Je politický návrat Milana Urbana problémem předsedy ČSSD?

Sobotkův spor se středočeskou organizací údajně vyřešilo usmíření stínového ministra průmyslu s jejím klíčovým mužem Richardem Dolejšem.

Sestavit stínovou vládu hlavní opoziční strany je ožehavá záležitost. Na konci minulého týdne se o tom přesvědčil i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Jeho nový tým totiž kritizoval první místopředseda strany Michal Hašek, na kterého zbyl jen resort zemědělství. Další vnitrostranický problém by pro Sobotku mohl představovat Milan Urban, který byl až donedávna politicky odepsaný kvůli kauze „Toskánsko“.

Jeden z členů politického grémia totiž ČESKÉ POZICI sdělil spekulaci, že kvůli jmenování Urbana stínovým ministrem průmyslu a obchodu se Sobotka dostal do sporu se středočeskou organizací. Ta patří v jeho straně ke klíčovým a navíc v ní hraje hlavní roli vlivný poslanec Richard Dolejš. Konfliktní vztah, který donedávna Dolejš a Urban měli, pak nejlépe ukazují jejich výroky před rokem, kdy ČSSD zmítala kauza Davida Ratha.

  • Richard Dolejš: „Je pro mě z hlediska potřebné očisty středočeské ČSSD nepřijatelné, aby Milan Urban, prokazatelně napojený na energetické a průmyslové lobbisty, byl v čele očistného procesu krajské organizace. To by byl vrchol cynismu a podvod na voličích.“
  • Milan Urban: „Z jeho (Rathova – pozn. red.) zatčení jsem nejásal, měl jsem rozporuplné pocity. Kdyby to mělo být zadostiučinění, tak hodně hořké – David Rath a Richard Dolejš sociální demokracii nesmírně poškodili na dlouhá léta.“
Uklidnění konfliktu

Tyto protichůdné výroky by potvrzovaly spekulaci, že se Dolejš na Sobotku rozzlobil, protože vzal Urbana do stínové vlády. Proto jsme ve středočeském regionu zjišťovali, nakolik je spekulace pravdivá. „Co se týká Milana Urbana, tak jsme spolu s Bohuslavem Sobotkou hovořili. Několik týdnů před rozhodnutím o stínové vládě jsem hovořil i s Milanem Urbanem,“ napsal ČESKÉ POZICI Dolejš. A dodal: „Dá se říci, že jsme s odstupem času za starými spory udělali tlustou čáru.“

Pokud by se Dolejš a Urban opravdu usmířili, byla by to dobrá zpráva pro celou ČSSD

O bývalých sporech, účasti ve stínové vládě a o situaci ve středočeské ČSSD pak šéf sněmovního hospodářského výboru Urban ČESKÉ POZICI lakonicky sdělil: „Opravdu mě nenapadá, i když proti vám nic nemám, proč bych se měl svěřovat.“ A na dotaz, zda se spor zklidnil, odpověděl: „Částečně ano.“ Usmířili se tedy Dolejš a Urban?

Pokud by tomu tak opravdu bylo, uklidnění konfliktu ve středočeské organizaci by bylo dobrou zprávou pro celou ČSSD. (Aktuální spory mezi středočeským hejtmanem Josefem Řihákem a stínovým ministrem školství Marcelem Chládkem jsou podle Dolejše okrajové a „daní za krajskou vládu“.)

Posílení středočeské organizace

Pokud jde o posty ve stínové vládě, středočeská organizace se stala jednou z nejvlivnějších v ČSSD – vedle Urbana je ve vládě i mladoboleslavský Jan Hamáček (obrana) a rakovnický Marcel Chládek (školství). „Jsem přesvědčen, že složení stínové vlády podporu středočeské ČSSD Bohuslavu Sobotkovi naopak posílilo,“ domnívá se Dolejš.

Uklidnění konfliktu je však také zprávou o Urbanově politickém návratu. Ten v roce 2009 po toskánské aféře politicky výrazně oslabil, což se například ukázalo při sestavování kandidátek pro krajské volby, v nichž Urban neuspěl. K návratu mu však zřejmě pomohla kauza Davida Ratha (spojence Dolejše), která Urbanovu aféru zastínila. Podobný politický návrat na stranické výsluní po předchozích aférách a zdánlivém pádu zažívá i vlivný sociální demokrat z Prahy Petr Hulinský.

Počet příspěvků: 1, poslední 29.4.2013 08:52 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.