVINY: Co to je kurzarbeit?

Hygienici jsou nervózní z pendlerů, kteří zajíždějí dost hluboko do Německa či Rakouska. Ale já vím – přišla mi řada dotazů –, že problém je s pendlery z Polska, kteří pracují pro naše firmy třeba pět sedm kilometrů za hranicí. Naše textilní či potravinářské firmy je potřebují. Vláda by problém pendlerů měla rozdělit a polským zaměstnancům umožnit dojíždět.

DLOUHÝ: Je to náhrada mzdy, na niž přispívá stát. Je to v situaci, kdy zaměstnavatel nemůže přidělit práci z důvodu živelní události nebo snížení odbytu. O konkrétní podobě kurzarbeitu musí rozhodnout vláda. Zaměstnavatel musí předem uzavřít dohodu s Úřadem práce.

LIDOVÉ NOVINY: Byl u nás už tento způsob podpory zaměstnavatelů použit?

DLOUHÝ: Pokud si pamatuji, ne. Mluvilo se o něm během krize před deseti či dvanácti lety. Později vznikla na půdě tripartity dohoda, že se připraví zákonná podoba, což se také udělalo.

LIDOVÉ NOVINY: A jak se to liší od již schválených příspěvků státu na mzdy až do výše 60 či 80 procent?

DLOUHÝ: Vláda se doposud zavázala k příspěvku v podstatě jen v případě podnikové karantény. Tedy pokud musí být podnik plně zavřen. Kurzarbeit se však vztahuje i na případ výrazného poklesu poptávky či narušení dodavatelského řetězce.