Lidovky.cz

Je to rebel! „Guerillová“ akce bývalého člena ČSSD.

  13:12

Advokát Pavel Němec se postavil do čela sociálních demokratů, kterým se nelíbí postavení na kandidátní listině. Případy žene až k soudu.

foto: © ČTK/Peška StanislavČeská pozice

Sociální demokracií momentálně nehýbou ani tak spory mezi Bohuslavem Sobotkou a Michalem Haškem jako „guerillová“ akce jejího bývalého člena z hanáckého městečka Mohelnice.

Advokát Pavel Němec byl z ČSSD koncem roku 2012 vyloučen, o dění ve své bývalé straně však zájem neztrácí. Péči věnuje sociálním demokratům, kteří cítí křivdu kvůli špatnému postavení na kandidátní listině pro předčasné sněmovní volby. Případy neřeší v rámci strany, ale posílá je k soudu. Zatím bez úspěchu. Sociální demokracii takový postup před volbami poškozuje.

„Advokát“ zhrzených

Němcovo jméno je dnes zapadlé prachem zapomnění. V minulosti však šlo o vcelku vlivného sociálního demokrata, který neměl daleko k Bohuslavu Sobotkovi. V roce 2005 nastoupil do pozice šéfa Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi při ministerstvu financí, o čtyři roky později usedl na rok za poslaneckou lavici, když nahradil Martina Tesaříka, jenž se stal hejtmanem. Od té doby se na Němce valily jen špatné věci.

Šéf ČSSD v Olomouckém kraji: „Je to takové vyhrožování, se kterým jsme se u Němce setkali již v loňských krajských volbách“Ve volbách v roce 2010 figuroval na kandidátní listině na slušném pátém místě, jenže byl vykroužkován a do Poslanecké sněmovny se nedostal. O rok později Hospodářské noviny informovaly, že exposlance vyšetřuje protikorupční policie kvůli dotaci 2,5 milionu korun, které jeho matka obdržela na své podnikání od hazardních firem v rámci tehdejších odvodů na veřejně prospěšné účely (vyšetřování bylo později ukončeno, korupce se neprokázala). V roce 2012 chtěl kandidovat v krajských volbách, jenomže na kandidátce získal špatné místo a z listiny odstoupil. Koncem roku 2012 byl Němec ze strany vyloučen. O několik měsíců později se objevuje na druhé straně barikády – coby „advokát“ zhrzených členů sociální demokracie.

Šéf ČSSD v Olomouckém kraji Jiří Zemánek k tomu ČESKÉ POZICI sdělil: „Celý problém je vyústěním dlouholetého vztahu dnes již bývalého člena Pavla Němce k fungování uvnitř strany. Neustále byl v kolizi, kdy měl vlastní představy o kandidátních listinách – když se mu je nepodařilo uplatnit, vždy používal metodu tvrzení o nedemokratičnosti rozhodování strany. Je to takové vyhrožování, se kterým jsme se u něho setkali již v loňských krajských volbách.“

Jak se tvoří kandidátky

Příprava kandidátní listiny probíhá odspodu: místní obvody zašlou návrh svých kandidátů na okres, jednotlivé okresy pak předají své návrhy na kraj. O finální podobě krajské kandidátní listiny nakonec rozhoduje v tajném hlasování Krajský výkonný výbor.

Hlavně fair-play

Kandidátní listina ČSSD v Olomouckém kraji tedy díky Němcovi již podruhé zamíří k soudu. Cílem je získat předběžné opatření a zvrátit pořadí, se kterým v daném regionu není šestice kandidátů spokojena. První pokus nespokojencům, které Němec zastupuje, nevyšel, obvodní soud pro Prahu 1 žádost o vydání předběžného opatření zamítl. Němec a spol. se však nevzdali a zkoušejí to znovu. Změnila se situace oproti prvnímu případu?

„Ke kritice se připojil okresní předseda v Šumperku, pan Pavel Martínek (byl přesunut z původně pátého na šesté místo – pozn. red.), který na krajském výkonném výboru nejdříve hlasoval pro schválené pořadí, později však na okresním výboru v Šumperku tento způsob (sestavení kandidátky – pozn. red.) kritizoval, a dokonce napsal krajskému výboru dopis s výtkou. To je jedna z nových skutečností. Potvrzuje to domněnku sociálních demokratů, že ten postup nebyl fair-play. Zaráží nás také, že na přímé dotazy nás nebo novinářů nejsou předložena hodnotící kritéria,“ řekl Němec ČESKÉ POZICI.

Pavel Němec: „Nemstím se, jde mi jen o kvalitu demokracie. Cítím se být povinován pomoci straníkům, kteří se cítí být poškozeni.“Pro vysvětlení: za důležitou změnu situace by se například dalo považovat, kdyby se k případu vyjádřily vnitrostranické komise. To se však zatím nestalo, neboť rozhodčí orgány mají na své rozhodnutí lhůtu 30 dnů. Ústavní soud sice ve svém rozhodnutí v roce 2011 pootevřel vrátka pro soudní přezkum všech rozhodnutí orgánů politických stran, předpokladem soudního přezkumu je však vždy „vyčerpání všech vnitrostranických opravných prostředků a mechanismů kontroly“. To se v „případu Olomouc“ zatím nestalo.

Němcovo vyjádření zní opravdu bizarně: šéf šumperské ČSSD Martínek nejdříve pořadí schválí, o několik dnů později si ale uvědomí, že s tím nesouhlasí, a celou věc žene k soudu... Advokát přiznal, že spor se řeší soudní cestou (předběžné opatření) proto, aby se situaci podařilo vyřešit ještě před 17. září, což je termín podání kandidátních listin (třicetidenní lhůta rozhodčích orgánů strany vyprší až poté). Žalobu na neplatnost sestavení kandidátky prý Němec případně podá až po vyjádření rozhodčích orgánů ČSSD.

Není ale postup Němce a spol. pouze „trucakcí“ ukřivděných politiků? „Nemstím se, jde mi jen o kvalitu demokracie. Snažím se věcně argumentovat. Cítím se však být povinován pomoci straníkům, kteří se cítí být poškozeni,“ kontruje exposlanec Němec, který své služby poskytuje – zatím bezplatně – celkem již deseti rozhořčeným sociálním demokratům.

Nebylo by však v duchu „fair-play“ vyčkat na rozhodnutí stranických orgánů, vyříkat si celou záležitost na stranické půdě, a případně až poté se vydat k soudu?

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.